סיקור מקיף

מאבדים את הטבע

על פי מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת PLos One עד 2050 יאבד העולם כחמישית מבתי הגידול בטבע

מפת האיומים על בתי הגידול. איור: PLos One
מפת האיומים על בתי הגידול. איור: PLos One

על פי מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת PLos One תחת הכותרת ״ A World at Risk: Aggregating Development Trends to Forecast Global Habitat Conversion עד 2050 יאבד העולם כחמישית מבתי הגידול בטבע. המחקר מזהיר כי האובדן ילך ויגדל אם ימשך השימוש חסר ההתחשבות במשאבים ובעיקר בקרקע, שנובע בעיקר בגלל גידול האוכלוסיה האנושית.

תוצאות התפוצצות האוכלוסין והשימוש במשאבים ובקרקע יורגשו בעיקר באפריקה ובדרום-אמריקה, כלומר באזורים בהם הטבע אינו פגוע יחסית. באיזורים אלה גדלים והולכים שטחי החקלאות, נפתחים מכרות והאזורים העירוניים גדלים ומתפשטים לשטחים שהיו טבעיים.

התחזיות הן כי עד חצי המאה תגדל אוכלוסיית העולם ליותר מ-9.5 מיליארד בני אדם. גידול זה יגרום ללחץ גובר על הסביבה הטבעית ולביקוש גדל למשאבים מהטבע. לדברי החוקרים ״זה נושא שמתחרה בנושאי שימור אחרים כמו שינויי האקלים״.

החוקרים זיהו כי 76% מהשטחים המשמשים כבתי גידול טבעייים (ללא אנטארקטיקה) ואשר משתרעים על שטח של כ-20 מיליון קמ"ר ובהם חיים כ20% מהמינים שייבלעו בגלל גידול האוכלוסייה והפיתוח הכלכלי.

צוות החוקרים זיהה חמישה גורמים שדוחפים לשינויי השימוש בקרקע : ‫עיור, חקלאות, כריה, הפקת דלק (מאובן) וגם שטחים לייצור אנרגיה מתחדשת. – השטחים העירוניים יוכפלו כבר ב 2030, ‫-‬ שטחי החקלאות יגדלו בשליש עד 2050, ‫-‬ שטחים שמשמשים לכריה יגדלו ב 60%.

אפריקה לבדה תאבד שטחים טבעיים גדולים משטחה של אוסטרליה. החוקרים מזהירים כי שטחים טבעיים נמצאים בסיכון גבוה בגלל ״פיתוח״, זאת בגלל חוסר תיכנון נאות ואי סימון ברור של שטחים לשימור, שכן רק רק לחמישה אחוזים מהשטחים בסיכון יש הגנה חוקית, מספר שחייב לגדול כדי להפחית את הסיכון לטבע.

החוקרים מדגישים כי ״המחקר אינו מכוון נגד פיתוח״ שכן הכוונה היא : ״לזהות שטחים בהם יכול להתבצע פיתוח ללא פגיעה אלא ב״הרמוניה״ עם שימור הסביבה הטבעית". כדי לישם כוונה זאת יש צורך בשיתוף פעולה של מדינות, ממשלות וסוכנויות שונות שיתחילו לחשוב איך ״מחלקים את הנוף״…

בעקבות המחקר טוען האקולוג סולימן קונטה Souleymane Konate, מאוניברסיטת חוף השנהב כי הגישה של ההתמודדות עם אובדן שטחי גידול טבעיים ״מלמעלה למטה״ מוטעית, שכן שימור הסביבה חייב להתחיל ברמת הקהילה ויצליח רק אם אנשים יבינו את החשיבות והערך שיש להגנת ושימור המגוון הטבעי."
״ לאנשים רעבים לא אכפת אם שטח מסוים מוגן, אבל אם יבינו כי השימור יאפשר להם להרוויח משרותי הסביבה, יהיו הראשונים להגן על השטח." מסכם קונטה.

ואני בכל זאת טוען כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסייה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסייה האנושית למען הסביבה.

למאמר ב-PLos One

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. מסכים. האדם גורם נזקים לבעלי חיים אחרים. זו אינה זכותו והוא כגזע לא ישרוד אם ימשיך בכך לא כעונש משמיים אלא משום שהוא מפר את שרשרת המזון/חיים באופן שתוצאותיו הרות אסון.

  2. מסכים עם הטענה בסיפא של דבריך. ובפרט, חשוב מאוד להתחיל לחנך להגבלת הילודה בכל הקהילות ללא יוצא מהכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן