ארכיאולוגיה ושינוי אקלימי

חיים מזר מביע דעה אישית: כדאי להפעיל ארכיאולוגים ימיים שינסו לאתר ישובים שטבעו באגמים עקב שינויי אקלים פתאומיים בתקופות שונות

מחקרים תת-מימיים במספר אגמים ברחבי תבל הובילו להפתעת החוקרים לגילוים של מבנים מעשי ידי אדם בקרקעיתם ולא מדובר במבנים בודדים,אלא במערכים גדולים מה שמעיד על פעילות עירונית ותוססת במקומות אלה. הדעת נותנת שמבנים אלה לא נבנו בפעילות תת-מימיית והשאלה המתבקשת היא מה קרה?על מנת לנסות להתמודד עם שאלה מאתגרת זו נציג את הממצאים שהתגלו ועל סמך אלה ננסה להגיע לאי אלו מסקנות גם אם תהיינה ראשוניות.

עדות יוצאת דופן על עיר תת-מימיית היא מאגם פוקסיאן במחוז יונאן אשר בסין. זהו אגם ששטחו 212 קמ"ר ועומקו המקסימלי 155 מטר.שטח המתחם הארכיאולוגי הוא 2.4 ק"מ לפחות .במחקרים הראשונים נחשפו 8 מבנים וביניהם מבנה עגול ושני מבנים גבוהים שבכל אחד מהם מספר קומות. מבנים אלה מזכירים את הפירמידות של שבטי המאיה.המבנה הגדול דומה בארכיטקטורה שלו לקולוסיאום.אורך בסיסו 37 מטר,כיוונו צפון מזרח ונמצאה בו פרצה. אחד משני המבנים הגבוהים אורך בסיסו 60 מטר ונמצאו בו מדרגות קטנות המחברות בין הקומות. המבנה השני גבוה יותר .אורך בסיסו 37 מטר,גובהו 21 מטר ובו 5 קומות. ההערכה היא שמקורו של מתחם זה הוא בתרבות עתיקה מהתקופה של שושלות קין והאן מלפני 2000 שנה.

אגם אחר בו נמצאו שרידים ארכיאולוגיים הוא אגם טיטיקקה אשר נמצא בהרי האנדים בין פרו לבוליביה בגובה 3819 מעל פני הים. שטחו 8300 ק"מ,אורכו 190 ק"מ.רוחבו 50 ק"מ ועומקו 140-180 מטר ולכיוון בוליביה עומקו מגיע ל-280 מטר. האגם ניזון מ-25 נהרות הנשפכים לתוכו.בעומק 30 מטר נמצאו שרידים של מקדש עתיק שמימדיו 200 X 50 מטר ,טרסה לגידולים חקלאיים ,דרך סלולה וקיר באורך 800 מטר. למקדש הגיעו החוקרים במהלך מעקבם אחר הדרך הסלולה. על פי ההערכה מממצאים אלה הם 100-150 שנה קודם להופעת האינקה במקום זה.מקום אחר ביבשת אמריקה בו נמצאו מבנים תת-מימיים הוא באגם ויסקונסין אשר בארה"ב.שטחו של האגם 2350 קמ"ר ועומקו 13 מטר .כאן נמצאו מונומנטים מאבן,חומות ופירמידות קוניות .ההערכה שגילם של ממצאים אלה 5000 שנה.

המסקנה המתבקשת היא שמדובר בבקעות שהיו בהם מקומות ישוב ומסיבה כל שהיא הוצפו במים. מכיון שמדובר בשטחים גדולים יחסית, סביר שבידי תושבי מקומות אלה היתה שהות להתפנות ולהינצל. מאין באו המים? אם ניקח את אגם טיטיקקה אפשר לקבל בסבירות יותר מגבוהה שמקורם של מים אלה הוא בהפשרה מהירה של קרח בפסגות האנדים.ההפשרה יכולה להיגרם כתוצאה מהתחממות אקלימית. אם זה מה שאכן קרה מתבקשת המסקנה שזה מה שקרה גם בוויסקונסין ובסין. כל עיר כזאת ראויה למחקר בפני עצמו,אולם עצם קיומה של תופעה זהה במקומות שונים המרוחקים זה מזה אלפי קילומטרים נותנת מקום להשערה שיכולים להמצא מקומות ישוב ארכיאולוגיים בקרקעית אגמים אחרים ברחבי כדור הארץ. התארוך של מקומות אלה יכול לתת אינדיקציה למועד או למועדים בהם מקומות אלה הוצפו ובצורה כזו ללמוד על שינויים אקלימיים חריפים בהיקף מקומי ובהיקף גלובלי כאחד.הארכיאולוגיה במבט השוואתי יכולה לתרום רבות לתרום רבות גם להבנת שינויים אקלימיים על כדור הארץ כולו.

מקורות

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

 1. כדאי לא לבלבל יוצרות , כדור הארץ נימצא בעידן קרח
  מזה כ 35 מליון שנים בעיקר בגלל סגירת האגן בקוטב הצפוני ו"ישיבת" האנטרקטיקה בקוטב הדרומי.
  בעידן הקרח בו אנו נמצאים יש הפוגות שנובעות משנויים במסלול כדור הארץ סביב השמש – מחזור מילנקביץ' ,
  להפוגה שכזאת ניכנסנו לפני כ 20.000 שנים ,
  כלומר מזה 20,000 שנים המגמה הכללית היא התחממות.
  ושוב לא לבלבל מגמה כללית זאת בהתחממות בעשורים האחרונים .

 2. בכל המיקרים צריך לבדוק השתפלות או התרוממות טקטוניות מקומיות. לדוגמה בטבריה ליד מלון גלי כנרת התגלה איצטדיון שנבנה ע"י הורדוס. האיצטדיון התגלה בשנת שפל במפלס הכנרת. במפלס רגיל האיצטדיון מוצף. ידוע משחזור מפלסי הכינרת שלפני 2000 שנים כאשר האצטדיון נבנה מפלס הכינרת היה דומה להיום. סביב האיצטדיון ועליו יש עדויות רבות לרעידות אדמה אשר גרמו להשתפלות באזור זה.

 3. אכן, ממצאים ארכיאולוגים, הם כלי שאין שווה לו בבחינת התנאים על הכדור לפני אלפי שנים.
  מעניין לציין שישנם הרים מושלגים באירופה בהם נסג קו השלג במהלך 20 השנים האחרונות. להפתעתנו, אנו מוצאים באתרים אלו, כלי חרס ואף בגדים (שסיביהם שהשתמרו בשל השלג שעטף אותם). מכאן אנו מגיעים למסקנה, כי בתקופות קדומות יותר היה המקום מיושב (וודאי לא מכוסה שלג). ומסיקים כי למעשה, הכדור באחת מתקופותיו הקרות.
  עוד מעניין לציין, כי ידוע לנו כי נווטים נורדים (ויקינגים) הגיעו במסעותיהם עד ליבשת אמריקה וידוע כי התיישבו בגרינלנד (הרבה טרם קולומבוס). עד ללפני כמה שנים לא ברור היה כיצד בצעו מסע זה בים הקרח הצפוני. כיום עם פתיחת המעבר כתוצאה מהמסה, אנו מבינים כי בתקופת הויקנגים, היה מעבר זה פתוח למסעות ימיים. ושוב מכאן, ככל הנראה, הכדור בתקופה קרה יחסית.

 4. הצפה יכולה להגרם גם מסיבות אחרות כגון רעידת אדמה חזקה או התפרצות של הר געש. יש לשלול אפשרויות אלו אם באים לדון על הצפה כתוצאה מהתחממות.
  מלבד זאת, המאמר מעניין.

  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן