סיקור מקיף

עם שחר לולין יהיה בשיאו – ייראה במיטבו במשקפות

לפני עלות השחר ניתן יהיה לראות את כוכב השביט "לולין" בעין בלתי-מזוינת ככתם גדול ליד שבתאי

כוכב השביט לולין כפי שהתקבל משילוב תצלומים מטלסקופים קרקעיים וחלליים ב-28 בינואר 2009

כוכב השביט "לולין" ( Lulin )C/2007 N3‏שהתגלה על ידי אסטרונומים בטייוואן בקיץ 2007 מתקרב במהירות אל השמש וכעת אפשר לראותו בעין בלתי-מזוינת. ניתן לראות את השביט בשעות הבוקר המוקדמות, לפני הזריחה, בכיוון דרום-מערב, בין קבוצות הכוכבים אריה ובתולה, סמוך לכוכב הלכת שבתאי. היום המומלץ ביותר הוא השחר של מחר (24.02.09).

שביט "לולין" הוא "קרחון חלל" העשוי מתערובת של קרח ואבק, אשר בהתקרבו לשמש יוצר זנב אדיר של גז זוהר שנמשך למרחקים של מיליוני קילומטרים. "לולין" מיוחד מאוד בשל היותו בעל מסלול היפרבולי, כלומר – זהו ביקורו הראשון במערכת השמש הפנימית ולאחריו יועף חזרה החוצה אל מרחבי החלל.

פרופ' יואב יאיר, חוקר במחלקה למדעי הטבע והחיים באוניברסיטה הפתוחה, אומר: "שביט לולין הוא השביט הראשון של 2009 שניתן לראייה בעין והוא מעורר התרגשות רבה אצל חובבי האסטרונומיה. הוא ייראה ככתם ערפילי מטושטש, אולם עם משקפת שדה טובה אפשר להבחין בזנב הארוך ובגוון הירקרק המיוחד שנגרם בשל נוכחות ציאניד ותרכובות פחמן נוספות בזנבו. המרחק המינימאלי שיהיה בינינו לבין השביט הוא 0.41 יחידות אסטרונומיות, כלומר 61.5 מיליון קילומטרים, כך שאין סיבה לדאגה..."

5 תגובות

 1. אם תקליק מצפה כוכבים ברקת בין רביעי-לחמישי 24:00 עד לפנות בוקר שידור ישיר בטלסקופ של האינטרנט.

 2. אני עכשיו הולך ליראות אני מקווה לראות משהו,השעה 5:23
  הבעיה שהכל פה בניינים.
  תאחל לי בהצלחה.

 3. אוף איתך…. עכשיו חזרתי מטיול לילי ולא ראיתי. במקום זה פגשתי הומלס וקפא לי ה-כוכב שביט 🙂
  אבל יצאתי ב2:15 עד עכשיו אז יכול להיות שזה עוד יהיה?

  בטח עד שיענו לי יהיה כבר מחר וכולם ידברו על לולין המגניב שעבר ב"שעות הבוקר המוקדמות, לפני הזריחה, בכיוון דרום-מערב, בין קבוצות הכוכבים אריה ובתולה, סמוך לכוכב הלכת שבתאי".

  חח, למה לא כתוב איפה הוא יחסית לים המלח, ממבט של ירושלמי מסטול שעומד על הגג……
  🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן