סיקור מקיף

לארי ניבן: התרומה הגדולה של ארתור סי. קלארק – לוויני התקשורת

סופר המדע הבדיוני לארי ניבן המתארח בישראל, אומר בראיון לאתר הידען כי קלארק היה חבר טוב וסופר גדול * ספרו הטוב ביותר לדעת ניבן: העיר והכוכבים

לארי ניבן בכנס בבר אילן, 18/3/2008. צילום: אבי בליזובסקי
לארי ניבן בכנס בבר אילן, 18/3/2008. צילום: אבי בליזובסקי

סופר המדע הבדיוני לארי ניבן, הנמצא בארץ כאורח הפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת בר אילן והאגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, התראיין לאתר הידען. הראיון התקיים באולם ווהל באוניברסיטת בר-אילן, בסיומו של מפגש שערכה האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה ואשר עסק בהגנה על כדור הארץ מפני עצמים מהחלל (אנו מקווים לפענח גם קלטת זו בימים הקרובים). בכל אופן בראיון תכננתי לשאול אותו שאלות על יצירתו, אך אירוע אחר העיב על הראיון הזה – פטירתו אמש של זקן סופרי המדע הבדיוני – ארתור סי. קלארק. שאלתי את ניבן מה תגובתו:

"נמסר לי שארתור קלארק נפטר אתמול בלילה. הוא חבר טוב שלא פגשתי לצערי לעיתים תכופות יותר. הוא היה אדם שעיצב את המאה האחרונה והוא יהיה חסר מאוד לכולנו. חצי מהאנשים שאני מכיר בתחום המדע הבדיוני סיפרו סיפורים דומים על כך שארתור קלארק עזר להם להכניס סיפורים למגזינים בתחילת הקריירה שלהם. "

"אני זוכר אותו צועד לביתי בברייקווד, קליפורניה ואומר "אני מעריץ של לארי ניבן". הוא גם חזר על הכרזה זו פעם בשידור רדיו כשנשאל מיהו הסופר המועדף עליו. זה דבר שלא נהוג לענות עליו, כי כל שאר החברים שלך ייפגעו. אבל היה לו מספיק שיעור קומה כדי שיוכל לעשות זאת בלי שהחברים יפגעו. יש לציין כי גדלתי על ספריו של ארתור קלארק. היה לו כשרון מופלא להראות לנו מרחבים עצומים של מרחקים וזמנים."

מהי תרומתו החשובה ביותר?

"קרוב לודאי זו גם המוכרת מכולם – לוויני התקשורת במסלול גיאוסינכרוני. הוא צפה את האפשרות של שימוש במסלול הגיאוסינכרוני למקם בו לוויני תקשורת הרבה לפני שמישהו אחר חשב על זה. זה המסלול מעל קו המשווה שבו לוקח ללווינים 24 שעות להקיף את כדור הארץ, כך שהלווין עומד מעל מקום אחד כל הזמן. "

ובתחום המדע הבדיוני מה היה הספר או הסיפור הכי טובים שלו?

"בוא נראה. קשה לבחור מבין הסיפורים הרבים של סופר כל כך רוחבי. לדעתי העיר והכוכבים הוא סיפור המתאר עתיד מרוחק מאוד. היו גם קבצי סיפורים קצרים המתארים את החיים בתחנות חלל דמויות טבעת, ועל החיים הירח אלו וינייטים, סיפורים קצרים מאוד שנכתבו עבור כתבי עת חשובים. הוא היה מחנך, הוא יכול לספר לך כיצד דברים עובדים. "

כיצד הוא השפיע על המציאות, לדוגמה מכונת החדשות מהסרט 2001?

אני מניח שהמכונה הזו נתנה השראה למי שתכנן את הדרך שבה אנו גולשים באינטרנט (היפר קישוריות א.ב.). ארתור ניחש מה תהיה הדרך הטובה ביותר להראות תקציר חדשות, והפתרון שמצא היה לעשות זאת על מסך. "

האם הוא חשב שמכונה כזו, קרי האינטרנט כפי שאנו מכירים אותו, תהיה מוצר יומיומי?

"אני לא חושב שהוא או מישהו מאיתנו צפה עד כמה מהר זה יקרה. "

אבל יש תחזיות שלו שהולכות הרבה יותר לאט?

"נכון, כל תחום המסעות החלל מתקדם הרבה יותר לאט. יש פה הרבה יותר עבודה קשה מהצפוי. סופרי המדע הבדיוני הטובים חוזים לא רק את כלי הרכב אלא גם את פקקי התנועה."

יצרת הרבה יקומים, ספרים שהם בגדר המדע הבדיוני הנוקשה. מהו העולם הטוב ביותר שלך?

"כתבי 60 ספרים, מתוכם 10 ספרים ביחד עם ג'רי פורנל. אני מאוד אוהב את מקבץ העולמות המכונה מדיאה, שפיתחה קבוצת סופרי מדע בדיוני בראשותו של הארלן אליסון. הם פיתחו רקע רוחבי ומאוד מעניין שיכול לשמש כר לסיפורים רבים. באשר לסיפורים שלי הייתי אומר שאני מאוד אוהב את העולם של Destiny's road הוא עולם דומה לכדור הארץ אבל שונה ממנו. זה נראה לי מקום מאוד מעניין . העולם שם נקרא דסטיני (גורל)."

לא העולם או היקום של עצי האינטגרלים?

"אתה צודק בהחלט עצי האינטגרלים וטבעת העשן הם המערכת הטובה ביותר שתכננתי מעודי מנקודת המבט של מורה למדע. הם המדע הבדיוני הנוקשה ביותר שכתבתי."

מה התרשמותך מישראל?

"נהניתי מאוד מאז שהמטוס נחת, או לפחות מאז שיצרתי קשר עם המדריך שלי משום שתעיתי בשדה התעופה. הספקי לראות את תל אביב ויפו. מיפו מאוד נהניתי. בהמשך אבקר במגידו (ארמגדון) ובירושלים לפני שאחזור הביתה."

במסגרת השאלות מהקהל, שאלתי את ניבן מה השתבש, הרי בשנות השבעים חשבו שהיום נטוס לחלל בטיסות מסחריות סדירות, והוא ענה: "ישנה אנקדוטה המדברת על אחד מהמנהלים של נאס"א שבתקופתו הוא הורה להתמקד אך ורק במעבורת החלל ואף נתן הוראה לשרוף את כל התוכניות של הטיל הכבד סטורן 5. בסופו של דבר הקונגרס קיצץ בתקציב של מעבורות החלל ויש לנו חצי מהמעבורות שהיינו צריכים. הרעיון הבסיסי הוא שדברים הלכו לעזאזל ואף אחד לא יכול היה לעצור זאת. פעילויות הממשלה נוטות להיות לא עקביות. יש חברים שחולמים שאיזה אסטרואיד יתפוצץ מעל נאס"א, שנתחיל מחדש לא רק עם המתקנים אלא גם עם האנשים."

ראיון שנערך עם ארתור סי. קלארק ליום הולדתו ה-75

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן