סיקור מקיף

המלחמה במלאריה עולה שלב: וירוס המסוגל להדביק את יתושי האנופלס

טעות בניסוי הביאה לחשיפתו של וירוס חדש המסוגל להדביק את יתושי האנופלס בגנים מהונדסים, ועשוי לסייע במיגור טפילי המלאריה שבגופם

התגלה וירוס חדש המסוגל לתקוף את יתושי המלאריה ולהדביקם בגנים מהונדסים, כגון זה המקודד לחלבון ירוק זרחני.
התגלה וירוס חדש המסוגל לתקוף את יתושי המלאריה ולהדביקם בגנים מהונדסים, כגון זה המקודד לחלבון ירוק זרחני.

טפיל המלאריה תוקף מדי שנה למעלה מ- 500 מליון בני-אדם, וקוטל בין מליון לשלושה מליון. הסיבה ליכולתו של הטפיל להתפשט בלא-מעצורים טמונה בדרך העברתו מאדם לאדם. הטפיל מועבר דרך יתושת האנופלס, שמקבלת את הטפיל כאשר היא מוצצת את דמו של אדם נגוע, ויכולה להדביק את האדם הבא שתעקוץ. כיצד ניתן לבתק מעגל אכזרי זה?

הדרך הטובה ביותר תהיה, כמובן, לחסל את אחד מהשלבים במעגל – ורצוי ששלב זה לא יכיל את בני-האדם. פתרון דראסטי יהיה לקטול את כל יתושי האנופלס, דבר שיקטע את מעגל ההדבקה. אך חיסול כל יתושי האנופלס באפריקה ובאסיה אינו דבר של מה בכך. קשה לרדוף אחר יתושים בודדים, וגם יבוש הביצות אינו פתרון מעשי באותם איזורים.

אחד הרעיונות המעניינים ביותר בתחום זה הוא רעיון הפארא-טרנסג'נסיס. במקום לנסות לחסל את כל יתושי האנופלס, נוכל לנסות להנדס גנטית מיקרו-אורגניזמים שידביקו את היתושים ויפגעו ביכולתם לשאת את טפילי המלאריה. אם אותם מיקרו-אורגניזמים יעניקו ליתושים יתרון השרדותי, הרי שסביר להניח כי תוך מספר דורות הם יצליחו להשתלט על כל אוכלוסיית היתושים באותו איזור ולחסן אותם הלכה למעשה מפני המלאריה.

כשלב ראשון בדרך לפתרון הפארא-טרנסג'נסיס התפרסם לאחרונה מחקר בכתב העת המדעי PLOS, בו חושפים החוקרים נשק ביולוגי חדש שעשוי לסייע במלחמה במלאריה. המדענים גילו את הוירוס הראשון המסוגל להדביק את זחלי יתושי האנופלס (Anopheles gambiae). הוירוס תוקף את תאי הזחל ומחדיר לתוכם מקטעי דנ"א הגורמים להם לייצר וירוסים חדשים. למרות יכולתו להתרבות בקרב הזחלים, לא נראה שהוא פוגע בזחלים, אולי בשל האבולוציה שעבר בתנאי המעבדה בהם התגלה.

ג'ייסון רגסון, הכותב הבכיר של המחקר ופרופסור עוזר במחלקה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה ב- Bloomberg School of public health על שם ג'ונס הופקינס, מספר כי הוירוס התגלה באופן מקרי במהלך ניסויים שגרתיים בזחלי היתושים. במהלך בדיקת הדנ"א של הזחלים התגלו תוצאות 'שגויות', שחזרו על עצמן שוב ושוב. "לא נדיר למצוא טעויות כאלו במהלך ניסויים, אך החלטנו לחקור את האחת הזאת מכיוון שראינו אותה שוב ושוב," מסביר רגסון. "כשריצפנו [את הדנ"א] הופתענו לגלות שמצאנו וירוס חדש."

רגסון מאמין כי ניתן להנדס את הוירוס כדי להרוג את היתושים, או כדי למנוע מהם להעביר את המלאריה ליצורים אחרים. כדי לבחון את הרעיון החדירו החוקרים לוירוס גן שאמור להביא לייצור חלבון פלורסנטי ירוק, והדביקו בוירוס את זחלי היתושים. היתושים הבוגרים שהתפתחו מאותם זחלים, קיבלו את הגן החדש בהצלחה ויצרו בתאי גופם את החלבון הזרחני. היתושים המודבקים העבירו את הגן הזרחני גם לצאצאיהם, בהצלחה של 20%. הסיבה להעברה המוגבלת טמונה כנראה באי-יכולתו של הוירוס לשלב את הגן בגנום התא.

"בתיאוריה, נוכל להשתמש בוירוס כדי לייצר רעלן קטלני ביתוש, או להורות ליתוש למות לאחר עשרה ימים, לפני שיוכל להעביר את טפיל המלאריה לבני-אדם. אך רעיונות אלו עדיין רחוקים מאיתנו מרחק שנים רבות," אומר רגסון.

ידרש עוד זמן רב עד שנוכל לעבור לשימוש בנשק ביולוגי כנגד טפיל המלאריה, אך אין ספק כי ימיו הולכים וקרבים לקיצם. המלחמה נגד המלאריה לא תחזור להיות כשהיתה: לא עוד תינשא ידו הכבדה של האדם כנגד היתוש הנושא את הטפיל הקטלני. המלחמה תעבור בשנים הקרובות לסדר-גודל בו לטפיל אין כל יתרון. כפי שהדביק הוא את בני-האדם במלאריה במשך אלפי שנים, כך יחוסל הוא עצמו במגיפה מעשה ידי האדם.

המאמר המקורי
לידיעה באתר אוניברסיטת ג'ונס הופקינס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

66 תגובות

 1. החרדים, ובמיוחד ה"חוזרים בתשובה" שבינהם, מוכיחים שוב ושוב את טמטומם המוחלט בכל מילה שניה היוצאת מפיהם. כזו רמה רדודה ובזויה של טיעונים לא מצויה אפילו בשבטים הבושמנים הפרימיטיביים ביותר…מדוע לא ממציאים וירוס לעיקור האיוולת שבמוחם?

 2. "המדע סותר את יצירת העולם המתוארת בספר בראשית"-לא שידוע לי.אתה מוכן לפרט ספציפית?אגב,לשם שינוי…טוב,לא חשוב….:)

 3. אדם,

  אני לא יודע על איזה חילוניים אתה מדבר. אני חילוני, ואני שרוי בחברתם של חילוניים גמורים מסביבי. מתוך מאות החילוניים שאני מכיר, לא ידוע לי אפילו יהודי אחד המעוניין להכריז על דתו כ- 'דת היחידה' ולהצהיר על 'זן חדש של יהודי'. רוב האנשים מכבדים את אמונתם של החרדים, אך מתנגדים למסורות מסויימות במגזר, כגון 'תורתו אמנותו'. חשוב לציין שמסורות אלו היו מנוגדות גם לדעתם של יהודים רבים לאורך ההסטוריה.

  לגבי הטענה כי אלוהים התגלה בפני כמה מאות-אלפי אנשים במעמד הר סיני, חשוב לזכור כי אפשר לפרש את הפסוקים במגוון רחב של צורות ודרכים. הרי אפשר שפשוט היתה סערה גדולה, ורוחות חזקות, ורעמים וברקים. ויודע מה? יכול אפילו להיות שהיו חייזרים שדיברו מן השמיים. מאין ההוכחה כי זהו האלוהים?

  ודבר נוסף. אתה מסכים כי התורה חייבת להיות כפופה למדע של ימינו, אך טוען שחלק מהמדע של ימינו סותר אותה. אבל למה בעצם? בוודאי ידוע לך שחלק מהרבנים של היום מתייחסים לספר איוב כמשל. שהרי לא יתכן שאלוהים מתאכזר ומתעלל במאמין תם ונהדר כאיוב, ועוד בתגובה להתגרות מטופשת של השטן!
  מדוע, אם כן, לא להתייחס גם לספר בראשית כמשל? יש רבנים בבר-אילן, למשל, שמוכנים לקבל את הרעיון הזה. המדע סותר את יצירת העולם המתוארת בספר בראשית, ואין שום מניעה להתייחס לספר זה כאל משל על יחסי גבר ואישה, על ההדדיות שביניהם, על מקורו של החטא הראשוני וכן הלאה. פשוט לא צריך לקחת את הדברים כפשוטם (ולמעשה, באף מקום בתורה איננו מקבלים את הדברים כפשוטם, כך שאין כאן כזו קפיצת מדרגה).

  בדרך זו, אנו מקבלים את דין המדע, שהוכח היטב, ומשתמשים בו כדי ליישב מחלוקות בין זרמי היהדות. וכפי שציינת כבר קודם בעצמך, מחלוקות כאלה יושבו פעמים רבות באמצעות המדע, ולטובת התרבות והמסורת היהודית כולה.

 4. אדם
  אתה פרא אדם שבעה דברים שנמנו בגולם נמנו בך
  היותך גס רוח בעל נפש רחבה מתלמידיו של בלעם הרשע
  ולא רק זאת אלא עם הארץ מדאוריתא הנך
  שעליו נאמר מותר לנוחרו ביום הכיפורים שחל להיות בשבת לנוחרו ולא לשחטו כי זה אינו טעון ברכה
  מקוצר דעתך למדת לשנוא שנאת חנם את הזולת אמנון יצחק איננו רב ואיננו בר אוריין אלא מתחזה בעלמא עם הארץ כל הטפתו בשנאת חינם היא
  וכפי שלו אין ידע בשום נושא מדעי מחוץ לוויכוחי סרק כך גם לתלמידיו ואתה בהם
  לוא ידעת קצה קוצו של ידע במדע הייית יודע מהו היגס
  כפי שבור הנך בזה בור הנך בתורה עפ"י סיגנוננך אני משוכנע שידיעתך בתלמוד קצרה למדי ואולי תרצה להבחן על איזה דף בגמרא שלמדת בא ותראה את ידיעתך במה שאתה מתיימר לדעת. אני חושש שמלבד ניבולי מיקלדת וקשקשנות סרק אין בידך כלום.
  עליך נאמר איסטרא בלגינא קיש קיש קריא.
  עני בדעת ובמעשה. כוחך בלקלל ולהשמיץ כבר קדמוך תפסת אומנותו של בלעם הרשע.
  ומה תוסיף בדבריך שנאת חינם?

 5. א. הייתי תרבותי, נסה אתה להיות מול קהל עוין שלוש שעות.
  ב. כאן זה האתר שלי ואני מבקש ממך להתנהג בתרבותיות. לא לקלל, לא לעודד אלימות נגדנו.

 6. אגב, אדם, אני ממש מתנצל על כך שלרגע חשבתי שאתה רוצה לדבר ברצינות.
  הייתי צריך לדעת שאין לכך סיכוי.

 7. אדם:
  הרי ברור לגמרי מדוע אינך מדבר אתי.
  אינך יכול לענות אז אתה מתנשא ומכפיש.
  אני מכיר את התופעה יותר שנים ממה שאתה מכיר את עצמך.

 8. לא דיברתי איתך אלא עם רועי כי הוא נשמע אדם משכיל שניתן לנהל איתו שיחה רצינית מה שאין כן איתך שנסתם עליך הגולל מזמן

 9. חברים:
  אתם משחיתים את זמנכם על אדם.
  הוא אטם את מוחו להיגיון והוא אפילו אומר זאת בעצמו.
  הוא הרי יודע למי נתנה הנבואה אבל הוא מתנבא על מה שיקרה אם חס וחלילה יענה על השאלות שנשאל.
  השיטה המדעית, לו הבין אותה, הייתה מלמדת אותו שכלך מה שצריך לעשות כדי לפסול תיאוריה זה לבצע ניסוי המפריך אותה.
  למשל – אם מישהו חושב שהוא טמבל ומציג לו שאלה שלדעתו הוא לא יוכל לפתור – כל מה שהוא צריך לעשות כדי להעמיד אדם זה במקומו זה לפתור את השאלה.
  כמובן – הוא יכול לעשות זאת רק אם התיאוריה שהוא טמבל שגויה. אחרת – כל מה שהוא יכול לעשות זה להתנבא מה היה קורה אילו פתר את השאלה.

 10. נגד אלה שלא חולקים על קיומו של האלוהים אין לי מחלוקת הבעיה שלי מתחילה עם אותם אלה שאוחזים במדע כדי לכפור ועל זה יוצא כל הקצף
  ולגבי מה שכתבת אודות הרמבם שהוא נמנע מלהכניס עובדות שסתרו את המדע אין בכך שום בעיה וההפף הוא הנכון כאומרם ז"ל "אין לדיין אלא מה שעיניו רואות" ועוד"לא בשמים היא"
  התורה חייבת להיות נתונה למדעים של התקופה אלא אם כן זה סותר את תורת ישראל כמו האבולוציה למשל

 11. האלימות המילולית שמושמעת מפי החרדים ודומיהם לא לחינם היא באה היא באה בגלל הרצון של הציונים להשמיד והכריז על זן של יהודי חדש ואין אנחנו מוכנים לקבל בוז שכזה

 12. רועי,
  נכון שניתן לקרוא למשה רבנו מכשף ומהטעם הזה הפסוק "ויאמינו בה' ובמשה עבדו" נאמר אך ורק לאחר קריעת ים סוף כי מכאן מוכח שבכל התהליך מעורב האלוהים ולא יכולת הכישוף של משה רבנו ומה גם שכולם ראו מראות אלוהים ושמעו את קולו בשונה מישו שלא היה לו ולאלוהים שום קשר
  נכון שכאלו נמצאות בכל דת כי הסיפורים שם אמת אני לא מערער בזה שישו הלך על המים ושמוחמד עשה ניסים אני בטוח שזוהי אמת מוחלטת אבל יכולת מופתית לא מעידה על כלום ההוכחה היחדיה היא האם אלוהים התגלה לעיני מליונים או לא וזוהי ההוכחה היחידה
  לגבי המקרה שהזכרתי אני זוכר שקראתי ספר על אדם שמעיד על מעשים שכאלה אבל לצערי איני זוכר את שם הספר אבל דבר אחד אני כן יכול להראות לך וזה עד כמה ראשי הציונות "כיבדו" אותי ואת המסורת שלי,
  http://www.shofar.net/site/Faq.htm

 13. אדם,

  המדע אינו שולל את קיום האלוהים, ולעולם לא יעשה זאת. המדע לעולם אינו יכול לשלול קיום, אלא רק להוכיח קיום. אם בא אליך איש מדע ואומר לך שהצליחו להפריך את קיומו של האלוהים, אתה מוזמן לצחוק בפניו, כי הוא לא מבין בעצמו איך המדע עובד.

  המדע הוא בסך-הכל שיטה. השיטה אומרת שאנחנו מסתכלים על העולם הגשמי, ונמנעים מלדון בעולם הרוחני. איננו שוללים את קיום האלוהים, אך אנו מניחים שאם הוא קיים, הוא פשוט אינו מתערב בעולם מדי יום ביומו. לא יותר, לא פחות. זה כל המדע, ועל הנחה זו מבוססות כל התגליות המדעיות. ודרך אגב, הרמב"מ הוסיף לעשות, ונמנע מלהכניס לספרו מצוות והלכות שסתרו את המדע שבימיו. כלומר, הוא כיבד את המציאות יותר משכיבד הלכות שהתבססו על הנחות מוטעות.

  לכן אני אומר שוב – המדע אינו בא למחוק את דת ישראל, חס ושלום. כפי שכתבת בעצמך, מחלוקת רק מחדדת דברים, והמדע מוסיף נקודת מבט שונה, שבאמצעותה מחדדים רבנים ופרשנים את ההלכות והמצוות מזה מאות שנים.

 14. אדם,

  איני רשע ואיני גאוותן. אני מדבר איתך בגובה העיניים, ושמח על השיחה שבינינו.

  השתתפתי בצעירותי בסמינר חזרה לתשובה. אני יודע מה קורה שם וביליתי שנים בבדיקת העובדות המוצגות שם על-ידי המחזירים בתשובה. הם מציגים שקרים רבים וחצאי-אמיתויות, והסמינר בנוי במתכונת המכוונת לשטיפת-מוח. סמינרים דומים נערכים מטעם אוונגליסטים בארצות-הברית, ונוחלים הצלחה מרובה בהמרת דתם של אנשים. האם, לדעתך, צריכים אנשים להגיע ליהדות מתוך שקרים, כזב ורמיה, ובאותן אסטרטגיות בהן משתמשים הגויים כדי להמיר דתם של אחרים לבודהיזם, איסלם ונצרות?

  אני לא מכיר את המקרה שאתה מתאר בו ילדים דתיים אולצו לאכול חזיר בעל-כורחם על-ידי חילוניים. זה אכן נשמע כמו מקרה מזעזע על פניו. תוכל לספר לי איפה זה קרה?

  אני תוהה, דרך אגב, כיצד אתה יכול להסביר את הליכתו של ישו על המים, מול עשרות-אלפי אנשים. כמובן שניתן לאמר שהוא מכשף, אבל אם כך, ניתן לקרוא גם למשה רבינו מכשף ולבטל את כל תוקפו של מעמד הר סיני.

  לגבי ההוכחות המדעיות, כאלו נמצאות בכל דת. ראה בבקשה את האתר הבא, המפרט את כל האמיתויות המדעיות המוצגות גם בקוראן, למשל :
  http://www.quranmiracles.com/

 15. רועי אתה מעלה פה טענות מאוד יפות אבל אתה צריך להבין מספר דברים וזה
  א-המדע שאתם אוחזים בו(לשיטת ה"אין אלוהים")לכל מי שיש לו ראש בקודקודו יסכים שודאי סברא זאת לא תתקבל בשום פנים ואופן
  ולגבי הרמב"ם והסיבה שיצוא נגדו אני ממליץלך לקרוא את הספר של בנו של הרמב"ם ששם הוא מסביר את הסיבה לכך
  ב-אין שום בעיה לחלוק וההיפך הוא הנכון מחלוקת זה דבר בריא שמתוך מחלוקות מתחדדים דברים לכן בסוף הרמב"ם ורס"ג התקבלו אבל למדע שכזה מחוייבים אני לשלול מכל וכל כי אין הוא בא לחחד אלא למחוק את דת ישראל

 16. אבי,ברור שאין שום סיכוי כי הגאווה חונקת אתכם ולא סתם אמרו חכמים "רשעים אפילו בפתחו של גיהנום אינם עושים תשובה",
  רועי יש הבדל בין סמינרים לבין עינויים(דרך אגב עובדה אשר הציונים החילונים השתמשו בה כדי להעביר ילדים קטנים דתיים על דתם לא עינויים פיזיים אבל תסכים איתי שלחתוף פאות ולהאכיל חזיר בכוח זה עינוי!)
  ומה גרם לי להיות בטוח בצדקת דרכי העובדה שבשונה מהנצרות במבוססת על מספר מצומצם של אנשים ומכשף אחד גדול ולהבדיל היהדות נתמכת במסורת של מיליארדי אנשים(אפילו אינם יהודים)ובמספר רב של הוכחות מדעיות

 17. הייתי רוצה שתחשוב על דבר נוסף:

  מאז ומתמיד היהדות היתה מפולגת לזרמים רבים ולרעיונות שונים. כל חכם חדש ביהדות זכה לביקורת ולמידה לא-מבוטלת של שנאה מצד החכמים האחרים, שבוודאי ראו בו כופר בעיקר, והיו שמחים להכניסו למכון של 'חינוך מחדש'.

  סעדיה גאון מוכר לך? הוא אחד מאותם חכמים שנאבקו להשליט את הגישה הרציונלית (מצוות שמיות לעומת מצוות מעשיות) ומשנתו מהווה היום עמוד תווך בכל זרמי היהדות.
  הרמב"מ? כנ"ל. כשספרו 'משנה תורה' יצא לאור, חכמים רבים יצאו כנגדו. כך גם עם 'שולחן ערוך' של רבי יוסף קארו, שהיום מתבססים עליו מרבית הפוסקים בזמננו.

  כל אלו זכו ללעג ולקלס, לזעקות 'אפיקורוסים' ולשנאה בזמנם. וראה, אילו אכן היתה היהדות משנה את צביונה, ואח היה כופה על 'אח סורר' לשנות את דעתו, הרי לא היינו זוכים לספרים ולהלכות אלו, עליהם מתבססת כל היהדות היום!

  פירוש הדבר, לדעתי, הוא שקשה מאד לאמר מי צודק ומי לא. בכל טענה יש שמץ של אמת, אך לעולם אין לכפות על יהודים (או אנשים בכלל) את דעתך, שכן הדבר עלול להביא להחמצה של האמת הגדולה יותר שהם ראו מזווית עיניהם. ולהוכחה, חשוב מה היה קורה אילו הרמב"מ, רבי קארו וסעדיה גאון היו 'מנוטרלים'.

 18. אדם, התאפקתי כדי שלא תגידו שאני רודף אתכם אבל אם עוד פעם אקרא כינויים כמו חזירים ושאר צימוקים, תחסם מלכתוב תגובות באתר.
  אין לך סיכוי להחזיר בתשובה אף אחד מקוראי אתר זה.

 19. אדם,

  האבולוציה אינה קובעת שהחזק שורד, אלא להיפך. האבולוציה הוכיחה כבר במספר מחקרים שכאשר יצורים תומכים זה בזה (ממש כמו בחברה האנושית התרבותית), אזי כולם מרוויחים – גם החלש וגם החזק. מכיוון שכך, היא לא מפריכה אף חוק מוסרי שאני מכיר, ובדיוק להיפך.

  באשר לי, איני מתכוון לשחוט אף אדם מכיוון שאני מכבד את זכותו לחיות, וכל עוד הוא לא ינסה לכפות עלי אורח חיים אחר, אני לא אכפה עליו דבר.

  ומדוע אני שואל לגבי האינקוויזיציה? כי אתה הבטחת לנו, אחיך היהודים, בטוקבק אחר שיבוא יום שבו תכריח אותנו לשבת בסמינרים שבועות שלמים, עד שנעבור שטיפת מוח לגרסה שלך של היהדות. תסלח לי, אבל אני לא רואה הבדל בין ההבטחה הזו לבין העינויים והאיומים בעינויים של האינקוויזיציה.

  ואשאל אחרת – מה גורם לך להיות בטוח שאתה צודק, והאינקוויזיציה הנוצרית טועה, ולכן נותן לך את הזכות לכפות על אחיך את הגרסה שלך ליהדות?

 20. ההבדל ביני לבין האינקוזיציה הוא שאני רואה בך בתור אח טועה ולכן אני לא יעשה לך מה שהאינקויזיציה עשתה,
  אותו דבר ניתן לשאול אותך על הנאצים ימ"ש הרי למה שביום מן הימים אתה לא תשחט את הדתיים בגלל שתחשוב שהם פרימיטבים והרי לפי האבולוציה רק החזק שורד וממילא אין מקום לחלשים,אבל ודאי שאני לא ישאל ככה כי זאת שאלה מטומטמת וחבל ששאלת ככה
  אבל דבר אחד אני כן יעשה וזה לנסות להסביר לך את הטעות באמונה הנוראה הזאת שאתה מאמין בה וזונח את הדרך האמתית שלפיה צריך ללכת(אין לי שום בעיה עם המדע ההיפך הוא הנכון אנחנו חייבים לו רבות אבל הוא גורם לאנשים רבים לכפור כי הם לא בודקים לעומק)

 21. אדם,

  אני מעריך את נכונותך ללמוד, אבל אני מודה שרצונך ללעוג ולהתעמר במי שאינו מאמין בתורת ישראל מאד מבלבל אותי.

  הרי למדת, בוודאי, אודות התקופה בהסטוריה בה האינקוויזיציה הספרדית, ימח שמה, פרעה בעם היהודי. הם עשו זאת מתוך אמונתם שהם היחידים שדתם היא דת אמת – בדיוק כפי שאתה עושה עכשיו.

  מה הופך אותך לטוב יותר מהאינקוויזיציה הספרדית, או מהמוסלמי השהיד המוכן להרוג בשם אלוהיו?

 22. אני מתעמר אך ורק במי שמזלזל בנבואת משה רבנו ובתורת ישראל אם לא אני לא יוציא מהמקלדת רבב של בוז לאחד שאינו כזה(ממליץ לך לראות את הרברבנות שמונחת בכתב שלהם)
  אני עד לפני שנתיים הייתי בתיכון דתי והחלטתי ללכת שנה להתחזק בישבה וב"ה אני מתחיל לאהוב את העסק שם ורואה את ההבדל שיש בין הרחוב לבין עולם הישיבות(לומד בישיבה חרדית)אבל אני לא מוכן להגדיר את עצמי כי היום יש בעיות בכל מגזר שהוא לכן אני לוקח הכל מכל כל אפילו מהחילונים ואפילו מגויים אם יש מה(דרך אגב ממליץ לכל אחד לעשות ככה

 23. אדם,

  אתה מכנה אותנו בשם אפיקורוס, שהוא מושג בעל משמעות מאד ברורה. אם נלך על-פי הרמב"מ (הלכות תשובה, פרק ג הלכה ט"ז), אפיקורוס הוא אדם הכופר בנבואת משה רבנו, בנבואה בכלל, או "האומר שאין הבורא יודע מעשה בני האדם".

  וזה מעלה שאלות נוספות. קודם כל, מאין לך ההכללה שאנו אפיקורוסים? היגס, למשל, נראה לי כדתי לעילא. ואם כך הוא, מדוע אתה מקלל גם אותו? ברי לי שגם אחרים באתר זה מאמינים בנבואת משה רבנו ובבורא באמונה שלמה, אך הם מכירים גם בכוחו של המדע, ומאמינים שאין סתירה בין השניים. מאין נטלת לך את הזכות להשמיץ ולהתעמר בהם?

  לאיזה זרם של היהדות אתה משתייך, אם מותר לי לשאול? ואם מהחרדים, מאיזו חצר אתה?

 24. אגב "מוטציה נקודתית".
  יש בחור בפורום אתאיזם בתפוז שכל הזמן מדבר על "מוטציות נקודתיות".
  מעניין אם זה אותו אחד.

 25. לאדם
  או שאתה מתחזה ,או שאתה אידיוט והדיוט – גם אם אתה מאמין בדרכך (אמונה בבורא עולם) לא תזיק לאף אחד מעט דרך ארץ ובטח לא לך !
  בכתובים נאמר " דרך ארץ קדמה לתורה "
  במתינות מה – שיהיה ערב טוב .

 26. איזה יופי אם ניתן יהיה להדביר את המלריה.
  האם יש מחקרים שנעשים על אנשים רצסיביים לאנמיה חרמשית?

  החלק העצוב פה הוא שאחרי שנדביר את המלריה נצטרך לעבוד יותר קשה כדי להדביר את הרעב והמלחמות ביבשת השחורה.

 27. היגס
  מי התיר לך להגיד שבאנו מקופים שמא לקחת לעצמך איצטלא של קוף?!?!?
  עם הארץ זה אדם כמוך שהעיקר אצלו זו הארציות שבו ואין בו שום סממן רוחני(חוץ מהאוויר שיוצא לו מהפה)למרות שלדעתי צריך דווקא לקרוא לך בהמה(למקרה שלא הבנת בהמה פירושה העברי בה מה? כלומר אין בה כלום חוץ מבשר ונפש ירודה!!)

 28. אדם
  מי היתיר לך ביטול תורה שמא לקחת לעצמך איצטלא דרבנן.
  אל תעשה עצמך כעורכי הדיינים קשוט עצמך תחילה וטול קורה מבין עיניך.
  זכור שגסות רוח היא אחת המידות של עמי הארצות ומדוע תתחוב עצמך בביצה שכזאת

 29. אני מנסה לישר לכם את הראש ועל דבר שכזה מותר לבטל תורה!!

  אה ו"היגס" הייתי מחליף את האות הראשונה בשם שלך לאות"פ" וזה די היה מגדיר אותך ואת החברים שלך למקרה שלא הבנת..חזירים באנגלית

 30. אדם
  כיוון שהנך ינוקא וחכים כולי האי מה לך פה ומי לך כאן
  לך לך אל בית המדרש לחבוש כסאך
  מדוע תצרף עצמך ליושבי קרנות ומלעיזים אלא אם חשקה נפשך להשלים מנינם

 31. מאי נפקא מינה אם תדעי בן כמה אני?
  אבל בכל אופן אגיד לך אני כן 20 וחצי(אני רק מקווה שכבודי הושב אליי)

 32. "הבעיה היא שאתה יכול להציג לו עובדות ותשובות מנומקות לכל תהיה שלו, והוא יתעלם מכולן ויגיד שוב את שלו – ועוד יוסיף ויאמר שלא ענית לו"-מוזר לומר דבר כזה.במיוחד כשההפך הוא הנכון.וקל וחומר משעון.במיוחד אם הדוב הוא דביבון.ולא יער ולא דובים,רק גנים וכמה דיונים.

 33. לאבי בליזובסקי, אני רק רוצה להזכיר לך שלפני שבוע וחצי אמרת שתכתוב על הLHC ותפרסם בשבת שעברה. רק רציתי להזכיר.

 34. רועי,
  לתגובתיך,
  השבת לצד הכימי לשאלתי,לתוצר,אך לא לגורם לאותו תוצר,ועל כן נחכה לתשובות נוספות.
  ובעניין,הורותי,אכן אני אם לילדים מקסימים,ואשת איש ,הלוואי כולם,כטובו,ופעילותו-אבל
  אני הפילוסופית של הבית,ולשעה נחוצה זו גם שלכם..מקווה שלטובה.

  ולגבי שאר הציטטות שהבאת,אכן,הם עיקרי הדברים.

 35. כי לא יעזור אם אני יענה כבן אנוש וזאת מ2 סיבות:

  1-לא משנה מה אני אגיד הם יתחסו בזלזול כמו שמתייחסים בזלזול להרבה מחב"תים לכן אני בוחר לזלזל בהם ואין בכך שום בעיה כי אפיקורוס יוצא מכלל ישראל ואין שום מחוייבות לנהוג בו כבוד(אני לא אומר שחייבים לפגוע בו אבל ודאי לא להעריך ולכבד)

  2-כל המדרשי חז"ל האלו ורבים נוספים רק מראים שהתורה מחנכת אותנו להיות בני אנוש יותר מכובדים וממילא תבין שברגע שאותה תורה אומרת לנו ש"אפיקורוס אין לו חלק לעולם הבא" ו"רשע שמת טוב לו וטוב לעולם",סימן שאני לא סתם מתייחס בזלזול כלפי אנשים כמוהם,
  דבר נוסף ברצוני לאמר וזה שאין לי שום בעיה לנהל ויכוח מעמיק ואמיתי אבל אני מכיר את רמת השטחיות שיש בקרב אנשים כמוכם(יצא לי להתווכח עם כמה אשים כאלה)

 36. שלום לכולם .
  אני עוקב בסקרנות אחר המחשבות והרעיונות שמועלים פה באתר זה ומאוד מרותק , לכן נא לא להתרגז מדעות של אחרים גם אם הם לא "במיטבם"
  ברכות לכולם , אני מקווה שאמשיך להינות !

 37. אחד אחד, אחת אחת.

  הוגין,

  באפריקה ובאסיה היו די והותר כיבושים ומלחמות פנימיות גם ללא התערבותו של האדם הלבן, כדוגמת אימפריית הזולו וחילופי הקיסרים הבלתי-פוסקים בסין. אין צורך להטיל את מלוא האשמה בצרותיה של אפריקה על האדם הלבן בלבד.

  ולא, אינני אבא. והאם את אם לילדים?

  בתשובה לשאלתך, יתושים מאתרים בני-אדם באמצעות חוש הריח ממרחק 30 מטר, כשהם מתבייתים בעיקר על פחמן דו-חמצני. החל ממרחק שלושה מטרים הם מסוגלים לחוש את חום הגוף והדם, ומחפשים כלי דם הסמוך לעור. אני מניח שהסיבה שיתושים עוקצים אנשים מסויימים ולא אחרים היא שהם פולטים רמה שונה של פחמן דו-חמצני, בעלי חום גוף נמוך יותר, או כל הסבר אחר.
  (http://www.control-mosquitoes.com/#mf7)

  רוטשילד,

  עם Ermac כבר היו באתר דיונים רבים. הבעיה היא שאתה יכול להציג לו עובדות ותשובות מנומקות לכל תהיה שלו, והוא יתעלם מכולן ויגיד שוב את שלו – ועוד יוסיף ויאמר שלא ענית לו. זו גם הסיבה שאין טעם לפתוח את הנושא הזה שוב.

  אדם,

  פתחתי בעלמא את ספר האגדה המצוי בביתי, שהוא שותף לתלמוד ומכיל דברי חכמה רבים מבית חז"ל. ולדוגמא :

  "יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך" – רבי אליעזר, שם ב.
  "איזהו מכובד – המכבד את הבריות" – בן זומא, אבות ד.
  "ואהבת לרעך כמוך" – רבי עקיבא אומר: זהו כלל גדול בתורה. בן עזאי אומר: "זה ספר תולדות אדם… בדמות אלוהים עשה אותו". אמר רבי תנחומא: "…דע למי אתה מבזה – בדמות אלוהים עשה אותו."
  "מנין היודע בחברו שהוא גדול ממנו אפילו בדבר אחד, שחייב לנהוג בו כבוד" אמרו משום רבי יוסי איש הוצל.

  נשאלת שתי שאלות, מצד מיכאל ומצד הוגין. מדוע לא תענה, בנימוס, כבן-אנוש המכבד את הבריות ואת האמת?

 38. הוגין:
  התשובה לשאלתך היא שהאנשים הם אני ורעייתי.
  היתושים מעדיפים אותה כי היא מתוקה יותר.
  העובדה היא עובדה אבל ההסבר כנראה נעוץ בטמפרטורת הגוף ובריחות שהוא מדיף על אף המקלחת.

 39. אדם:
  אינך מבין על מה אתה מדבר.
  כדי לפתור את השאלה שנתתי לך צריך רק לדעת לחשוב.
  יותר מזה – פתרונה אינו מופיע בשום ספר.
  מי שמתנשא למרות שהוא משכמו ומטה זה דווקא אתה.

 40. הי אבי,
  אמרתי,שאאזכיר לך היום בקשר לשאלתי מאמש.
  חוץ מזה ,רמזתי היום לך ולרועי..גם למיכאל בקשר לסוגיות נוספות הנחוצות באתר זה,
  ואולי כן להעלות סוף סוף לדיון את הסטיגמה,לדעה קדומה באותו נושא,ואולי השימוש
  הרע שנעשה באותו ידע,שבגינו הפכה חוכמה,יקרת ערך,למוקצה ונלוזות…
  ..ומדרך הטבע..החכמים שותקים—-עברו להייטק–ותחומים נוספים.

  מיכאל,אני כן מצפה שתעלה את העניין,שוב.

 41. שלום ארמק, ברוך שובך, כמובן ששבת אלינו לא בגלל האבולוציה, כי הרי אין דבר כזה. נסה ללכת ביער, תראה מולך דוב ותמשיך ללכת כרגיל כי אין הרי דבר כזה…..

 42. לא בטוח שזה יעזור.גם החיידקים מגלים כל פעם עמידות מסוג חדש לאנטיביוטיקה.(ולא בגלל אבולוציה שהרי מדובר במוטציית נקודה).ובכלל,בכל פעם צצה לה מחלה חדשה….

 43. טוב,יש לי חידה,הקשורה ליתושים ,.(ומיני-בישין,כגון כינים..מישהו הזכיר אותם אתמול)

  שני אנשים יושבים ומסובים באותו המקום,בחוץ.
  ונצא מנקודת הנחה,ששניהם,מקולחים,חפופי שיער,ולבושים,בגדי קיץ.
  השאלה היא,כדלקמן:
  איך זה שאחד נעקץ כל הזמן,ואלו האחר לא נוגע בו דבר.?
  זו אינה בדיחה,כהרגלי..אלא באמת חידה למענה..

 44. מיכאל:
  חכם זה לא אדם שיש לו ידיעות כאלה או אחרות.חכם פירושו אדם שלומד מכל אדם אפילו קטן ממנו כאומרם ז"ל "איזהו חכם הלומד מכל אדם"
  ואתה נכון לעכשיו לא בגדר חכם כי אתה מקובע בהתנשאות וחושב את עצמך לחכם מרוב כל ספרי המדע שקראת אבל בעצם אתה טיפש גדול

 45. רועי,
  כל מה שאנחנו רואים היום,זו תוצאה של התערבות האדם הלבן,מהצד החמדני ,שיצר
  למצבם..הכיבושים לאורך כל ההסטוריה הביאו גם קידמה לארצות העולם,אך כמו בכל
  דבר,ופיתוי,גם השחתה.
  כולנו רוויים ומושכלים לא מעט מהסטוריה ארוכת טווח.
  היום אנו מנסים,כל אחד ואחד,בקבוצות וברוח האנשים רווי הלקחים,ללמוד מתהליכים
  ולנתב נכון את צעדינו..אגב,אתה אבא?אני שואלת לא מתוך חטטנות גרידא,יש גם עניין
  של נסיון,בממש.
  קבל את דברי ברוח טובה-וברוח השעה.

 46. הוגין,

  את מתפרצת לדלת פתוחה. האם אין באתר כתבות העוסקות בניתוח ראשית החיים לפי המדע?

  לגבי האקליפטוסים, אני חושש שדבר אינו פשוט כ- 'לתת לאנשים לדאוג לכבודם ולחירותם', במיוחד לא במדינות אפריקה המושחתות להחריד. באותן מדינות המנהיגים לוקחים כל אגורה שמגיעה מבחוץ, ואפילו משלוחי תרופות ומזון, ונמנעים מלחלקם לעם. ובכל זאת, הפתרון טוב בדרכו שלו, אבל הפתרון של הפארא-טרנסגנסיס גדול יותר בהיקפו ובהשפעתו, וכמובן – מגניב הרבה יותר.

 47. אדם,לי אישית אין התנגדות שתנסה להשיב על השאלות הללו,בדרכך שלך.וברצינות
  ובאמת,אני סקרנית!!
  ורועי ואבי,אני באמת חושבת שכל הנושאים האלו,לכל הכיוונים,זה מדע אמיתי,כולל
  ה"מוקצה"..ששלשום רמז מיכאל,וטרם הגבתי בעניין,דוקא מפאת הערכתי לחוכמה,שהס
  היה מלהזכירה באתר זה.
  אני אישית ,מצפה שאתם תעלו את אותן תהיות,שהמדע נולד לשמה..גם לאם המדעים
  יש הסטוריה ותשתית,מובילה.

 48. אדם:
  אתה מוזנן לצחוק.
  אתה מוזמן גם להמשיך להאמין בשטות הנוראית שאתה מאמין בה ולחשוב שתה דווקא יודע את התשובה לאותה שאלה "פשוטה".
  אגב, אם אתה יודע לענות על שאלה זו אז אתה בטח חכם ואם אתה חכם אז בוא נראה אם אתה מצליח לענות על סוג השאלות שאפילו טיפש כמוני יודע לפתור:
  נתון פאון שחלק מפאותיו שחורות וחלקן לבנות.
  יש יותר פאות שחורות מאשר פאות לבנות אבל אין שתי פאות שחורות המשתפות מקצוע (צלע). הוכח שלא ניתן לחסום כדור בתוך הפאון הזה (לחסום כדור, בהקשר זה, פירושו לבנות כדור המשיק לכל פאות הפאון).

 49. מה שמצחיק אותי זה הדיון הכ"כ מעמיק שאתם מתדיינים פה(דבר חשוב בפני עצמו לרפא את חולי העולם)אבל למרות כל זאת המדע ברוב גדלותו לא מצליח לענות על שאלה פשוטה ביותר.
  איך הכל התחיל??

 50. רועי???בשביל מה הוא זקוק להשקייה,אם הוא שואב את מי הביצות??יש משהו שלא הבנתי?
  חוץ מזה,לא אתה ואני אמורים לשתול שם,אתה יכול להציע להם,אולי לשלוח שתילונים
  והם לכבודם ולחירותם יעשו הכל לפתח את איזוריהם…ואת עצמם.
  מאמינה שאתה מבין את העיקרון לגבי גבולות ההתערבות.

 51. כרגע לא, אבל באופן עקרוני זה אמור להיות אפשרי.

  הבעיה היא שבמקרה זה היתושים המהונדסים מתים בעוד שכל השאר חיים. התוצאה תהיה שאוכלוסיית היתושים המקורית לא תוחלף באוכלוסיה המהונדסת, כי אין ליתושים החדשים יתרון השרדותי.

 52. מה אם יהיה ניתן להפוך את היתוש לפגיע בפני המחלה, כך שיתוש שנדבק, מת על ידה…באופן זה אין המשכיות לוירוס…
  אפשרי?

 53. הוגין,

  עצי האלקיפטוס יעילים באופן מוגבל. הם יכולים לייבש ביצות, אך הם גם פוגעים ביכולתה החקלאית של הקרקע. מלבד זאת, באפריקה ובאסיה כל מקווה מים זעיר (ואפילו שלולית של מספר מטרים) עשוי לשמש ליתושים כאיזור גידול. קשה מאד להגיע לכל איזורי אפריקה כדי לשתול בהם אקליפטוסים, שלא לדבר על להשקות אותם במידה.

  באופן עקרוני, כמובן, אתה צודק. זה עוד צעד בכיוון הנכון, אבל יעילותו מוגבלת.

 54. לרועי ו..
  נראה לי שלפעמים הפתרונות לגרורות וטפילים למיניהם עשוייה להפתר בדרך הפשוטה ביותר.
  לפי המעט שקלטתי..אתה רועי,בקיא גם בהסטוריה ,לא כן?וממש לא מזמן..בהסטוריה
  הקצרה שלנו פתרנו את בעיית המלריה,על ידי שתילת עצי אקליפטוסים למיגור הגורם
  המושך לאותם "חולאים"..בלשון קבלים-מלאכי חבלה,,,,,(שהזבובים ביניהם)..
  מסתבר,שהכל קשור גם להגיינה-אקולוגית ופרטית. מדוע אם כך כל שוחרי..הדגלים למיניהם..לא מציעים מניסיוננו-שתילת יערות אקליפטוס באותם יעדים נזנחים.?
  יתכן ,שעלינו מוטל במקום ליצא לעולם חס,," נשקי-לוחמה",למיניהן להתחיל ליצא
  לעולם,מנסיוננו הטוב,והמצמיח,לשם שינוי.

 55. א.פ. ורועי,

  אתם בהחלט צודקים, אך גם הנדסה גנטית ביתושים, כפי שהיא מוכרת לנו כיום, תדרוש שימוש בוירוסים להחדרה יעילה של מקטעי הדנ"א לתאי היתוש. אין ספק שהנדסה גנטית שתגרום לחיסון היתוש כנגד הטפיל תהיה המצאה חשובה – ולמעשה, בכך התמקדה הכתבה.

 56. לרועי
  אני לא בטוח אם זה נאמר בהומור או ברצינות, אבל אם יתברר שיותר פשוט לחסן יתושים (נניח בהנדסה גנטית) מבני אדם, אז זה רעיון לא רע.

 57. אולי אפשר להמציא חיסון ליתושים שיימנע מהם להידבק במלריה, ולהכניס אותו גנטית. ככה אתה לא פוגע באוכלוסיית היתושים

 58. איזה סיום פיוטי. אבל ברצינות –

  נסיון העבר מראה כי השמדת מינים או זנים הגורמים נזק מסוגים שונים, היא דבר שלילי ביותר מבחינה אקולוגית, ובדרך כלל שכרו לפחות משתווה להפסדו. אכן רצוי להתמקד בפתרונות הממוקדים במזיק עצמו או בשינויו ולא בהשמדת נשאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן