סיקור מקיף

פרסים למיישמים המצטיינים של חברת יישום של האוניברסיטה העברית

שלושה חברי סגל מהאוניברסיטה העברית יקבלו את פרסי קיי על מחקרים מוצלחים שהניבו יישומים מסחריים ברחבי העולם

פרופ' חיים רבינוביץ', האוניברסיטה העברית
פרופ' חיים רבינוביץ', האוניברסיטה העברית

שלושה חברי סגל מהאוניברסיטה העברית זכו השנה בפרס לפיתוחים חדשניים ע"ש קיי עבור מחקרים ארוכים טווח שהניבו יישומים מסחריים מוצלחים מאוד בחו"ל.

פרופ' חיים רבינוביץ' מהפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה באוניברסיטה העברית הוכרז כזוכה במקום הראשון מבין חברי הסגל. רבינוביץ', רקטור האוניברסיטה לשעבר, זוכה להכרה על פיתוחיו החדשניים בגנטיקה ובטכנולוגיות גידול. במהלך 25 השנים האחרונות, השקיע צוות הגידול של פרופ' רבינוביץ' מאמצים רבים שהביאו לפיתוח תעשיית זרעים רווחית בישראל. הייצוא של זרעי עגבניות, בצלים ובצלצלים שפותחו על ידי פרופ' רבינוביץ' וצוות המחקר מניב הכנסות שנתיות של כחמישים מיליון דולר לחברות זרעים מובילות בארץ ובעולם, אשר משלמות תמלוגים נכבדים לאוניברסיטה העברית.

כיום, פרופ' רבינוביץ' מוביל את הפיתוח של פרויקט מיוחד לגידול שום, כמו גם את הפיתוח של טכנולוגיה לשיפור צמחים שיאפשר ליצרני זרעים להתאים בקלות כל מגוון צמחים לתנאים משתנים. שני הפרויקטים נמכרו לאחרונה על ידי חברת יישום, זרוע המסחור הטכנולוגי של האוניברסיטה העברית, לחברות סטארט אפ שהוקמו על בסיס טכנולוגיות אלו.

במקום השני מבין חברי הסגל של אוניברסיטה העברית זכה השנה פרופ' דן גזית, ראש המעבדה לביוטכנולוגיה של השלד בקמפוס הרפואי של האוניברסיטה העברית עבור שהביא לפריצת דרך בתחום של הנדסת רקמות, שהתמקדה בהתחדשות רקמות שלד תוך שימוש בתאי גזע בוגרים המבודדים ממח העצם או מרקמת שומן. פריצת דרך זו היא פרי מחקר רב שנים שעשוי להביא פתרון לחולים רבים הסובלים מפגיעות קשות בשלד. חברת TheraCell, סטארט אפ ביוטכנולוגי מקליפורניה, קנתה את הזכויות על מסחור טכנולוגיית תאי הגזע מיישום.

ד"ר רענן פטאל מבית הספר להנדסה ולמדעי המחשב יקבל את הפרס השלישי עבור פיתוח שיטה להשבחת תמונות המבוססת על דור שני של Wavelets. טכנולוגיה מבטיחה זו לשיפור החדות נקנתה על ידי חברת Adobe וכבר משולבת בתוכנת הפוטושופ המובילה של החברה.

פרסי קיי מוענקים מידי שנה מסגרת אירועי חבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית הטקס ייערך ביום שלישי, ה-21 ביוני. הפרסים הוענקו לראשונה בשנת 1994 על ידי אייזק קיי מאנגליה, תעשיין בולט בתעשיית הרוקחות, במטרה לעודד חברי סגל, צוותי עובדים וסטודנטים של האוניברסיטה לפתח מתודות ופיתוחים חדשניים עם פוטנציאל מסחרי שיניב רווח לאוניברסיטה ולחברה.

יישום היא חברת המסחור הטכנולוגי המובילה בעולם עם מוצרים בשווי של למעלה משני מיליארד דולר שצמחו באוניברסיטה העברית ונמכרים ברחבי העולם כל שנה על ידי חברות . מאז הוקמה ב-1964, יישום רשמה למעלה מ-7000 פטנטים המכסים יותר מ-2000 פיתוחים שצמחו באוניברסיטה העברית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן