סיקור מקיף

גאווה מאוחרת לטיורינג

חנינה למדען שהרשעתו בהומוסקסואליות הובילה למותו

פסל המציג את אלן טיורינג בקמפוס אוניברסיטת סורי בבריטניה. צילום: shutterstock

"בלי תרומתו המזהירה, ההיסטוריה של מלחמת העולם השניה היתה עלולה להיות אחרת לגמרי", אמר בשעתו ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, על חלקו של המתמטיקאי אלן טיורינג בפענוח הצפנים של כוחות הצבא הגרמניים במלחמה. בראון לא הפריז. היסטוריונים מעריכים כי בלי תרומתו של טיורינג, המלחמה היתה עלולה להימשך עוד שנתיים ויותר, ולגבות את חייהם של מיליונים. ואולם, על אף תרומתו המכרעת להצלת העולם מידי גרמניה הנאצית, טיורינג לא זכה להכרה הראויה בימי חייו. להיפך. הוא אף הועמד לדין בשל נטיותיו המיניות, הורשע בהומוסקסואליות, והעונש שנגזר עליו הוביל בסופו של דבר למותו הטראגי. רק הרבה אחרי מותו, הוכרה בציבור הרחב תרומתו האדירה לא רק לתחום הפענוח הצבאי, אלא גם – אולי בעיקר – למדעי המחשב. עם ההכרה הגיע גם הקריאה הציבורית לטהר את שמו, שהסתיימה היום עם ההודעה כי המלכה אליזבת' השנייה העניקה לו חנינה מלאה.

פורץ דרך

אלן מת'יסון טיורינג (Alan Mathison Turing) נולד בלונדון ב-1912, ומגיל צעיר הצטיין במתמטיקה. מייד לאחר שסיים את לימודי המתמטיקה באוניברסיטת קיימברידג', קיבל שם משרת עמית והתחיל לעבוד כחוקר. הוא עסק רבות בתחום הלוגיקה, וב-1936 פרסם מאמר פורץ דרך שבו הראה כי אפשר לבנות מכונה שתוכל לחשב כל דבר הניתן לחישוב. הוא קרא לה "מכונה אוניברסאלית". הוא דיבר על מכונה תיאורטית, אך כיום כולנו משתמשים במכונות כאלה, ואף נושאים אותן בכיסינו, אך מכירים אותן בשם אחר – "מחשב". עד שפרצה מלחה"ע II, הספיק טיורינג לסיים דוקטורט בארה"ב, ועם פרוץ המלחמה התמנה להוביל את המערך הבריטי לפענוח הצפנים של הצבא הגרמני. טיורינג ועמיתיו הצליחו לפצח את אופן פעילותה של מכונת ההצפנה האימתנית "אניגמה" ששימשה את הכוחות הנאציים. פענוח המסרים ושמירת החשאיות הקפדנית סביב דבר הפענוח, העניקו לבעלות הברית יתרונות צבאיים חשובים, ותרמו רבות לנצחונות בכמה קרבות מכריעים במלחמה.

לאחר המלחמה קיבל טיורינג משרה באוניברסיטת מנצ'סטר, שם היה מעורב בפיתוח תיאורטי ויישומי של המחשבים הראשונים. בה בעת התחיל לעסוק בתחום הבינה המלאכותית, וגם שם הניח יסודות שהיו הבסיס לתחום עוד שנים רבות. הוא גם פיתח גישות מחקר מתמטיות לתחומים נוספים, כמו ביולוגיה.

השפלה ודכאון

התרומה העצומה של המתמטיקאי הפורה נקטעה כמעט באחת ב-1952. טיורינג, שמעולם לא הסתיר את נטיותיו המיניות, התיידד עם טיפוס מפוקפק משהו, ארנולד מאריי. כמה ימים לאחר מכן גנב ממנו חברו של מאריי כסף וחפצים. טיורינג התלונן במשטרה על הגניבה, וכתוצאה מכך הועמד לדין – עם מאריי – עם קיום יחסים הומוסקסואליים, שהיו אסורים בחוק הבריטי בימים ההם. הוא הורשע, ונאלץ לבחור בין עונש מאסר לטיפול כימי נסיוני לדיכוי היצר המיני. הוא בחר בטיפול הכימי והתחיל לקבל זריקות אסטרוגן, שפגעו קשות בתפקודו. הוא השמין מאוד ובעיקר נפגעו כלי העבודה העיקריים שלו – כושר הריכוז ובהירות המחשבה. לאלה הצטרפו ההשפלה הפומבית בהרשעתו, שהובילה לשלילת סיווגו הבטחוני ולהפסקת עבודתו עם סוכנות הביון הבריטית. טיורינג הפך דכאוני, וכעבור שנתיים שם קץ לחייו באמצעות תפוח מורעל, כשהוא רק בן 41. יש הגורסים כי סמלה של חברת המחשבים הענקית "אפל" – תפוח נגוס – הוא מחווה לאלן טיורינג, האדם שהניח את היסודות לכל מחשב שאנו משתמשים בו כיום.

מחווה הולמת

כאמור, טיורינג לא זכה להערכה הראויה בימי חייו, בין השאר משום שהפרטים על עבודת הפענוח הצבאית נותרו חסויים עוד שנים ארוכות לאחר מלחמת העולם. תרומותיו למדעי המחשב, לבינה המלאכותית ולתחומים מתמטיים נוספים, התבררו והלכו עם השנים, ככל שעלתה חשיבותם של התחומים. מ-1966 מעניקה האגודה האמריקנית למדעי המחשב את הפרס על שמו של אלן טיורינג, הנחשב לפרס היוקרתי ביותר בתחום, ומקביל בחשיבותו לפרס נובל. בשנים האחרונות התגברה הדרישה הציבורית למחוק בדיעבד את הרשעתו של טיורינג (החוק האוסר על הומוסקסואליות בוטל בבריטניה ב-1967), וב-2009 התנצל ראש הממשלה בראון על העוול שנגרם לטיורינג. "בשם ממשלת בריטניה, אני גאה לבקש סליחה מאלן ומרבים אחרים שסבלו גורל דומה, בשל חוקים לא הוגנים. הגיע לכם יחס טוב הרבה יותר", אמר בראון. ואולם, תומכיו של טיורינג לא הסתפק בהתנצלות, ובשנה שעברה חתמו יותר מ-37,000 גולשים על עצומה שהופצה באינטרנט, הקוראת לזכותו מן האישום בהתנהגות שאינה מוסרית. הלחץ עשה את שלו, וכעת הכריז שר המשפטים על החנינה. "מגיע לד"ר טיורינג להיזכר ולזכות בהכרה בשל תרומתו האדירה למאמץ המלחמתי ובשל מורשתו המדעית", אמר השר גריילינג. "חנינה מהמלכה היא מחווה הולמת לאדם כה ייחודי".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

11 תגובות

 1. מובן שהפרטים על החיים המיניים הם טובים לריטינג.אבל זו יכולה להיות במה למלחמה בתופעת ההתאבדות.וזו גם הזדמנות להזכיר לרעה את IBM,אשר שיחקה מישחק כפול כאשר מכרה מכונות חישוב גם לנאצים וגם לאמריקאים.

 2. תרומתו של אלן טיורינג התבטאה בכך שהוא הכניס למודעות את הרעיון שמכונה יכולה לבצע חישובים. הוא התעסק עם השאלה אילו סוגי בעיות המכונה מסוגלת להכריע, לכאו או לכאן. הבעיה המפורסמת דנה בשאלה האם מכונה יכולה לתת מענה לכל מרחב השאלות. והתשובה היא שלילית. וההוכחה על דרך השלילה. הוא השתמש בבעיה הבאה: האם תוכנית מסוגלת להכריע על עצמה, באם היא תוכנית הרצה מבלי לעצור? . מה שמכונה: "בעיית העצירה אינה ניתנת להכרעה"

 3. כשכותבים מהר עושים שגיאים.
  רציתי לרשום בתגובה הקודמת ״טעות המצריכה *תיקון* ״

  ואם כבר אז נוסיף אנלוגיה
  מכונת טורינג לארכיטקטורת פון ניומן (או הארווארד אם תתעקש) היא דומה ביחס לישר גיאומטרי(מושג אבסטרקטי) וקטע גיאומרטי(גם מושג אבסטרקטי אך בא נתמקד באפליקציות הפיזיות שלו). לכאורה שניהם אותו דבר רק שהם לא בעלי מאפיינים דומים.

  לתאר ציור מסויים כאוסף של ישרים הינו טעות כמו לציין שמחשבי היום הם מכונות טורינג.
  הציור אולי הוא אוסף של קטעים( קווים בעלי התחלה וסוף) כמו שמחשבי היום הם מכונות פון ניומן (או הארווארד) עם כל המגבלות שנלוות לכך ואשר לא קיימות במודל התיאורטי של מכונות טורינג.

  לא כל כך הבנתי את המודרציה באתר. לפעמים התגובה עוברת מיד, לפעמים לא. האם יש מילים שצריך להימנע מהם?

 4. לא אינני טועה.
  המחשבים של היום (רובם המוחץ) הם מכונות פון ניומן, בלי כל קשר לקיומם של ארכטיקטורות נוספות ובהחלט קיימות עוד ארכיטקטורות.
  מכונת טורינג היא מודל תאורטי אבסטרקטי לבדיקת חישוביות (computability).

  האם מחשב פון ניומן יכול לסמלץ מכונת טורינג? בהחלט כן. האם הוא מכונת טורינג, לא ולו רק עקב המגבלות הפיזיות שלו שלא קיימות במודל התיאורטי. נשמע כמו התפלסופות על קוצו יש יוד? אולי. אך זה בהחלט לא! זוהי הבחנה מהותית. בקונטקסטים מסויימים לא הייתי מענפף גבה אם היו מערבים בין שניהם. אך לקרוא למחשבים של היום כמכונות טורינג, היא לדעתי טעות המצריכה. אין ספק שפון ניומן הושפע מטורינג אך שני המודלים נוצרו למטרות שונות והם בעלי מאפינים שונים.

 5. בתרבות ההלנית הומו סקסואליות היתה אידאל, בספרטה כנ"ל. במקדוניה גם.
  ברומא היה יחס יותר אמביבלנטי לכך. יוליוס קיסר אהב משני הסוגים. אוגוסטוס הטיף לקדושת חיי המשפחה הקונבנציונאלית לפחות כלפי חוץ, אך עשירי רומא עשו מעשים עם שפחות ועבדים.
  ברנסנס היתה כנראה קבלה של הומוסקסואליות בחוגי האמנים. לאונרדו, מיכאלאנגלו ורפאל.
  אח"כ העניינים זזו כנראה בעקבות האיסור על משכב זכר בתורה, כלומר בעקבות הדת לחקיקה נגד הומואים.
  ובכ"ז לא ארצה משום מה שבני יהיה כזה.

 6. עמית ואבי אתם צודקים. אין שום סיבה להפלות חד מיניים. ובכ"ז מה שקרה בבר-נוער שבו בכיר הקהילה הקים את הבר לצרכיו הוא, וניצל את סמכותו על בני נוער וזה גם עבר בשתיקה של המשטרה ושל הקהילה. זה מטריד. הם היו צריכים לעשות בדק בית אחרי זה. זה לא מצדיק בשום פנים יחס מפלה שקיים נגד הומואים.
  בטח תאמר מה הקשר למה שדיברנו. אין קשר לתרומתו הגדולה של טיורינג וליחס להומואים בישראל.
  אבל נדרשת התנהגות דו סטרית מצד הקהילה הגאה.
  ראש הממשלה הלך לבר-נוער, ציפי לבני, משה פייגלין מי היה מאמין?
  מה שקרה שם אינו שונה ממורה ותלמידותיו הצעירות. כלומר זה לא קשור להומואים במובן האבסטרקטי וקורה בכל מגזר.
  באותה מידה מה שקרה עם אייל גולן והעדה המזגזגת אולי משום ענייני כספים, מראה משטרה שמאד לא אוכפת עבירות מין כי היא חלשה ומדינה שבה אין הרתעה מספיק בעבירות מין. וכעת עם ההתעללות המינית של בני 14 בילדה. יותר מדי נושאים כאלה לא נסגרים בענישה. מן הצד השני ישנו סמנכ"ל ההיי-טק שנגזרו עליו 14 שנה, ואני שואל האם אם היה אייל גולן, ועם כיסים שמנים האם היה יוצא בלי נזק משמעותי. אינני יכול להוכיח בשום אופן שמישהו שילם למישהו. אבל זה מריח לא טוב ואני מעביר ביקורת.

  אסיים בזה שמנהיגים אמנים ומדענים ידועים היו הומואים: לאונרדו, כנראה מיכאל אנגלו, כנראה רפאל. יוליוס קיסר, אלכסנדר מוקדון, אוסקר ווילד שסיפורו דומה לטיורינג. ועוד ועוד.

 7. יוני
  אתה טועה. מכונת טיורינג היא מודל תיאורטי ששקול למחשבים שאנחנו מכירים היום. הארכיטקטורה של פון-נוימן מממשת מכונת טיורינג. בפרט – הסרט של מכונת טיורינג שקול לזכרון של מחשב פון נוימן, שניהם מכילים הן מידע והן קוד.
  ארכיטקטורה אחרת מוכרת נקראת הארווארד – כאן יש מרחבי זכרון ניפרדים לקוד ולנתונים. אבל, גם זה שקול למכונת טיורינג. כדי להבין למה – זכור שמכונת טיורינג בעלת 2 סרטים שקולה למכונת טיורינג רגילה.

 8. עמית, אילו אלן טיורינג היה חי בישראל הוא היה סובל אפליה כספית והיה צריך לטוס לחו"ל כדי להתחתן אבל בכל שאר התחומים אין שום בעיה, אורח החיים שלו היה לגיטימי לחלוטין בקרב כמעט כל האוכלוסיה (למעט האוכלוסיות המסורתיות – מכל הדתות). איש לא היה עוצר אותו על יציאתו מהארון והמשטרה אמורה לפעול נגד הסוחטים אותו ולא נגדו. הוא גם לא היה מקבל את הטיפולים הקשים הללו שנועדו 'לגמול אותו'. מקסימום היה מקבל שורה בטורי הרכילות.

  כמובן שצריך לטפל באפליות החוקיות והכלכליות, אבל מכיוון שיש לאורח החיים הזה לגיטימציה ציבורית וגם חוקית (היום זו לא עבירה פלילית כמו לפני 30 שנה לדוגמה) החוק גם בסוגיות החשובות הללו יצטרך להתיישר.כמו כן צריך להתמודד עם בעיית הדיכוי של חד מיניים בחברות מסורתיות כמו גם עם סוגיות של אפליית נשים ואפליות רבות נוספות.

  עם זאת, כל מה שכתבתי לעיל עלול להיות זמני ויהיה בטל ומבוטל כאשר תוקם כאן מדינת הלכה, שלמרות כל ההתראות (שלי ושל אחרים), לא נראה שמישהו מתייחס לאיום הזה ברצינות ומנסה לעשות משהו כדי לעצור אותו. עובדה שבנט ולפיד הסכימו על העברת עוד 225 מיליון דולר לישיבות….

 9. "אך כיום כולנו משתמשים במכונות כאלה,"
  לא מדויק, אנו משתמשים במכונות על פי ארכיטקטורת פון ניומן, יש שוני מהותי בין מכונת טורינג למחשבי פון ניומן.

  עצוב לראות איך חברות ומדינות רוצות לחלוש על חופש הפרט וכל חנינה פוטס מורטומית לא תכפר על כך.

 10. אירוניה היא שכיום הומופובים כגון איילת שקד משתמשים במדיומים הממוחשבים על מנת להפיץ רעל כנגד אנשים כגון טיורינג.
  אלן טיורינג לו חי כיום בישראל לא היה זכאי להתחתן למשל וגם לא לזכויות שוות. זאת עוד מבלי לאזכר שיכול להיות ש"מדינת היהודים" אולי לא היתה קמה כלל לולא פיצח את ה"אניגמה" מהלך קריטי לניצחון על הנאצים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן