סיקור מקיף

השדה המגנטי של כדור הארץ נחלש ב-10 אחוזים ב-150 השנים האחרונות

עוצמתו של השדה המגנטי של כדור הארץ פחתה בעשרה אחוזים ב-150 השנים האחרונות, דבר שמעלה את האפשרות, אף כי אינה גבוהה, כי השדה עשוי לקרוס ולהפוך את כיוונו, וכך להחליף בין הקוטב הצפוני והדרומי לראשונה מזה כמעט מיליון שנה. אמרו מדענים ביום חמישי.

אבי בליזובסקי

תזוזת הצפון המגנטי לאורך השנים
תזוזת הצפון המגנטי לאורך השנים

עוצמתו של השדה המגנטי של כדור הארץ פחתה בעשרה אחוזים ב-150 השנים האחרונות, דבר שמעלה את האפשרות, אף כי אינה גבוהה, כי השדה עשוי לקרוס ולהפוך את כיוונו, וכך להחליף בין הקוטב הצפוני והדרומי לראשונה מזה כמעט מיליון שנה. אמרו מדענים ביום חמישי.

בקצב כזה של הפחתה, השדה עצמו יכול להיעלם לחלוטין בתוך 1,500 עד 2,000 שנה, אומר ג'רמי בלוקסהאם (Bloxham ) מאוניברסיטת הארוארד.

מאות שנים עשויות לחלוף עד שהשדה שכיוונו התהפך יחזור למצב שבו היה לפני 780 אלף שנים, ואולם מדענים בפגישת האיגוד הגיאופיסי האמריקני אמרו כי התסריט הזה אינו סביר במיוחד. "רוב הסיכויים שזה לא יקרה. היפוכים הם אירוע נדיר" אומר בלוקסהם.

במקום זה, ייתכן כי ההחלשות, שנמדדה החל משנת 1845, עשויה להיות הפוגה שיכולה להימשך מאות שנים, אומר ג'ון טארדונו Tarduno מאוניברסיטת רוצ'סטר. להפוגה כזו תהיה השפעה משמעותית, במיוחד באיזורים שבהם מתבטאת ההחלשות בעוצמה גדולה מהממוצע. מעל לדרום האוקיאנוס האטלנטי, החלשות נמשכת של השדה המגנטי צמצמה את האפקט המגן של השדה, המגן על כדור הארץ מהקרינה הטבעית הפוגעת בכוכב הלכת שלנו מהחלל. אומרים מדענים. תוצאה נוספת היא שלווינים במסלול נמוך סביב כדור הארץ נותרים פגיעים יותר לקרינה כאשר הם חוצים את האיזור, והתופעה מוכרת כאנומליה הדרום אטלנטית.

בין הלווינים שנפלו בטרם עת לכדור הארץ בגלל שנפגעו מהקרינה, היה למרבית האירוניה גם לווין דני שתוכנן למדוד את עוצמת השדה המגנטי של כדור הארץ. אומר בלוקסהאם.

ההחלשות – כאשר נוסף אליה גם שטף של קרינה בצורת זרמי פרוטונים מהשמש – יכולה גם להשפיע על ההרכב הכימי של האטמוספירה, אומר צ'ארלס ג'אקמן ממרכז טיסות החלל גודארד של נאס"א. הדבר עשוי להוביל לאובדן משמעותי, אם כי זמני, של האוזון באטמוספירה. אמר.

השדה המגנטי נחלש והצפון עשוי להפוך לדרום

מאבדים את הצפון? (צילום: "הארץ")בסרט "שעת האפס" מפסיקה לזרום הליבה המותכת של כדוה"א, משפיעה על השדה המגנטי וגורמת לגל אסונות. מדענים חוקרים האם התופעה עלולה להתרחש במציאות
עוד בכתבה:

לוויינים סובלים מתקלות חשמל »

בסרט "שעת האפס" ("The Core") שיצא לאחרונה, מפסיקה הליבה המותכת של כדור הארץ לחוג על צירה. להפסקת התנועה השלכות קשות על השדה המגנטי, המגן על כדור הארץ מפני חלקיקים טעוני אנרגיה שמקורם בשמש, וכך נראים בסרט אנשים עם קוצבי לב המתמוטטים ברחוב, וגשר שער הזהב בסן פרנסיסקו קורס.

היחלשותו של השדה המגנטי של כדור הארץ אינה חדשה למדענים: היום כבר ידוע שאם זרימת הברזל המותך בליבת הכדור תיפסק כליל, השדה ייחלש בקצב מהיר יותר מששיערו. ההשלכות הצפויות של התפתחות זו אמנם אינן מתקרבות לממדי האסון המתוארים בסרט, אבל באחרונה החלו גיאופיסיקאים רבים לתהות אם השדה המגנטי החל שוב באחת מהתהפכויותיו, שבתוך כמה מאות שנים עשויה לגרום לכך שמצפנים יצביעו אל הדרום במקום אל הצפון. בכנס של אגודת הגיאופיסיקה האמריקאית, שנערך בסן פרנסיסקו ביום חמישי, הציגו מדענים מחקרים שבהם נבדקה הסיבה להיחלשותו הנוכחית של השדה, והשפעותיה האפשריות על כדור הארץ.

רוב המדענים סבורים שהשדה המגנטי נוצר על ידי גלים לא מסודרים של זרמים חשמליים, שמקורם בתהליך התכת הברזל בליבה החיצונית של כדור הארץ. לפי הסברה, שינויים אקראיים בגלים גורמים להתהפכות השדה.

ההיחלשות, שאותה מודדים מגנטומטרים על פני שטח כדור הארץ, היא בשיעור של 10% ב-150 השנים האחרונות. "השדה נחלש בשיעור מרשים למדי", אמר ג'ון טרדונו, פרופסור לגיאופיסיקה מאוניברסיטת רוצ'סטר בניו יורק. עם זאת, תנודות ארוכות-טווח בשדה המגנטי אינן תופעה חריגה, והוא עשוי באותה מידה לשוב ולהתחזק. השדה המגנטי התהפך בפעם האחרונה לפני כ-780 אלף שנה ובקצב היחלשותו הנוכחי, הוא אמור להיעלם בתוך 1,500 עד 2,000 שנה. החוקרים הסיקו שהשינויים בקצב זרימת הברזל יצרו עיוותים בשדה המגנטי, שמחלישים אותו. התוצאה של התהפכות השדות קשה לצפייה. לא נמצאה כל ראייה להכחדה בולטת של מיני בעלי חיים שחפפה בעיתויה להתהפכויות מגנטיות, אם כי ייתכן שההתהפכויות שיבשו את חייהם של בעלי חיים נודדים, שנזקקים לשדה המגנטי כדי לנווט.
לוויינים סובלים מתקלות חשמל

מגן מגנטי מתכווץ עלול להגדיל את סכנת הקרינה לאסטרונאוטים השוהים בחלל, בייחוד בעת סופות שמש הפולטות נתזים של פרוטונים הנעים במהירות גבוהה. פרוטונים אלה עלולים גם לגרום קצרים חשמליים בלוויינים, ואף פרצים חשמליים שיובילו להפסקות חשמל על פני שטחים נרחבים.

בכמה לוויינים שחלפו מעל אזור של חולשה מגנטית בחלק הדרומי של האוקיינוס האטלנטי, אירעו תקלות במערכת החשמל כתוצאה מחלקיקים עתירי אנרגיה שהצליחו לחדור דרך המעטפת המגנטית.

פרוטונים הפוגעים באטמוספירה מייצרים גם תחמוצת חנקן, שמפרקת מולקולות של אוזון המגינות על כדור הארץ מפני קרינת אור אולטרה-סגולה. כעת מופיעה תחמוצת החנקן בעיקר מעל אזורי הקטבים. הדמיות מחשב מגלות שבמצב של שדה מגנטי מוחלש, שורה של סופות שמש חזקות עלולות לגרום הרס משמעותי אך לא הרה-אסון של שכבת האוזון על פני שטח נרחב יותר של כדור הארץ. נזקים אלה אמורים להירפא באורח טבעי בתוך שנתיים עד שלוש שנים.

אם השדה המגנטי ימשיך במגמת התהפכות במאות הבאות, קטבים מגנטיים נוספים עשויים להופיע בו ככל שייחלש. במקרה כזה, המצפן יצביע בכיוונים שונים בהתאם למקום שבו הוא נמצא. לאחר מכן ייעלם השדה המגנטי כמעט לגמרי למשך כמה אלפי שנים, לפני שיופיע מחדש בצד המנוגד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן