סיקור מקיף

הלילה (מוצ”ש) ליקוי ירח מלא

ב- 3 במרס ייראה בישראל ליקוי ירח מלא. זוהי תופעת טבע מרהיבה שאפשר לראותה מכל מקום בארץ. הליקוי ייראה מיבשת אפריקה, אירופה וחלקה המערבי של אסיה. כל שלבי הליקוי ייראו בישראל. זהו צל מלא של הירח והירח עובר בחלקו הצפוני של חרוט הצל החלקי שמטיל כדור הארץ. הליקוי ישודר בשידור ישיר ממצפה הכוכבים בגבעתיים באתר www.astronomy.org.il כמו כן יתקיימו תצפיות מאורגנות ברחבי הארץ

מהו ליקוי ירח?

ליקוי ירח נגרם, כאמור, בעת כניסתו של הירח אל אזור הצל שמטיל כדור הארץ. הירח, בהיותו עולם אפל, מקבל את אורו מהשמש ואנו רואים למעשה את אור השמש המוחזר מפני הירח. כאשר הירח נכנס לאזור הצל שמטיל כדור הארץ, נמנע ממנו אורה של השמש והוא לוקה. מכאן, ליקוי ירח יתרחש רק בעת שכדור הארץ מצוי בין השמש לירח, קרי, בעת שהירח מלא או מאוד סמוך לכך. בעת שהירח מצוי בתוך צל כדור הארץ, מצליחות חלק מקרני השמש לחדור מבעד לאטמוספירה ולהישבר אל תוך הצל. כיוון שרק לקרניים האדומות יש סיכוי לעבור את האטמוספירה ולהכנס אל חרוט הצל, הן תצבענה את הירח הלוקה בצבע אדמדם, שיעמיק ככל שנתקרב לשוליו הדרומיים (התחתונים) של הירח (לכיוון מרכז חרוט הצל). ליקוי זה הוא עמוק; קרי, הירח מצוי עמוק בתוך חרוט הצל ולכן כמות קרני האור שתגיע לשוליים הדרומיים של הירח בעת שיא הליקוי תהיה קטנה. ברם, בגלל התלות בתנאים האטמופיריים, כל ליקוי שונה ממשנהו.

ליקוי ירח, שלא כמו בליקוי חמה, נראה לעיני כל מי שרואה את הירח מעל האופק בעת הליקוי. הואיל וליקוי ירח מתרחש, כאמור, סמוך או בעת המילוא, זורח הירח סמוך או בעת שקיעת החמה. מכאן, ליקוי ירח ייראה תמיד לצופה בו לאחר השקיעה או לפני הזריחה. שיא הליקוי הנוכחי הוא לאחר חצות, בלילה שבין 3 במרס ל- 4 במרס 2007.

שלבי הליקוי

(הזמנים נתונים בשעון חורף. במקרה של הנהגת שעון קיץ, יש להוסיף שעה לזמנים המצוינים):

22:16:29 – (נקודה P1 באיור) ליקוי הירח מתחיל, כאשר הירח ייכנס לאזור הצל החלקי של כדור הארץ. בשלב זה לא ייראה שינוי באורו של הירח כיוון שאזור חצי הצל מוסתר רק מחלק מקרני השמש.

23:30:05 – (נקודה U1 באיור) מתחיל הליקוי החלקי – הירח נכנס לאזור הצל המלא של כדור הארץ – בשלב זה, אנו נראה כתם כהה בצדו המזרחי של הירח (יש לזכור כי צדו הצפוני של הירח פונה לכיוון הצפון ולא מאונך לאופק!). הכתם ילך ויתפשט. חדי העין יוכלו לראות מעין הצללה קלה של צדו המזרחי של הירח לפני השלב הזה, כאשר הוא יהיה עמוק בתוך חצי הצל של כדור הארץ. לכן, יקשה לראות באופן חד את תחילת שלב הליקוי החלקי ואת המעבר של הירח מאזור חצי הצל לצל המלא.

00:43:49 – (נקודה U2 באיור) בשלב זה, נקודת האור האחרונה עוזבת את הירח בצדו הצפון מערבי וכל הירח מצוי באזור הצל המלא ושלב הליקוי המלא מתחיל. קרני האור של השמש המצליחות לעבור מבעד לאטמוספירה ולהישבר לתוך אזור הצל מצליחות לצבוע את הירח בגוון אדמדם.

01:20:56 – שיא הליקוי. הירח מצוי מעט צפונית למרכז חרוט הצל. כעת, צדו הצפוני של הירח, הקרוב יותר לשולי הצל, צבוע בצבע אדמדם צהבהב. אל צדו הדרומי, הקרוב יותר למרכז הצל, מצליחות להגיע פחות קרניים מצדו הצפוני ולכן הוא ייראה כהה יותר.

01:58:01 – (נקודה U3 באיור) הירח מתחיל לצאת מאזור הצל המלא ונקודת אור ראשונה נראית בצדו הצפון מזרחי. כעת, תם שלב בליקוי המלא והירח שוב מצוי בשלב של ליקוי חלקי.

03:11:47 – (נקודה U4 באיור) נקודת הצל האחרונה עוזבת את הירח בצדו המערבי. הירח עוזב את אזור הצל המלא וחוזר אל אזור הצל החלקי.

04:25:27 – (נקודה U5 באיור) תם הליקוי. הירח עוזב את אזור הצל החלקי.

פרטים על הליקוי, כולל שידור ישיר ממצפה הכוכבים בגבעתיים On-Line, יהיו באתר האינטרנט של האגודה www.astronomy.org.il וכן באתר Ynet.

באותו נושא

בפורים הירח יתחפש לעגבניה

2 תגובות

  1. הורדתי כי הקטע עסק לא רק בתחנת החלל אלא גם במעבורת, ששיגורה נדחה, ולכן התאריכים לא רלוונטיים. כתוב לי במייל ואעביר אליך את המייל של אמיר ברנט.

  2. אבי – הורדת מהמאמר הקודם – בפורים הירח יתחפש לעגבניה, את ההתיחסות לתחנת החלל הבינלאומית. חסר לי האתר בו אפשר לבדוק את המופעים שלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן