סיקור מקיף

טיפול בפציעות קרב ע”י שיטה חדשנית

ייתכן ויהיה אפשר לטפל באופן יעיל בפציעות חבלה של טייסים בשדה-הקרב ע”י שימוש בשיטה מבוססת-אור חדשנית שפותחה ע”י המשרד למחקר מדעי בחיל האוויר האמריקאי.

חתך של כריתת עור שבועיים לאחר הניתוח. תפרים עמוקים בוצעו כדי לקרב את צדי החתך ואז הוא נסגר בשכבה העליונה בשתי שיטות שונות: מצדו הימני – באמצעיות תפרים ומצדו השמאלי באמצעות הטכנולוגיה המתוארת במאמר. ההבדל ניכר. האדמומיות בצד ימין נגרמת על ידי התפרים ומובילה הצטלקות.
חתך של כריתת עור שבועיים לאחר הניתוח. תפרים עמוקים בוצעו כדי לקרב את צדי החתך ואז הוא נסגר בשכבה העליונה בשתי שיטות שונות: מצדו הימני – באמצעיות תפרים ומצדו השמאלי באמצעות הטכנולוגיה המתוארת במאמר. ההבדל ניכר. האדמומיות בצד ימין נגרמת על ידי התפרים ומובילה הצטלקות.

טיפול חדשני זה בפציעות קרב כולל את השימוש בתהליך הקרוי “איחוי רקמות פוטוכימי” (Photochemical Tissue Bonding), המסוגל להחליף תפרים, סיכות-הידוק ודבקים בריפוי פציעות עור, שבהם מחוברים מחדש עצבים היקפיים, כלי-דם, גידים ורקמות אחרות.

ד”ר Irene Kochevar, פרופסור מביה”ס לרפואה בהרווארד, ועמיתיה למחקר, מרוצים מניסויי המעבדה הראשוניים שלהם שהובילו לבדיקה רפואית ניסיונית.

“הדגמנו ששיטה זו מועילה ביותר בתחום הרפואה עבור חיל האוויר מכיוון שהיא מניבה ריפוי ותוצאות תפקודיות טובים יותר מאשר הטיפול בחבלות אלו ע”י שיטות רגילות” אומרת החוקרת.

התהליך ליצירת האיחוי, או ננו-התפרים, מתבצע ע”י מריחת חומר-צבע על הפצע או על הרקמה הפגועה ואז חשיפתו לאור ירוק לזמן קצר. חומר-הצבע קולט את האור, המסייע לו בכך לחבר מולקולארית חלבונים הנמצאים על פני-שטח הרקמה.

“בשיטה שלנו לא נעשה שימוש בדבקים, חלבונים או חומרים אחרים, העלולים לעודד תגובה דלקתית,” מוסיפה החוקרת. “מתקבל איטום מיידי וחסין-מים בין פני-שטחי הרקמה המוביל לדלקת פחותה בטווח הזמן הקרוב וליצירת צלקת פחות בולטת בטווח הזמן הרחוק.”

החוקרים מתכוונים להמשיך ולהעריך את יעילות השיטה החדשנית שלהם ולבחון כיצד ניתן לשפרה עוד יותר עבור זירת-הקרב עצמה. כרגע, הם מחפשים את התנאים לקיצור זמן הטיפול וליצירת איחוי חזק עוד יותר.

“אנו מתקרבים ליעד זה באמצעות זיהוי המנגנונים המולקולאריים הבסיסיים האחראיים לצילוב משופעל-קרינה זה,” אמרה החוקרת. “אנו מאמינים כי מידע זה יסייע לנו לשפר את היעילות והתועלתיות של שיטת ננו-התפירה עבור שדה הקרב.”

הידיעה ממכון המחקר

6 תגובות

 1. בועז (1) אתה מאוד צודק – זה לא מתאים לטייסים – הם צריכים להעביר את זה לחיל הים כי כתוב שזה חסין למים.

 2. לפי מה שהבנתי,הקשר לטייסים הוא ריפוי וחזרה לתפקוד מהירים מהרגיל.
  ויותר חשוב למיטב הבנתי שכושר התנועה והגמישות של האיבר ה”תפור”או יותר נכון המואר,נשארים טובים כנראה כמעט כמו שהיו בעבר.כי באיזור הצלקת העור מתכווץ וקצת מגביל את התנועה.וכנראה שהקצת הזה,מפריע הרבה בטיסה.
  אבל………… יכול להיות שאני טועה. זה פשוט מה שהבנתי.

 3. שקד:
  אני מניח ש”חדרי מין” זו שגיאת הקלדה ולא שירות חדש בבתי החולים 🙂

  חוץ מזה – אם תסקור את רשימת מילות המפתח של הכתבה תמצא ביניהן את הרפואה הפלסטית. 

 4. שווה לבדוק את הטכנולוגיה בחדרי מין ואפילו בתחום הכירורגיה הפלסטית

 5. מישהו הצליח להבין מה הקשר לטייסים ?
  חוץ מהעובדה שחיל האוויר האמריקאי בודק את השיטה לא ראיתי הקשר.
  כשטייסים נפגעים אגב…בד”כ,שום משחה לא תעזור להם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן