סיקור מקיף

טלסקופ החלל קפלר גילה אטמוספירה של כוכב לכת מחוץ למערכת השמש

טלסקופ החלל החדש של נאס"א קפלר, שתפקידו לצוד כוכבי לכת גילה את האטמוספירה של ענק גזי, המדגים את יכולותיו המדעיות הבלתי רגילות של הטלסקופ. הממצא יפורסם היום, ו' בכתב העת סיינס.

כוכב לכת חם. איור: נאס''א
כוכב לכת חם. איור: נאס''א

טלסקופ החלל החדש של נאס"א קפלר, שתפקידו לצוד כוכבי לכת גילה את האטמוספירה של ענק גזי, המדגים את יכולותיו המדעיות הבלתי רגילות של הטלסקופ. הממצא יפורסם היום, ו' בכתב העת סיינס.

כמשימה הראשונה של נאס"א לחיפוש כוכבי לכת,קפלר ביצע כניסה מרשימה, אומר ג'ון מורס, מנהל מינהלת המשימות המדעיות במטה נאס"א בוושינגטון. "גילוי האטמוספירה של כוכב לכת זה בסך הכל בעשרת הימים הראשונים של בחינת הנתונים היא רק טעימה למה שעתיד לבוא. ציד כוכבי הלכת בעיצומו.
הטלסקופ שוגר ב-7 במארס 2009 מקייפ קנוורל והוא יבלה שלוש וחצי שנים בחיפוש אחר כוכבי לכת קטנים – בסביבות הגודל של כדור הארץ, לרבות כאלה המקיפים את השמשות שלהם באיזור החיים. "יתכן שנוכל לאתר מים, החללית תוכל לעשות זאת באמצעות צפיות בירידות תקופתיות בבהירות הכוכבים שיופיעו כאשר כוכב הלכת יחלוף בינינו לבין הכוכב.

כאשר עקומת האור מעשרות אלפי הכוכבים המצולמים בו זמנית הגיעה לצוות המדעי של הטלסקופ כולם התרגשו. איש לא ראה עד כה מדידות כה מפורטות של שינוי האור של כל כך הרבה סוגים של כוכבים, אומר ויליאם ברוקי, החוקר המדעי הראשי של הטלסקופ והחתום הראשי על המאמר.
התצפיות נאספו מכוכב לכת המכונה HAT-P-7, כוכב לכת שהתגלה בשיטת המעבר, ואשר מרוחק כאלף שנות אור מכדור הארץ. כוכב הלכת מקיף אותו בסך הכל תוך כיומיים (2.2 ימים) והוא קרוב פי 26 לכוכב שלו מאשר כדור הארץ לשמש. מסלולו בצירוף עם המסה המראה כי הוא גדול במקצת מכוכב הלכת צדק, מסווגת את כוכב הלכת כצדק חם. "הוא כה קרוב לכוכב שלו, עד שהוא חם כמו אור אדום הבוהק בכיריים במטבח".

הנתונים החדשים של קפלר יכולים לשמש לחקר צדקים חמים בפירוט שלא היה אפשרי עד כה. עומק ההאפלה וצורת ושיפוע עקומת האור מראות כי לכוכב הלכת יש אטמוספירה שחומה בצד היום כ-2,380 מעלות צלזיוס. מעט מחום זה עובר לצד הלילה. זמן ההאפלה בהשוואה לזמן המעבר העיקרי מראה כי לכוכב הלכת יש מסלול מעגלי. גילוי האור מכוכב הלכת מאשר את התחזיות שנעשו ע"י מדענים שהשתמשו במודלים תיאורטים לפיה הפליטות תהיינה אפשריות לגילוי בידי קפלר.

הבהירות הנצפית היא רק פעם וחצי מהצפוי במעבר הנגרם ע"י כוכב לכת בגודל של כדור הארץ אף כי זה הדיוק הגדול שהושג עד כה בתצפית על כוכב זה, קפלר יוכל לספק פרטים הרבה יותר מדויקים לאחר שתוכנת הניתוח שפותחה עבור המשימה תושלם.

"תוצאות מוקדמות אלה מראות כי מערכת החיישנים של קפלר עושה את מלאכתה." אומר דייויד קוך, סגן החוקר הראשי במרכז איימס של נאס"א בקליפורניה. "כעת אנו בטוחים שעם רמת דיוק כזו, קפלר יוכל גם לגלות כוכבי לכת הדומים לכדור הארץ."


לידיעה באתר נאס,א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

17 תגובות

 1. מה זה אטמוספרה של פלנטה גזית ?
  רוב הפלנטה היא אטמוספרה, למעט אולי גרעין ברזל קטן.

 2. רונן:
  עב"מ הוא עצם בלתי מזוהה.
  ככל שיודעים פחות כך קל יותר לא לזהות עצם.

 3. לרענן שלום,
  בנוסף לשאלה שלך: האם זה רלוונטי עבורנו, אם הטלסקןפ קפלר יגלה כוכב לכת עם תנאים כמו של כוכב הלכת "ארץ", כאשר מרחקו מאיתנו הוא מליוני שנות אור. הרי מה שנלמד ממידע זה הוא מה שהתרחש לפני מליוני שנה. אולי לשמש שלו אזל "הדלק" וכוכב הלכת הזה סיים את חייו? יורם

 4. טוב נו, עדיף לראות חייזרים מאשר לראות מלאכים או אלוהים או את אליהו הנביא…

 5. ואני לא אומר את זה סתם אני לא מושפע מאתרי אינטרנט למיניהם ראיתי בעצמי במזל כשביקרתי את חברה שלי במצפה רמון והם היו ממש קרובים אלי כמו כן הגיעו אנשי ממשל משום מקום והרחיקו אותי

 6. אלון:
  אתה מציע להפסיק עם השטויות ומיד אחרי כן ממשיך עם השטויות.

 7. מספיק עם השטויות הממשלות יודעות ומודעות לחוצנים אשר מבקרים אותנו ומן הסתם יודעות מאיפו הם הגיעו

 8. רענן:
  כתוב בידיעה שזיהו את האטמוספרה של הכוכב.
  זה הרבה יותר מזיהוי של כוכב.

 9. הבעיה היא שכוכבי לכת דמויי צדק הם אומנם ניתנים לזיהוי בטכנולוגיה של היום אבל מה שבאמת רוצים לחפש זה כוכב כדור הארץ עם תנאים לחיים (כפי שאנו מכירים אותם)וכיום הטכנולוגיה עדין לא מאפשרת את זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן