סיקור מקיף

האבל איפשר למדוד תנועה צידית של גלקסיה

צוות בינלאומי של מדענים ניתח את ממצאי ה-VLBA נדרש לשנתיים וחצי כדי לזהות שינויים מזעריים בעמדות השמים של הגלקסיה הספירלית M33. ביחד עם מדידות קודמות של תנועת הגלקסיה לעבר כדור הארץ. הנתונים החדשים איפשרו לאסטרונומים לחשב את התנועה התלת ממדית של M33 לראשונה

תארו לעצמכם שיש לכם טלסקופ כל כך חזק שיכול לצפות בשבלול זוחל על אדמת מאדים. חלקו מהירות זו במאה וזוהי בדיוק המהירות שבה הגלקסה M33 נעה הצידה בשמים. אסטרונומי רדיו השיגו את המדידה הזו באמצעות the Very Long Baseline Array (VLBA), – קו הבסיס הארוך מאוד, והדבר היה אפילו קשה במיוחד משום שהם היו צריכים להפחית מהחישובים שלהם את תנועת כדור הארץ סביב השמש. האסטרונומים גילו גלקסיות המתרחקות מאינו או נעות לעברנו במשך שנים, אך זו הפעם הראשונה שחושבה המהירת האמיתי או הצידיית של הגלקסיה במרחק כזה.

בגליון 4 במארס של כתב העת סיינס, דיווחו האסטרונומים כי דיווחו על המהירות האיטית ביותר שנמדדה לאורך מישור השמים. סחרחרת רחוקה זו של כוכבים נראית נעה בחלל למרות שהיא מרוחקת מאוד מאיתנו. מדידת הגלישה של הגלקסיה הראתה שהיא נעה 30 מיקרו ארק-שניות לשנה ומותחת בזאת את הטכנולוגיה הנוכחית של אסטרונומי הרדיו עד לקצה.

שבלול שיזחל על מאדים יראה נע פי 100 יותר מהר מאשר התנועה הנמדדת של הגלקסיה." אמר מארק רייד Reid ממרכז הארווארד סמיתסוניאן לאסטרופיסיקה ואחד ממחברי המאמר.

רייד ועמיתיו השתמשו בקו הבסיס הארוך מאוד של הקרן הלאומית למדע כדי לבחון את התנועה על פני השמים של גלקסיה הנמצאת במרחק 2.4 מיליון שנות אור מכדור הארץ. בעוד המדענים מודדים את תנועת הגלקסיות המתרחקות ישירות מכדור הארץ או מתקרבות אליו במשך עשרות שנים, זוהי הפעם הראשונה שזוהתה התנועה האמיתית (transverse motion) של גלקסיה שאיננה גלקסיה לווינית של שביל החלב.

צוות בינלאומי של מדענים ניתח את ממצאי ה-VLBA נדרש לשנתיים וחצי כדי לזהות שינויים מזעריים בעמדות השמים של הגלקסיה הספירלית M33. ביחד עם מדידות קודמות של תנועת הגלקסיה לעבר כדור הארץ. הנתונים החדשים איפשרו לאסטרונומים לחשב את התנועה התלת ממדית של M33 לראשונה.

M33 היא גלקסית לווין של גלקסיה גדולה יותר, M31, הידועה בשם אנדרומדה, שהיא העצם המרוחק ביותר שניתן לראות אותו בעין בלתי מזוינת. שתי הגלקסיות חוברות בקבוצת הגלקסיות המקומית הכוללת גם את שביל החלב.

המשימה של האסטרטנומים איננה פשוטה, לא רק שהם היו צריכים לזהות תנועה כל כך זעירה בשמים, אלא שהם גם היו צריכים להפריד את התנועה האמיתית של M33 מהתנועה הנראית שלהה הנגרמת בשל תנועת מערכת השמש שלנו סביב מרכז שביל החלב. התנועה של מערכת השמש ושל כדור הארץ סביב המרכז הגלקטי, הנמצא במרחק 26 אלף שנות אור נמדד בדיוק תוך שימוש ב-VLBA במשך העשור האחרון.

Original Source: CfA News Release

ידען הגלקסיות

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~1011008~~~181&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן