סיקור מקיף

זאב זליג, מיוזמי כנס Life Sciences Baltics: המודל הישראלי בתחום מדעי החיים ניתן לייצוא למדינות בעלות מאפיינים דומים

זאב זליג, מנכ"ל ג'נזיים ישראל וסגן נשיא אירופה של החברה, מתייחס בעיקר לשיתוף הפעולה בין הממשלה, החברות, האקדמיה והמשקיעים ולנסיון שנצבר בכנס ILSI ביומד

זאב זליג, מנכ,ל ג'נזיים ישראל ופרופ' עדה יונת, כלת פרס נובל, בכנס Life Siences Baltics;   ספטמבר 2012, צילום: אבי בליזובסקי
זאב זליג, מנכ,ל ג'נזיים ישראל ופרופ' עדה יונת, כלת פרס נובל, בכנס Life Siences Baltics; ספטמבר 2012, צילום: אבי בליזובסקי

ללא ספק הנסיון שנצבר בכנס ביומד ILSI והקשר ההדוק בישראל בין משרד המדען הראשי, המשקיעים, חברות הסטארט-אפ, האוניברסיטאות וחברות הפארמה הגדולות בישראל הוא מודל שניתן לייצא אותו למדינות אחרות בגודל שלנו שאינן נהנות ממשאבים טבעיים ומסתמכות בעיקר על ההון האנושי המצויין שבהם. כך אומר זאב זליג – מנכ"ל ג'נזיים ישראל וסגן נשיא אירופה של החברה מזה כעשרים שנה. זליג אמר את הדברים בראיון לאתר הידען במסגרת כנס Life Sciences Baltics שהיה ממארגניו.

זליג שימש בעבר יו"ר ארגון הגג של חברות התרופות בישראל – פארמה ישראל, חבר בהנהלת קרן מיראז' לפיתוח מנהלים צעירים ובין המייסדים של ארגון ILSI – ארגון הגג של מדעי החיים בישראל.
"לפני כשנתיים בכנס ביומד ILSI התבקשתי ללוות את דיינוס קרייביס (DAINIUS KREIVYS ) שר הכלכלה של ליטא בביקורו בכנס. לאחר כשעה וחצי של סיור אינטנסיבי עם המשלחת הביע השר את משאלתו שכנס דומה יתקיים בליטא ואז באופן אינטואיטיבי עניתי לו, למה שלא תעשה כנס כזה בליטא והוא החרה ושאל אם אני מארגן כנס כזה, תצטרף בעזרה לארגון הכנס, אמרתי לו בהחלט כן. לאחר כחודשיים קיבלתי הזמנה להגיע לליטא כאורח הממשלה והתבקשתי על ידי השר להצטרף לצוות שמארגן את הכנס הראשון של הארצות הבלטיות בוילנה."

"בשיתוף עם פאוליאוס לוקאוסקאס (PAULIUS LUKAUSKAS) מנכל Enterprise Lithuania; הרשות הלאומית לשיתוף פעולה כלכלי והשקעות בליטא התחלנו בבניית ועדת היגוי של הכנס בת 12 חברים (שבה הייתי הנציג היחיד מחוץ לליטא). הוועדה החלה בעבודה אינטנסיבית בארגון הכנס כששתי המלצות עיקריות שהומלצו לממשלה הליטאית התקבלו באופן מושלם – הראשונה היא שינתנו תמריצים למשתתפים הן המרצים והחברות, כגון טיסה חינם לליטא, שטחי תצוגה לחברות בחינם ועוד. וההמלצה השניה היתה שהממשלה תרתום את כל תעשיית מדעי החיים המקומית לטובת הכנס וכך היה."

"הכנס נחל הצלחה רבה. בכנס למעלה מ-700 משתתפים ובהם כ-110 ישראלים שהגיעו לליטא בטיסת שכר מיוחדת ממומנת על ידי הממשלה הליטאית. המרצה הראשית בפתיחת הכנס היתה כלת פרס נובל פרופ' עדה יונת ששיקפה יותר מכל את החדשנות הישראלית ביחד עם פתיחות רבה לשיתוף פעולה עם חוקרים בארצות אחרות."

"ההתגייסות המוחלטת של הממשלה הליטאית לטובת הכנס באה לידי ביטוי בכך ששבעה שרים ממשלת ליטא השתתפו במהלך הכנס ובנוסף להם מספר סגני שרים ופקידי ממשל בכירים. ההשתתפות של פקידים בכירים ושרים משקפת את המחויבות העמוקה של ממשלת ליטא לנושא מדעי החיים ואת הרצינות שבה הם רואים את שיתוף הפעולה עם מדינת ישראל."

אין ספק שכשגריר של רצון טוב הבאנו לליטא את כושר ההמצאה הישראלי, את היכולת יוצאת הדופן לראות את הצרכים של מדינה אחרת ולחלוק מהניסיון שהצטבר במשך שנים בישראל.

"הכנס יתקיים אחת לשנתיים, ובכנס הבא שיתקיים ב-2014 התבקשתי להיות חבר בוועדה המארגנת ונעניתי ברצון רב. כל נציגי ממשלת ליטא פנו לחברות הישראליות להצטרף אל החברות המקומיות בפרויקטים יזמיים לפיתוח טכנולוגיות בתחום מדעי החיים ואין ספק ששיתוף פעולה כזה יחזק את הקשר בין ישראל לליטא גם בשנים הבאות."
יש לציין כי החלק הישראלי היה משמעותי גם בהיבט המדעי, כאשר חברת ביופורום שהיתה אחראית על בניית התכנים ועל השיווק הבינלאומי הצליחה להביא מרצים נכבדים מישראל ושאר העולם, וגם לארגן קבוצה של 110 משתתפים בכירים מהתעשיה הביו-רפואית הישראלית.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן