סיקור מקיף

תקלה באנטנה המרכזית של דיסקברי שאחראית על העברת שידורי טלוויזיה לקרקע ועל מכ"ם ההתחברות לתחנה

האסטרונאוטים בדיסקברי יקליטו את סריקת דופן התחנה באמצעות מצלמות וחיישנים, וישדרו אותה לכדור הארץ לאחר העגינה בתחנה * למעבורת יכולת לעגון בתחנה גם ללא המכ"מ

זוית מעניינת של שיגור מעבורת החלל דיסקברי למשימה STS-131, , 5/4/2010
זוית מעניינת של שיגור מעבורת החלל דיסקברי למשימה STS-131, , 5/4/2010

מיד לאחר הגעתה של מעבורת החלל דיסקברי למסלול לאחר השיגור המוצלח, לא הצליחו אנשי בקרת המשימה מהקרקע להשלים את ההליך הסטנדרטי של הפעלת האנטנה המרכזית בתדר Ku-Band והיא אינה פועלת לפי שעה.

האנטנה שצורתה צורת צלחת משמשת לתקשורת מהירה עם הקרקע, לרבות שידורי טלוויזיה וכן את מערכת המכ"ם של המעבורת המשמשת במהלך המפגש עם תחנת החלל הבינלאומית. עם זאת דיסקברי יכולה לעגון בבטחה בתחנה ולהשלים את מטרות המשימה אפילו בלא האנטנה אם נדרש.

מערכת ה- Ku-Band היא רק אחת מכמה מערכות תקשורת במעבורת המשמשות להעברת קול ונתונים אל הקרקע וממנה. הן מערכת Ku-Band ומערכת UHF פועלות כאורח תקין. לדיסקברי גם מספר מערכות שיכולות לספק יכולת גיבוי למערכת המכ"מ למפגש עם התחנה. בנוסף, לתחנה יש מערכות Ku-band המשמשת להעברת שידורי טלוויזיה לקרקע ויכולה לשמש להעברת שידורים מהמעבורת לאחר המפגש.

בקרי משימה STS-131 ממשיכים לבצע troubleshoot כדי לאתר את הבעיה ובמקביל מתכננים צוותים כיצד להמשיך את המשימה בלי מערכת תקשורת זו אם יידרש הדבר.

אנטנת ה- Kuמשמשת לרוב את אנשי הצוות ואת בקרי הקרקע במהלך סריקת החללית ביום השני למשימה באמצעות חיישנים המורכבים על קציה של הזרוע הרובוטית במטרה לאתר פגיעות בדופן התחנה אם כאלה אירעו במהלך השיגור. אם מערכת התקשורת לא תפעל מחר, הצוות יקליט את סריקת הוידאו וישדר אותה לכדור הארץ לאחר העגינה בתחנה באמצעות האנטנה של התחנה. הצוות ינטר את הוידאו בזמן אמת מחר ויעדכן את אנשי הקרקע אם ישנם איזורים בדופן המעבורת המהווים עילה לדאגה.

3 תגובות

  1. הגיע הזמן להוציא את הטרנטות האלה משירות ולהכניס חלליות מסחריות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן