סיקור מקיף

חור שחור כפול בליבה של גלקסית M83

צוות של אסטרונומים מארגנטינה השתמשו בכמה מהמצפים המתוכחמים ובשיטות ניתוח ממוחשבות כדי לאתר שגלקסית M83 הנמצאת במרחק של 15 מיליון שנות אורמכילה לפחות שני חורים שחורים נפרדים

גלקסית M83. צילום: מצפה הכוכבים האירופי הדרומי
גלקסית M83. צילום: מצפה הכוכבים האירופי הדרומי

מרבית הגלקסיות, כמו התאים בגוף, מכילים רק גלעין יחיד במרכזם – ואולם לכמה גלקסיות יש יותר מגלעין אחד. צוות של אסטרונומים מארגנטינה השתמשו בכמה מהמצפים המתוכחמים ובשיטות ניתוח ממוחשבות כדי לאתר שגלקסית M83 הנמצאת במרחק של 15 מיליון שנות אור היא אחת מאלה שיש להם יותר מאחד.

M83 היא גלקסיה ספירלית מהיפות ביותר הנראות בשמי חצי הכדור הדרומי. הגלקסיה מכילה גלעין בהיר ושתי זרועות יפות, והיא ניתנת לצפיה גם בטלסקופים קטנים של חובבים. במכשירים גדולים יותר, הגלקסיה ששטחה הנראה הוא שליש מזה של הירח המלא מתחילה להראות סדקים בקרבת המרכז. משמעות הדבר היא שהעננים העצומים של גז ואבק קורסים תחת השפעתה של משיכת צבירי הכוכבים הענקיים.

ואולם כאמור, צוות חוקרים שצילמו בספקטרום קרוב לאור הנראה ישנם כנראה כמה חורים שחורים סופר מאסיביים. אף אחד מהם לא נמצא בדיוק במרכז הגלקסיה.

במאמר שכותרתו "גלעין כפול ב-M83, שפורסם ב-13 במאי כתבו שלושה אסטרונומים ארגנטיאים מהמצפה הלאומי בקורדובה כי אישרו נוכחות גלעין משני או ריכוז גדול של מסה שהוצע לראשונה בידי צוות אחר בשנת 2000. השלושה כותבים כי הגלעין השני לא נראה באור הנראה בתמונות שצולמו מטלסקופ החלל האבל, זאת בעיקר לריכוז אבק המסתיר אותו באור הנראה. לכן נאלצו השלושה להשתמש בתוכנה מורכבת המבצעטת טכנולוגיות ניתוח ספקטרליות – בנוסף לתמונות ארכיון של תצפיות בתחום הרדיו כדי לחשוף, משהו שרק חשדו בו בתמונות שצילם אסטרונום אחר בשם תטה, כשהשתמש בטלסקופ הגדול מאוד בקוטר 8 מטרים בצ'ילה בשנת 2000. התוצאה – כעת יודעים שהגלעין השני נמצא 3.9 שניות קשת (200 שנות אור לערך) צפון מערבית למרכז האופטי של M83.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן