סיקור מקיף

ימים אחרונים של מנדט

יומנו של סגן הנציב העליון האחרון נחשף לראשונה בספר שפרסם ההסטוריון פרופ' מוטי גולני, וחושף כי יציאתם מארץ ישראל היתה למעשה גרסה מוקדמת של התנתקות

עטיפת ספרו של פרופ' מוטי גולני ''ימים אחרונים''
עטיפת ספרו של פרופ' מוטי גולני ''ימים אחרונים''

הבריטים סייעו לאנשי היישוב היהודי להשתלט על העיר חיפה ועל אזורי הביטחון שלהם בירושלים, אך הם עשו זאת מרצון לשמור על האינטרס שלהם ולא מתוך תפיסה פרו-יהודית, כך עולה מספרו החדש של פרופ' מוטי גולני המתמקד בהנרי גרני, המזכיר הראשי של המשטר המנדטורי בארץ ישראל והפקיד מספר שניים אחרי הנציב העליון.

ספרו של פרופ' גולני, היוצא בימים אלה בהוצאת מרכז זלמן שזר, מתמקד ביומנו האישי של גרני המתחיל ב-15 במרץ 1948 ומסתיים ב-14 במאי 1948. לדבריו של פרופ' גולני, גרני עצמו רצה להוציא את היומן לאור ואף חיבר לו הקדמה, אולם הוא נרצח כשנשלח לכהן כנציב העליון במלאיה והיומן הגיע לארכיונים, שם לא משך תשומת לב מיוחדת עד שפרופ' גולני הגיע אליו במקרה, כשעבד על ספר על הנציב העליון הבריטי האחרון. "העובדה שהיומן האישי של אישיות בכירה שכב כל כך הרבה שנים מבלי התייחסות כמעט משמעה שלאף אחד לא היה אכפת איך הבריטים ראו את הימים האחרונים של המנדט", ציין פרופ' גולני.

המסקנה העיקרית מהספר החדש היא שהבריטים עמדו בפני משימה בלתי אפשרית וכפויות טובה – מצד אחד הם קיבלו הוראה לדלל כוחות לקראת הנסיגה ומהצד השני הם היו חייבים לשמור על החוק והסדר עד יומם האחרון וכל זה מול שני צדדים המאשימים אותם כי הם מוטים לטובת הצד האחר ומעלים עוד ועוד את מפלס האלימות. "מהיומן עולה דמות של אדם שמתייחס בפטרונות והתנשאות כלפי הערבים ונגוע בתפיסות אנטישמיות כלפי היהודים. אף על פי כן, הוא הצליח לשמור על הגינות כלפי שני הצדדים ועל האינטרס הבריטי. אף שהבריטים היו מסוגלים אך בקושי להגן על עצמם, בכל זאת, בימים שלפני העזיבה הם התעקשו על קיום הסדר הטוב עד הרגע האחרון ממש. כך למשל הם לא ויתור על קיום בחינות הבגרות ועל מתן חיסונים", ציין פרופ' גולני.

לדבריו של פרופ' גולני האינטרס הבריטי היה לסיים את המנדט בלי אירועים מיוחדים. "אנשי ההגנה הבטיחו לבריטים פינוי שקט של המובלעת בחיפה. בתמורה הבריטים העבירו להם לו"ז מדויק של העזיבה וסייעו לתושבים הערבים של חיפה שרצו להתפנות בעזרת משאיות ואוניות. בירושלים שיתוף הפעולה היה הדוק יותר, בתמורה לשקט בפינוי אותו הבטיחו ראשי היישוב באמצעות ההגנה, קיימו הבריטים סיור מפקדים משותף והעבירו את אזורי הביטחון שלהם בצורה מסודרת לצד היהודי", אמר החוקר והוסיף כי הצד הערבי, שראה בבריטים פרו-ציונים, לא השכיל להבין את האינטרס הבריטי ולכן בחר להפריע במקום לסייע, מה שפגע בו עצמו בצורה ניכרת.

"הבריטים היו על סף קריסה. עד היום ישנה סברה שהם הביאו בימים האחרונים תגבורת במטרה להישאר, אבל מהדברים שכותב גרני ביומן ומחומר ארכיוני רב נוסף עולה שהתגבורת הגיעה רק כדי להגן על הנסיגה. מכיוון שכוחות האו"ם שהיו אמורים להגיע ולקחת אחריות עד קיום החלוקה לא הגיעו, נאלצו הבריטים 'להתנתק באופן חד צדדי' מארץ ישראל. סיום המנדט היה למעשה סיפור של התנתקות בריטית", סיכם פרופ' גולני.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. כה לחי למוטי גולן, ישר כח.
    ספר חובה לכל מי שהיה פה בימיה האחרונים של ממשלת המנדט.
    הספר החזיר אותי למלחמת השחרור, לקרבות לשחרור ירושלים בחטיבת הראל. הספר נקרא בענין רב, ומתאר בפעם הראשונה את התרחשות המאורעות מראות עיניהם של שלטונות המנדט הבריטי.

    יצחק גולדשטיין קרית ביאליק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן