סיקור מקיף

החיים החלו מטיפת שומן

תיאוריה חדשה בדבר תחילת היווצרות החיים ביקום נוסחה בארץ ומעוררת עניין גדול בעולם

 
 
 תיאוריה חדשה בדבר הדרך שבה החלו להיווצר החיים על-פני כדור הארץ, נוסחה בידי  מדענים ממכון ויצמן וכבר היא מעוררת עניין גדול בקרב חוקרים מרכזיים בעולם, העוסקים בנושא המרתק הזה של חקר ראשית החיים ביקום.
 
 על-פי התיאוריה "הישראלית", מקור החיים הוא בטיפות של חומרים דמויי-שומן,  ליפידים, שהתהוו על כדור הארץ הקדום, לפני כ-4 מיליארד שנה. וזאת, בתהליך דומה לברירה הטבעית, אבל בין חומרים דוממים. בעקבות התהליך, התפתחה האבולוציה הכימית, כהגדרתם.  בשלב כלשהו בתהליך האבולוציוני, סבורים החוקרים, נוצרו באופן ספונטני מולקולות של  חומר, שהחלו לשכפל את עצמן. זה בדיוק הרגע שבו החלה בריאת החיים בעולמנו, מסבירים  המדענים.
 
 החוקרים מצאו שהיווצרות החיים התאפשרה בגלל תהליך התפתחותי שחל במולקולות של אותם חומרים דמויי-שומן, כלומר הליפידים. עובדה היא, שהלפידים הם מרכיב עיקרי בקרומי המעטפות של התאים ובגרעיני כל התאים – ועל-פי הערכה, החומרים הללו נוצרו בכדור הארץ הקדום.
 
 בגלל ההרכב הכימי המיוחד שלהם, הליפידים נוצרו במיבנים של מולקולות-על גדולות
 מאד. הן מכילות אלפי רכיבי-יסוד (חומרים המוגדרים כאבני ב ניין). גם התברר,  שהליפידים מסוגלים היו לגדול ולהתפצל באופן המזכיר את החלוקה בתאים חיים.
 
 את המחקר החשוב ריכז וניהל פרופ' דורון לנצט, מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן ותלמידי המחקר שלו, דניאל סגרה ודפנה בן-אלי. דיווח על המחקר התפרסם בכתב העת רב היוקרה של האקדמיה האמריקנית למדעים.
 
 החוקרים הישראלים טוענים שטיפות הליפידים "אצרו" בתוכן מיידע כמו בשרשראות של  חלבונים, וגם היו בהן מעין תכונות תורשתיות – כפי שהצוות המחיש במודל מתימטי
 שבנה.
 
 הליפידים התנהגו ביניהם כמו "ועדת קבלה" אנושית: היו מולקולות שנידחו והיו כאלה שהצטרפו לשרשרת, כלומר למיבנים בעלי ההרכב היחודי – שגדלו, התפצלו, השתכפלו או עברו שינויים מוטאציוניים. כל ההתנהגות הזאת, המבוססת על כימיה פשוטה, היא שהולידה את ההיווצרות הסבוכה של  החיים, מסבירים החוקרים

3 תגובות

  1. השאלה, מאיפה הופיעו טיפות דמויי השומן בכדור הארץ הקדום?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן