סיקור מקיף

איגוד התעשייה הקיבוצית משדרג את המפעלים בננו-טכנולוגיה בסיוע INNI

לדברי ראשי האיגוד טכנולוגית הננו מביאה לשיפור בדיוק של המוצרים ובאיכותם ותגביר את כושר התחרות של המפעלים מול המתחרים בארץ ובחו"ל

רפי קוריאט בכנס ננו-ישראל 2014. צילום: אבי בליזובסקי
רפי קוריאט בכנס ננו-ישראל 2014. צילום: אבי בליזובסקי

איגוד התעשייה הקיבוצית פתח במהלך לשדרוג היצור במפעלי התעשייה המסורתית בקיבוצים בעזרת ננו-טכנולוגיה. במסגרת הפרויקט, הנערך בהובלת INNI – היוזמה הישראלית לננוטכנולוגיה, המדען הראשי במשרד הכלכלה – מתימו"פ ומגנט, נעשים קישורים בין חוקרים באקדמיה בתחום הננו ובין מפעלים קיבוציים, כך שהטכנולוגיה החדישה תביא לשיפור משמעותי בתכונות המוצרים.

המושג ננו-טכנולוגיה מתייחס לחומרים ברמת גודל זעירה של ננו-מטר, החלק המיליארד של מטר. רמת הדיוק הגבוהה מביאה לשיפור במוצרים ולהגברת כושר התחרות מול יצרנים אחרים בחו"ל.

לדברי מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי אורנשטיין, ננו טכנולוגיה הינה ענף צומח בעולם ובארץ שיישומה מביא במקרים רבים לקפיצת מדרגה בפעילות של מפעלי תעשייה ולייצר חומרי גלם באיכות, דיוק, חוזק והתאמה מירבית לשימוש בהם. ההערכה היא שמרבית התעשיות ישלבו ננו-טכנולוגיה בתהליך היצור.

במהלך השנים האחרונות גדל באופן משמעותי מספר החוקרים בארץ בתחום. ישראל נהפכה לאחת המובילות בעולם בתחום המחקר ונמצאת בשלבי הטמעת הטכנולוגיה בתעשייה. המגזר שבו נעשית פחות הטמעה, והטכנולוגיה עדין לא מימשה את הפוטנציאל שלה הוא מגזר התעשייה המסורתית שמהווה כ 35% מכלל התעשייה בארץ. מטרת התוכנית היא לממש את הפוטנציאל הרב הטמון בתחום הננוטכנולוגיה בתעשייה הקיבוצית.

התוכנית, המנוהלת על ידי רפי קוריאט, מיועדת למפעלים בתחומי הפלסטיקה, אנרגיה, רכב, מים, טקסטיל, פולימרים ועוד בעלי פוטנציאל התפתחות גדול, עם עדיפות למפעלים בפריפריה. בשלב הראשון נבדקים הפרמטרים המרכזיים ששינוי בהם יכול לשדרג את מוצרי החברה בצורה משמעותית, יבוצעו מיפוי ובחינת היכולות הקיימות, יאופיינו החסמים הקיימים מול צרכי שוק ופוטנציאל עתידי ויוגדרו יעדים להשגה. לאחר השלמת שלב זה תוכן תוכנית מחקר מתאימה.

{loadposition content-related}

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן