סיקור מקיף

המומחים המובילים בעולם בתחום למידה חישובית בכנס בינלאומי שיערך לראשונה בישראל השבוע

כ-500 מומחים מכל העולם, כמו גם חתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן, צפויים להשתתף בשבוע הבא בשני כנסים בינלאומיים מרכזיים בתחום הלמידה החישובית (Machine Learning) שיתקיימו בחיפה

ד"ר שי פיין, מנהל מחלקת מחשוב אנליטי במעבדת המחקר של יבמ בחיפה
ד"ר שי פיין, מנהל מחלקת מחשוב אנליטי במעבדת המחקר של יבמ בחיפה
כ-500 מומחים מכל העולם, כמו גם חתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן, צפויים להשתתף בשבוע הבא בשני כנסים בינלאומיים מרכזיים בתחום הלמידה החישובית (Machine Learning) שיתקיימו ב-22-25 ביוני בחיפה – International Conference on Machine Learning (ICML) ו- Conference On Learning Theory (COLT).

שני הכנסים הנערכים אחת לשנה במקומות שונים בעולם, נערכים עתה בפעם הראשונה בישראל ולמרות הריחוק הגאוגרפי והמצב הגיאופוליטי יש הענות גדולה של משתתפים וזרם הנרשמים נמשך. כן ראוי לציין כי הכנס המשולב הוא אחד הכנסים האקדמאים הגדולים ביותר שנערכו בישראל מזה שנים.

ד"ר שי פיין, מנהל מחלקת מחשוב אנליטי במעבדת המחקר של יבמ בחיפה, ומי שהוביל את המאמץ בקהילת המחקר בישראל להביא את הכנסים לארץ בפעם הראשונה, מסביר כי לאירועים האלה היסטוריה של 30 שנה – אולם למרות מעמדה המוביל של ישראל בתחום הלמידה החישובית לא התקיימו עד היום הכנסים האלה אצלנו. "זה כמו לארח את האולימפיאדה – ויש התמודדות כמו על אירוח אולימפיאדה", אומר פיין. לזכיה הישראלית באירוח הכנס תרם מאמץ ניכר תוך בשיתוף עם אנשים בולטים בקהילה הישראלית האקדמית, כדוגמת פרופ' נפתלי תישבי מהאוניברסיטה העברית ופרופ' ישי מנצור מאוניברסיטת ת"א, וכן המלצות של אנשי אקדמיה מכל העולם – שגוייסו לנושא.

תחת ניהולו של פיין, מצויות שלוש קבוצות העוסקות בתחומי למידה חישובית, כריית מידע, ומחשוב לסיפוק אילוצים. מחשוב לסיפוק אילוצים, CSP, הוא תחום קרוב לאופטימיזציה: החוקרים מחפשים פתרון לבעיות תכנוניות: החל מעיבוד מערכת שעות, דרך ניהול כוח אדם ובנייה יעילה של צוותים, ועד השמת עובדים על פי כישורים. פתרונות כאלו דרושים במיוחד בארגונים גדולים דוגמת יבמ המעסיקים כ- 200,000 איש בתחום השירותים בלבד. הם תורמים לניהול תצורה בתעשיות יצור, בבניית מודלים לתמחור הקשורות למחירי חומרי גלם, תהליכים פנים-ארגוניים, תחרות וכן הלאה.

פעילות מעבדת המחקר של יבמ בחיפה בתחום זה החלה בעבודה בתחום אימות תכנון חומרה – כאשר בהמשך מחפשים החוקרים דרכים לשילוב הכלים האלה בתחומים נוספים.

ד"ר שי פיין מסביר כי תחום הלמידה החישובית משלב רעיונות וטכנולוגיות המגיעים מתחומי מחקר מגוונים, כדוגמת מדעי המחשב, פיזיקה, סטטיסטיקה, אופטימיזציה ובינה מלאכותית, כאשר הלמידה המקובלת כיום היא למידה סטטיסטית מדוגמאות: המערכת צריכה לבנות חוק על בסיס דוגמאות, והיא נבחנת ביכולתה להפעיל יכולת הכללה: לפעול מול דוגמא שאותה לא ראתה בעבר ולזהות את מהותה. בלמידה מפוקחת יש מורה המזהה את מהות האובייקטים. בלמידה לא מפוקחת, המנחה אינו מגדיר את המהות, והמערכת נדרשת לפתח בעצמה "תובנות" על סמך המידע המוצג לה. מערכות למידה עשויות לפעול במתכונת אצווה, על כמות של דוגמאות – או בקיוון ישיר

תחומי יישום הפופולאריים כיום בעולם הלמידה החישובית הם טיפול במסמכים ובטקסט בעולם ה- Web, בינה עסקית (BI) וביואינפורמטיקה, ניתוח רצפי DNA.

"למידה חישובית חשובה יותר ויותר", קובע פיין – "והיא הדרך להתמודד עם התפוצצות המידע. ככל שכמויות נתונים גדולות יותר עוברות למדיום דיגיטאלי – שיטות אנליטיות לניתוח המידע הזה מקבלות משקל יותר ויותר גדול".

אחד התחומים המתקדמים עתה בנתיב הלמידה החישובית הוא עולם הבריאות – המעסיק רבים מחוקרי יבמ, ובכלל זה חוקרים במעבדה בחיפה. "מערכות BI בעולם העסקי מקדימות משמעותית את עולם הרפואה – ואפשר להסתכל על עולם ה- BI ולנחש מה יקרה בעולם הבריאות", מאמין פיין.

בתמונה : ד"ר שי פיין, מנהל מחלקת מחשוב אנליטי במעבדת המחקר של יבמ בחיפה , ומי שהוביל את המאמץ בקהילת המחקר בישראל להביא את הכנסים לישראל בפעם הראשונה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן