סיקור מקיף

התביעה נגד מאיץ החלקיקים הגדול נדחתה

רועי צזנה מדווח על דחיית התביעה חסרת השחר לעצור את הניסוי במאיץ החלקיקים ב-CERN. ואולם יחסי הציבור שעשו מגישי התביעה למאיץ ולפיסיקת החלקיקים בכלל שווה המון * השופטת הפדרלית הלן גילמור דחתה את התביעה, בטענה שאין לבית-המשפט של הונלולו סמכות שיפוטית על מאיץ החלקיקים האירופאי

מתקן ה-CMS עוקב אחר החלקיקים. CMS הוא אחד מארבעת הניסויים הפזורים לאורך מנהרת ה-LHC בסרן שבשווייץ
מתקן ה-CMS עוקב אחר החלקיקים. CMS הוא אחד מארבעת הניסויים הפזורים לאורך מנהרת ה-LHC בסרן שבשווייץ

המקום: בה"ד 10. המטרה: מילואים, אימוני רענון חובשים. אני מצטרף לקבוצה של 14 אזרחים במדי צה"ל מהוהים, ואנחנו מקבלים על עצמנו בלאות את רוע הגזירה ומזדהים לפי הסדר. מוטי עוסק באלקטרוניקה ותיקונים. מרינה מוכרת פרחים בנתניה. גבע מתחיל עכשיו תואר שני בביולוגיה. רועי צזנה עושה דוקטורט בננו-טכנולוגיה.

רגע של דומיה. 13 איש מסתכלים זה בזה, תוהים מי ידבר ראשון. ואז השאלות מתחילות לזרום.

"אתה יודע לגבי הניסוי ההוא בשוויץ?"

"שמעת על הקטע הזה שהפיזיקאים עומדים לפוצץ את כדור-הארץ?"

"לא, לא לפוצץ! הם עלולים ליצור חורים שחורים שישאבו את המסה של כדור-הארץ. אבל יש גם סיכוי שיווצרו סטריינג'לטים, שעלולים להפוך גם את כל שאר החלקיקים בכוכב שלנו לעוד סטריינג'לטים."

ההערה האחרונה היתה ממוכרת הפרחים.

וכל זה גורם לי לחשוב ולתהות. בעשרים השנה האחרונות פוחתת משמעותית רמת העניין של הציבור בפיזיקה. אוניברסיטאות שונות ברחבי העולם כבר סגרו את מחלקות הפיזיקה שלהם כתוצאה ממיעוט נרשמים. זאת צד בצד עם העובדה שמדעי הפיזיקה סללו את הבסיס לאלקטרוניקה של היום, למחשבים, לחשמל וכמעט לכל התקדמות טכנולוגית שאנו חווים. ולמרות כל זאת, הציבור אינו מתרגש מהפיזיקה. מלבד באותו יום הרה-גורל של מילואים, ב- 10 לספטמבר. איך הצליח ניסוי פיזיקלי ליצור מהומה רבתי שכזו בקרב הציבור האדיש בדרך-כלל?

וכאן אני חייב לדווח לצערי שלפחות חלק מהפרסום שליווה את הקמתו של מאיץ החלקיקים הגדול (LHC – Large Hadron Collider), נקטע בימים האחרונים בחטף, עם דחיית התביעה נגד בניית המאיץ. ה- LHC עלה לכותרות באמריקה בזכות התביעה שהגיש מר וולטר ואגנר מהוואי בשנה האחרונה, כנגד החברות המשתתפות בבניית המאיץ. ואגנר ושותפו לואיס סנצ'ו טענו בתביעה כי, "התנגשותם של שני אטומים במהירות הקרובה למהירות האור תגרום לקריסה בלתי-הפיכה שתוביל ליצירת גרסה מיניאטורית של חור שחור ענקי… בסופו של דבר, כל כדור-הארץ ישאב לתוך מיקרו-חור-שחור הולך וגדל, ויהפוך לחור שחור בגודל בינוני, מסביבו ימשיכו לחוג הלוויינים, הירח וכו'."

יש הטוענים כי כל תיאוריה יכולה להיות נכונה, אם היא רק מתוארת בצורה ציורית מספיק. די ברור שסנצ'ו וואגנר מאמינים בזה, כי הם לא הלכו בקטן. כתב התביעה שלהם מופנה כנגד מחלקת האנרגיה של ארצות-הברית, מעבדת מאיץ החלקיקים פרמילאב שליד שיקגו, CERN ומוסד המדע הלאומי, בין היתר. קהילת הפיזיקאים קראה את דבר התביעה, ולא כל-כך ידעה איפה להתחיל להגיב. בפיזיקה גרעינית, למרבה הצער, מדברים במשוואות ובמשתנים, ולא בתיאורים פואטיים. אבל כשהתביעה התפרסמה ברחבי אמריקה ועלתה גם לעיתונים הראשיים, הפיזיקאים הבינו שהם חייבים להלום בחזרה.

מאז שדבר התביעה התפרסם, פיזיקאים מפורסמים התראיינו כמעט בכל עיתון והסבירו את הפיזיקה הבסיסית הטמונה במאיץ החלקיקים, ולמה אנחנו צריכים אותו. הם הסבירו על חורים שחורים, ולמה מיקרו-חורים-שחורים אינם מסוכנים עבורנו. הם תיארו את הגילוי הממשמש ובא של בוזון היגס, שיוכל לקשר בין כל הכוחות הפיזיקליים. ויותר מכך, הם הוסיפו בעיניים בורקות, יהיה נפלא עוד יותר אם לא נמצא את בוזון היגס, אך נצליח לאשר את הקשר שבין הכבידה לבין מימדים אחרים. תובנה כזו, כשתגיע למימושה המלא, תוכל לאפשר לנו לשלוט במסה ולאחסן אותה במימדים אליהם לא היינו מודעים עד היום.

כך התפייטו על דפי העיתונים מיטב הפיזיקאים בארצות המערב, וצד בצד עם הגזר המפתה כל-כך, הם הציגו גם את העובדות כמות-שהן. הם הסבירו כי חורים שחורים נוצרים מדי יום עקב פגיעות קרניים קוסמיות, וטרם גרמו לנזק כלשהו. אותן תיאוריות המנבאות כי חורים שחורים עשויים להיווצר במאיץ, מנבאות גם כי החורים השחורים יתפוגגו לפני שישאבו לתוכם ולו אטום אחד נוסף. גם הסטריינג'לטים שעלולים להיווצר לפי התיאוריה, לא אמורים לגרום לנזק כלשהו לפי אותה התיאוריה עצמה.

היום נשאה כל הפעילות הזו את פריה הראשון, כאשר השופטת הפדרלית הלן גילמור דחתה את התביעה, בטענה שאין לבית-המשפט של הונלולו סמכות שיפוטית על מאיץ החלקיקים האירופאי. אך הפירות האמיתיים של הפרשיה המגוחכת הזו טמונים בהשפעה על הציבור. בשנה האחרונה נחשף הציבור כולו – ילדים ומבוגרים כאחד – לפיזיקה ברמות הגבוהות ביותר, כשהיא מוסברת בצורה פשוטה ומובנת לכל אוזן. ילדים קראו פיזיקה בין דפי העיתון, בעמוד הראשי של Ynet ובבתי-ספר רבים בוודאי גם קיימו שעת חברה על 'איך להתגונן מפני חור שחור שוויצרי'. הפיזיקה, רבותי וגבירותי, לא פסה מן העולם, ולא נס ליחה. עשרות אלפי ילדים ובני-נוער, שמעולם לא חשבו להתעניין בנבכי היקום ובחלקיקים המרכיבים אותו, מתחילים עתה את שנת הלימודים הבאה שלהם. הם יוכלו לבחור את מקצועות הלימוד הראשיים שלהם, ואהיה מופתע מאד אם לא תהיה נהירה לפיזיקה ברמת 5 יחידות בבתי-הספר התיכוניים. אותם ילדים ששמעו בחודשים האחרונים אודות חורים שחורים, חלקיקים מוזרים וראשיתו של היקום, הם אלו שיאכלסו בעוד שנים ספורות את המחלקות לפיזיקה.

אז נכון שהתביעה הזו מגוחכת, ונכון שהתובעים עשו צחוק מעצמם. אבל באמת שכולנו צריכים להוקיר להם תודה מכל הלב, כי שירות יחסי-הציבור שהם עשו לפיזיקה הגרעינית שווה הרבה יותר מהפרוטות המעטות שהם השקיעו בתביעה. כן ירבו כמותם.

לידיעה ביוניברס טודיי

46 תגובות

 1. תביעה מטומטמת ,
  המדענים תמיד צודקים, עד היום אף אמצאה או מחקר תאורטי לא סיכנו את גורל האנושות, גם בעתיד זה לא יקרה , מדענים כקבוצה וכפרטיים הם אנשים אחראיים שלעולם לא יתנו לתוצאות ניסוי לפתח טכנולוגיה שתפגע בבני אדם, גם המדינות שממנות את המחקרים הן אחראיות ולא יפתחו טכנולוגי שיכולה להיות צבאית בשימושה,

  אין לי ספק שרגע אחרי שהתגלה "אנטי חומר" מישהוא חשב "איך עושים מזה כסף" ועוד מישהוא חשב "כמה אנרגיה זה יכול ליצר ובאיזה מחיר" ועוד מישהוא חשב "כמה מגטון זה"
  חלומות נעימים,

 2. למיכאל
  אתייחס לדבריך אבדוק שוב את חישוביי . אם הם נכונים אפרסם.
  ועכשיו שעה 1:00 פעם שניה.
  לילה טוב, אני באמת הולך עכשיו לשון
  סבדרמיש יהודה

 3. יהודה:
  עשה כרצונך אבל דע לך שאין סיכוי שזה יהיה נכון.
  אם זה לא פושינג גרביטי אלא רק הפרשי לחצים של גז חללי כלשהו אז זה יפעל באופן שונה מגוף לגוף – על פי מסתו ומשקלו הסגולי ולא ניתן יהיה לדבר על "הגלקסיה".
  זה עו לפני טעויות החישוב שבטח יש (כי לא ניתן לעשות חישוב נכון בלי להביא את הנ"ל בחשבון)

 4. מיכאל היקר

  תודה על הערתך, אבל, שום קשר לפושינג גרביטי!
  אני פשוט הענה על השאלה מה צריך להיות הפרשי הלחצים בין מרכז הגלקסיה לשפתה כדי שהיא תסתובב במהירות שהיא מסתובבת. הגרביטציה יכולה מצידי להשמר, היא בין כה וכה תורמת רק 10%. אני אביא רעיון לפתרון ל 90% הנותרים בלי מסה אפילה. סתם חישוב מתמטי נחמד, ירצו, יאכלו, לא ירצו אז לא.

  ודרך אגב אני לא רואה ביזיון בכלום , אבל לא ניכנס לויכוח.

  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 5. יהודה:
  היזהר כי כבר בתחילת הדברים ברור שיש לך טעות.
  המונח "לחץ", כפי שהוא מקובל בגזים, כלל אינו רלבנטי במודל של הפושינג גרביטי.
  אני מקווה שתבין זאת לבד ותמנע מביזיון נוסף.

 6. ודרך אגב מיכאל
  עברתי מחדש על החישובים שעשיתי על לחץ הנדרוש לסיבוב הגלקסיה ואם לא טעיתי הרי שמדובר על לחץ הרבה יותר זעיר ממה שאמרתי לך.
  אני אכתוב על זה מאמר.
  לילה טוב וחורף נעים
  סבדרמיש יהודה

 7. להיגס

  ממש הזכרת לי בתגובתך שהלילה עוברים לשעון חורף- שעה אחת אחורה
  לילה טוב וארוך
  סבדרמיש יהודה

 8. הוגין ומונין..של אודין..
  אילו היו מכניסים את ה-IQ שלך לציפור היא היתה טסה הפוך

 9. בכל מקרה קראתי את התשובות של כולם ולמדתי המון ואני מקווה להמשיך להתעניין…
  גמר חתימה טובה לכולם.

 10. הוגין ומונין..של אודין..
  נמאס מהשטויות שלך לכי לאכול שוקולד ותרדי מהווריד

 11. יהודה
  לדעתי להכניס מישהוא בקופסה סטיגמטית ארמטית כלשהי אינה שונה מכל בערות בכל תחום איטלקטואלי אחר.דעות קדומות הינם עקב האכילס של האנושות מאז ומתמיד. והשאלה אם אנשי הידען בכללי קולטים לטריגר שהמקום האישי שלי מנסה לבדוק.
  יתכן ואני "מסתורית" כל עוד אין מכירים אותי אך הכינוי שנרמז על ידי מסויימים באתר אינו
  הולם בכלל את השכלתי והתנהגותי הגלוייה אולי אף יותר מכל הנורמות המוכרות ו"המקובלות" בחברה למיני האינטרסים וכלל מניעים שונים ומשונים.
  יתכן ששנים של הסתרה מושרשת קולקטיבית ופרטית יצרו גם מצבים טבועים של דפוסי הדחקה רבתי ודעות קדומות מטעות.
  מקווה שדברי נהירים..יותר.

  הוגין.

 12. קרן
  אני זוכר שעניתי לך בדיוק על השאלה הזאת. אני חושב שאת מגזימה, ואולי היגיע הזמן שיתיחסו אחרת לתגובותייך.
  ערב טוב
  סבדרמיש יהודה

 13. לאבי
  ומהי האמת אני מקווה שהניסוי לא ימית אסון עלינו כי בית המשפט קבע שבגלל שאין לו סמכות שיפוטית הוא לא יכול לדון בתביעה ולא בגלל שהמאיץ לא מסוכן… ושמעתי שהייתה הרצאה במכון ויצמן ביום ה' שעבר על הניסוי…

 14. למה חדש

  בניגוד לאתרים המפיצים מיסטיקה הרי שבאתר הידען יתקלו המיסתיקנים בתגובות כהלכה, וזה ההבדל החשוב. אני דוקא מעריך את אבי שאינו נוקט כמעט בשוט של מחיקת תגובה מן האתר. וטוב שכך נעשים הדברים, כי גם חופש הדיבור הוא דבר חשוב.
  שבת שלום ושנה טובה
  סבדרמיש יהודה

 15. באתר הזה האמת של הוגין מאוד מרשימה אותי
  האתר משמש גם כמקור הפצה של מיסטיקה (ראה התנהלות הוגין).

 16. לרועי
  תודה על התשובה שאלתי כי קראתי איפהשהו שחור שחור יכול לגרום לסופר נובה שבעקבותיה כדור הארץ יתפוצץ ועוד כל מיני דברים ופחדתי גם בגלל שהניסוי הוא מתחת לאדמה ושלא ידעו מה יקרה כתוצאה מההתנגשויות האלו כי פעם ראשונה עושים דבר כזה..

 17. מה זה בעצם אומר? שלא נמות מאיזה סופרנובה (לא שאני יודעת מה זה אבל נו טוב)…??

 18. דבר אחד בטוח שהצאצאים שלנו ישלמו על הכל.
  ולגביי המאיץ, אני מאמין שבעוד עשרים שנה יהרסו חצי ממנו כך שמה שיוותר יהיה בצורת חצי סהר, והוא יהפוך למסגד שישרת את הרוב המוסלמי באירופה.
  אינשאללה!

  שנה טובה
  סבדרמיש יהודה

 19. רבותי המשתלחים נגד הקידמה כמעשי הנביאים היודעים (?) כבר עתה את אפס תוצאותיה – קצת פרופורציה.
  קחו נשימה עמוקה : מדעני אמת מכל העולם משתתפים בהכנות לנסויים אלו כבר למעלה מעשור ללא לאות,מדענים מצטיינים וחרוצים – ואתם כאן,ללא כל הסמכה פורמלית בנושא חורצים לשון ??? ( מר סבדרמיש הנכבד,ושלא לדבר על הוגין וכו').
  אתם באמת יודעים טוב מכל אותם מדענים ? שכחתם את המילה צניעות ??
  ועוד. לגבי התקציב – שוב פרופורציה : לא מזמן הסתיימה האולימפיאדה בסין.משובחת שבמשובחות.רק קצת יקרה – לפי האומדנים בין 30 ל- 40 מילארד דולר. פי כמה וכמה מהפרויקט הענקי בתוככי הסלע השוויצרי. ומה נשאר לנו ממנה פרט לקטעי וידאו (אמנם מהממים !) ודמעות של אלופים ???
  האם באמת לא שווה רוח האדם את כל ההשקעות הללו,האם נסיון פתרון החידה הגדולה מכולן – וכל הסטליטים האפשריים כתוצאה מכך – אינם עשויים לקדם את האנושות יותר מאשר ההתמוטטות העכשוית של מנהלי השקעות ובנקים רודפי בצע עם אלפי מליארדים שנגזלו ישירות מכיסינו ???

  אינכם מסכימים ? או-קיי. לא אתם שילמתם.ואך החתימו את צאצאייכם לבל יבקשו להנות מפירות המחקרים האמורים. כי אתם עצמכם חתומים לעיל לדראון הקידמה.
  כי יהיו פירות – על אפכם וחמתכם !!!

 20. הוגין יקירתי אור יקרות נוצצת

  את לא תאמיני, אבל הפעם, כן, כן, הפעם…..אני מסכים לכל מילה שלך!
  דמעות עומדות בעיניי, נוצצות, רוטטות בהסכימי עם דברייך הבוהקים- כמעט אמרתי :- דבריי אלוהים חיים.
  היגדרת בצורה ניפלאה את המפלץ בסרן:-
  "משחק המאיץ הוא הצעצוע הכאילו מתקדם ביותר של אנשי המדע :ראוותני -ריק-והמפלצתי ביותר שאי פעם נבנה .משקף בדיוק את החלל הקר והמנוכר בה נמצאים רבים .הלך רוח תחרותי-הישגי-הרה אסון כבד.", סוף ציטוט.
  מילים כדורבנות.!
  הגדרה זו חייבת להיות חרוטה באותיות קידוש לבנה לפתח כל אקדמיה קיימת וכל פרלמנט הזוי, בגלקסיתינו הקטנה.
  הלוואי שניזכה ליום שבפתח אותו מיפלץ חרב, קבר לריבוא מיליארים של דולרים, ינוחו על מישכבם, אמרי פיך לאורכם של עשרים ושבעה הקילומטרים של הבושה- מחדל. .
  רק אז, נוכל את ואני,ביחד, לשוט על גבי ליויתן בוהק בים ידענים, בגאוות מגיבים קסומה.

  ערב טוב ושנה טובה
  סבדרמיש יהודה

 21. יהודה:
  אינני עושה את עצמי.
  היחיד לגביו נטען שעשה את עצמו הוא אלוהים. כל השאר נעשו באיזה שהוא אופן שלא התבסס עליהם עצמם.
  אני חוזר ואומר שדבר לא תקוע.
  אינני יודע על מה אתה מבסס את דבריך.
  נכון שהניסויים נעשים כדי לאשש או להפריך תיאוריות. זו מהות המדע ואין כאן שום דבר מיוחד – בטח לא כזה שמצדיק דווקא זלזול מן הסוג שאתה מפגין. האם באמת עדיף לדעתך להצהיר על תיאוריה שנסתרת על ידי העובדות גם ללא ניסוי מיוחד כנכונה?
  כלום לא תקוע ומפתחי התיאוריות השונות ממשיכים לפתח אותן בשימחה ובגיל. הבעיה היחידה היא שאין להם כל מושג אם הן נכונות. בשביל זה צריך לערוך ניסוי.

 22. הכסף הוא לא אישיו פה בכלל. ראוותני גרנדיוזי יקר מפלצתי ריקני… הבל הבלים. שיעשו מה שהם רוצים לעשות, בשם המדע. זה כל כך מפורסם גדול ומבוקר שגם אם לא יצא מזה כלום זה טוב. כסף יש בעולם שלנו כמו מים. לא חסר. לא חסר איפה שיש. ממילא אין איפה שאין. ישחקו הילדים לפנינו.

  למות בחור שחור זה אגזוטי. תחשבו על כל מני חסרי מזל שמתים בתאונות דרכים או בכל מני ארועים טריוויאלים כאלה. אין על ספגטיפיקציה ביום הדין. ממרק עוון פשע וחטאה.

  בברכת שנה טובה,
  עמי בכר

 23. רועי צזנה
  בא נביט בדברים בפרופורציה.
  החבר'ה שעובדים בתחום עובדים מאד מאד קשה הרבה מאד שנים.
  לעיתים מדובר בהקרבה מאד גדולה כי יכולות לעבור שנים רבות בלי תגמול ממשי.
  ללא הגעה לפריצות דרך לעיתים אפילו לא קטנות.
  מדובר באנשים מאד מאד מוכשרים בעלי יכולות טכניות פנטסטיות. מה שכמובן לא מבטיח דבר. הרבה מאד מזל כרוך בענין הזה כדי להגיע לתוצאות כלשהן.
  המתמטיקה והפיסיקה הכרוכים בעניין הם באמת מופשטים במידה שקשה מאד גם למדען החובב לרדת להבנת העניין. וזה לא רק עניין המימדים הנוספים.
  אבל אנשים לוקחים הימור ובוחרים דרך עפ"י נטיות ליבם. בדיוק כמו כל סטארטאפ.
  ההצלחות הראשוניות נוטעות תיקווה להמשך ולהצלחות בקנה מידה גדול.
  אבל כידוע במיקרים רבים העסק נתקע לאחר התחלה מוצלחת ומזהירה.
  הסיבה העיקרית נובעת מזמן הבשלה ארוך מאד של נושאים מסויימים שקשה לחזותו מראש.
  כל מדען שעבר תהליך הבשלה בתחום שפיתח יאמר לך שהוא מבין מה עושה באמת רק לאחר ההבשלה ושההתחלה בעצם היתה ענין של מזל ומיקריות.
  הוא הדין כאן ה-LHC עשוי לעזור לחוקרים להבשיל את מחקריהם או להקדיח אותם.
  עניין הממדים הנוספים איננו ממשי כפי שעשוי להשתמע. המדובר בעקרונות מתמטיים בעיקר במסגרת הזאת יש לזה חשיבות אבל לא בעצם קיום ממשות כזאת זה מטעה.
  נכון יותר לומר שאין לזה ערך רב יותר מאשר לומר שישנה השפעה אסטרולוגית על המחקרים.
  הכל בסופו של דבר עניין של תוצאה ותועלת ממשית עתידית.

 24. יהודה התכוון להגיון הבריא והמעשי המשרת חיים ולא מהרסם.
  משחק המאיץ הוא הצעצוע הכאילו מתקדם ביותר של אנשי המדע :ראוותני -ריק-והמפלצתי ביותר שאי פעם נבנה .משקף בדיוק את החלל הקר והמנוכר בה נמצאים רבים .הלך רוח תחרותי-הישגי-הרה אסון כבד.
  על הוצאה גרנדיוזית שכזו הנופלת לטמיון אומרים כפרה-לא כן אם תהיינה השלכות בלתי צפויות והשלכות בלתי הפיכות על גורל האנושות..והפלנטה.
  אבל,כמובן-קטונתי להבין…לנשגבות הניסוי..ניחא.

 25. יהודה,

  "אין צורך להוציא מילארדיי יורו, אלא רק להשתמש בהיגיון הקר שיש לכולנו."

  בוא ותראה לכולנו על מה מסתמך ההיגיון הקר שלך
  תראה לנו את המשוואות המתמטיות כפי שעשה הקולגה שלך א. אינשטיין
  דיבורים וניפנופי ידיים לא מצדיקים אף תאוריה צריך גם מתמטיקה.
  אם תאשש את התאוריה שלך ע"י משוואות מתמטיות ותחיל אותם על הגלקסיות וזה יעבוד , אז אולי תזכה בפרס נובל.

 26. למיכאל

  מה , אתה עושה את עצמך?, הרי הכל תקוע!, זה שאתה אומר שזה כלום, סתם הדגשים של כל מיניי מדענים שיש צורך לבדוק, סתם איזה טיפול קליל שעושים ב"ברנז'ה"?
  אז אתה טועה ומטעה, ובגדול.
  כל מה שהם עושים זה לנסות להוכיח את הפרדיגמות שלהם. פוליטיקאים חסרי ידע שוכנעו להוציא מיליארדיי יורו שלא יובילו כמעט לכלום.
  רכיב אחד כבר התקלקל אחרי יום וחצי של עבודה ולידיעכם יש עוד עשרות רכיבים כאלה שהם פגומים, מתי הם יקרסו?
  אני מסכים עם גישתו של היגס בנושא.

  בנוסף, במאמר מוסגר, אני ממשיך לטעון שהם לא ימצאו שום דבר בעל ערך כי לאף אחד מהם, סנגורים וגם קטגורים של המתקן , אין את העוז לעלות על הדעת שגרביטציה לא קיימת במרחקים, שאין מסה אפילה ואף לא אנרגיה אפלה.
  כדי להבין זאת, אין צורך להוציא מילארדיי יורו, אלא רק להשתמש בהיגיון הקר שיש לכולנו. זאת כמובן דעתי ואין טעם שנעורר את הויכוח מחדש.

  שנה טובה
  סבדרמיש יהודה

 27. היגס,

  אינני מתיימר להיות פיזיקאי חלקיקים, אך הבנתי נסמכת על קריאת דיעות של אנשים שונים בתחום. לפי הידוע לי, קיימות היום תיאוריות שונות המתחרות על ההסבר הטוב ביותר ליקום. הבעיה היא שרובן קיימות במישור המתמטי ומחייבות קיומם של מימדים נוספים, ואת זאת קשה מאד לבדוק.
  בכתבה שהופיעה לאחרונה בגלילאו, התנבאו שני פיזיקאי חלקיקים כי המאיץ יוכל, בין היתר, לגלות מימדים נוספים מסויימים, במידה והם קיימים ובכך לתת גושפנקא לפחות לאחת מהתיאוריות הקיימות.

  בסופו של דבר, אני מסכים איתך כי אף אחד אינו אוחז כיום 'משהו שלם ובר מימוש', ובדיוק לשם כך אנו זקוקים למאיץ, שיוכל למקד את קהילת הפיזיקאים בתיאוריה אחת עד להשלמתה.

 28. מיכאל
  זה במיקרה קצת מתחום עבודתי מודע לעבודתם של אחרים.
  כולם משקיעים עבודה רבה במה שנראה מבטיח. התיאוריות הללו נראות מבטיחות למדי עד נקודה מסויימת. הבעיה כמו שנהוג לומר בברנז'ה בנתיים איש אינו מספיק חכם לפתור את הכל ולסגור את כל הקצוות. יש עדיין פערים גדולים בתאוריות עצמן שלא לדבר על ניבויים חשוביים בתנאים סבירים ברי בדיקה וכמובן אפשרויות ישום כל זה רחוק למדי.
  כמובן שלאחר כה הרבה שנים של עבודה כל אחד בתחומו משוכנע למדי שלא ביזבז את זמנו לריק זה לא יהיה חכם כלפי עצמו לחשוב כך.
  אנשים חיים בתיקווה שהניסויים לא רק יאשרו כיוונים מסויימים בתיאוריה האישית שלהם אלא כמובן יפתחו את הדרך לסגור את הקצוות הבלתי קשורים.
  בקיצור השכנוע העצמי כאן פועל לא פחות חזק מהמוטיבים העיתונאיים ובסך הכל מתלכד איתם.
  איש לא מוכן להודות שבעצם הוא אינו מחזיק בידו משהו שלם ובר מימוש בעתיד.

 29. היגס:
  ועל סמך מה אתה אומר זאת?
  שוחחתי עם לא מעט פיזיקאים המאשרים את מה שהתקשורת מפרסמת (כל אחד בדגישים שלו).
  מה בדיוק נראה לך "תקוע"?
  זה שלא הכל סגור באף תיאוריה זה מפני שיש בעיה של מוטיבציה להמשיך בכל אחד מן הכיוונים הפתוחים כרגע מבלי שיוכרע מהו הכיוון הנכון. הרי תיאוריות אפשר לבנות בלי סוף.

 30. רועי צזנה
  רוב הציבור מולעט באינפורמציה מטעה אולי בעיקר עקב תפקידה המוצהר של העיתונות ליצור תדמיות שמוכרות.
  תפקידו העיקרי של ה-LHC איננו לאמת או להפריך תיאוריה זו או אחרת שכבר קיימת.
  האמת שונה לגמרי.
  כל תיאוריות ההמשך הפיסיקאליות (מיתרים, סופר סימטריה, לופ קוונטום וכו') מבלי יוצא מן הכלל נתקעו על עומדם מבלי יכולת לסגור את המכלול התיאורטי. מטרתם הספציפית של כל התיאוריות הללו, לפתור את בעיית הפער כוח הכבידה שמתואר בשפת היחסות הכללית לבין שלשת הכוחות האחרים (אלקט"מ,חזק,וחלש) שמתואר בשפת פיסיקת הקוונטים.
  הניסויים אמורים לספר רמזים כיצד ממשיכים מכאן הלאה. יתכן ורוב הסיכויים שזה מה שיקרה שגישור הפער יצריך שינוי פארדיגמות הן מכיוון היחסות והן מכיוון הקוונטים.
  הקושי הכרוך בכך הוא פסיכולוגי בעיקר כיוון שתיאוריות אלו סגורות דיין ומספקות ניבויים חישוביים ברי בדיקה ויישום בתנאים רגילים.
  החלפת פאראדיגמות עשויה לכאוב כיוון שיהיה צורך לבנות מערכי חישוב חדשים המבוססים על גישות חדשות לגמרי.
  לסיכום ה-LHC נועד לעזור למדענים לדעת מה הם בדיוק עושים ולהבין מה הם בעצם אומרים וחושבים.

 31. תגיבה למגיב המגניב, אנחנו סובלים מבעיות זמינות באתר מסיבות שונות וכרגע אנו בעיצומו של תהליך מעבר לשרתים חדשים. יתכן שיהיו בעיות נוספות בימים הקרובים אבל אנו נשתדל לצמצם זאת למינימום האפשרי.

  ותגובה לרועי, אני מסכים אם הכתוב פה למרות שהעיתונות לא תמיד הציגה את הפיסיקה באור יפה, אחרי הכל צריך כותרת מפוצצת כדי למכור עיתונים.

 32. הבעיה האמיתית זה אלה שבאמת פחדו וחשבו שזה קונספירציה של מדענים שוויצרים שרוצים להשמיד את העולם.

  למה האתר נפל עכשיו לקצת יותר מדקה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן