סיקור מקיף

ראש הממשלה והשרים ליברמן לנדוור והרשקוביץ: תוכנית קמ"ע תיכנס לבסיס התקציב

ההודעה נמסרה בכנס הוקרה למדענים העולים שערך המשרד לקיטת עלייה באוניברסיטת ת"א. תוכנית קמ"ע – קליטת מדענים עולים, שבמסגרתה השתתפה המדינה בשכרם של מדענים עולים שלא היה להם תקן באוניברסיטאות, היתה עד כה נתונה לחסדי מו"מ מדי שנה, דבר שהותיר אותה בערפל תמידי

עשרת המדענים שזכו בפרס המדען העולה המצטיין, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים ליברמן, לנדוור והרשקוביץ, נשיאת האקדמיה למדעים רות ארנון, נשיא אוניברסיטת ת"א פרופ' יוסף קלפטר בכנס הוקרה למדענים העולים, אוני' ת"א, 26 באוקטובר 2010. צילום: מיכל ראש בן עמי
עשרת המדענים שזכו בפרס המדען העולה המצטיין, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים ליברמן, לנדוור והרשקוביץ, נשיאת האקדמיה למדעים רות ארנון, נשיא אוניברסיטת ת"א פרופ' יוסף קלפטר בכנס הוקרה למדענים העולים, אוני' ת"א, 26 באוקטובר 2010. צילום: מיכל ראש בן עמי

תוכנית קמ"ע, התוכנית שבמסגרתה משתתפת המדינה בשכרם של מדענים עולים שלא נמצא להם תקן בתחום התמחותם במוסדות להשכלה גבוהה, תיכנס לראשונה מאז נוסדה בשנת 1997 לבסיס התקציב. עד כה היתה התוכנית נתונה לגחמתם של נערי האוצר ולמו"מ תמידי על כל מדען, ותכופות אויים בסגירתה. כך אמרו אתמול (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ וסגן ראש הממשלה אביגדור ליברמן, השרה לקליטת העלייה סופה לנדוור ושר המדע והטכנולוגיה פרופ' דניאל הרשקוביץ, בכנס הוקרה למדענים העולים שהגיעו לארץ ב-20 השנים האחרונות ותרמו את התרומה הגדולה ביותר למדע הישראלי.

במהלך הטקס זכו עשרה מדענים עולים מצטיינים קיבלו לתעודות הוקרה ולפרס בסך 15 אלף שקל כל אחד, בכנס שהתקיים באוניברסיטת תל אביב.

עוד השתתפו בכנס פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב, נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, פרופ' רות ארנון, והנשיא בדימוס של האקדמיה למדעים, פרופ' יהושע יורטנר.

ראש הממשלה נתניהו אמר כי העלייה הגדולה מברה"מ לשעבר הצילה את המשק בישראל, כאשר עולים רבים נקלטו בתעשיית ההי טק, ברפואה ובאקדמיה. אנו מובילים היום מהפכה אמיתית בתחום ההשכלה הגבוהה שתביא לכך שתשתיות המחקר ישתפרו ויוגדלו תקציבי המחקר.

השר ליברמן אמר בכנס: אין מי שיחלוק על תרומת המדעינם מחבר העמים ומהמערב ותרמו לשגשוגה של מדינת ישראל והצבתה במקומות הראשונים בפיזיקה, כימיה, מדעי המחשב, חלל ועוד.

ליברמן טוען לזכות ראשונים על המקת תוכנית קמ"ע לאחר שדיבר עם מפגינים שהופנו אליו בתפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה לאחר שאף אחד אחר במשרד לא יכול היה לדבר איתם ברוסית, ומהשיחה הזו קם הרעיון, ולאחר חודש אושרה התוכנית בממשלה. בפעם ראשונה השנה – שתוכנית קמע נמצאת בבסיס התקציב. לא נצטרך לריב מחדש על עוד מיליון שקל או עוד שלושה עולים.

שרת הקליטה סופה לנדוור אמרה כי משרד הקליטה נותן כעת עדיפות בכל הקשור לקליטת מדענים, וגילתה כי בעשרים השנים האחרונות נקלטו בתעשיה, באקדמיה ובמערכת הבריאות הציבורית אלפי מדענים עולים, שהקפיצו את הרמה של האקדמיה והרפואה בישראל.

שר המדע הרשקוביץ אמר כי גם את הטכניון והאוניברסיטה העברית הקימו מדענים עולים שביקשו לעבוד במקצועם, וכך היה לאורך כל הדורות – דור דור והמדענים העולים שלו, עם זאת, אין תקדים בהיקפו לגל העלייה בראשית שנות התשעים.

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסף קלפטר אמר, כי מדינת ישראל חבה חוב ענק למדענים העולים שהשתלבו במדינה בצורה יוצאת מן הכלל, העשירו אותה ושינו את פניה ללא הכר. הוא אמר, כי אוניברסיטת תל אביב נטלה תמיד חלק פעיל בקליטת העלייה. ב-20 השנים האחרונות הועסקו באוניברסיטה 500 מדענים וחלקם נקלטו בה כסגל מן המניין. הוא בירך את המדענים שזכו בפרסים, מתוכם ארבעה מדענים מאוניברסיטת תל אביב.

2 תגובות

 1. עמי,
  כאשר יש דוקטורים ומדענים ישראלים שלא מצליחים למצוא כאן עבודה זה פוגע אנושות באוניברסיטאות כאן בארץ. מספר הסטודנטים לתארים מתקדמים יורד בגלל שהם רואים שהדוקטורים לא מצליחים למצוא עבודה. ולכן הם לא רוצים ללכת ולהשקיע בתואר מתקדם ולהיות במצב עגום.
  בזמנו כתבו לי אימיילים ושאלו אותי: האם כדאי ללמוד את התחום הזה והזה… כתבו לי: אני רואה שאין עבודה ואני לא רוצה להיות במצב שבו אני אהיה מחוסר/ת עבודה ואסתובב ואשלח קורות חיים. אני חושב/ת האם כדאי לעשות דוקטורט.
  וקבלתי די הרבה אימיילים כאלה מאנשים שסיימו מאסטר או סיימו תואר ראשון ורצו להתייעץ איתי מה לעשות. והבנתי שהאקדמיה בארץ פשוט מאבדת את מיטב המוחות לא רק בבריחת מוחות אלא בכך שאנשים פשוט לא רוצים לעשות כאן תארים מתקדמים כי הם מבינים שאין מה לעשות עם זה.
  וחוק האברכים עכשיו יגמור עוד יותר עם ההשכלה.
  ואם שואלים אותי אני באמת אומרת שנכון אין מה לעשות כאן עם דוקטורט, כי זה הניסיון שלי. אני לא אשקר. זה מה שאני רואה כרגע. אולי אני אראה משהו אחר מחר.

 2. כל הכבוד! מבורך ביותר. זו ההשקעה המשתלמת ביותר למדינה – ההשקעה בהון האנושי.
  מבלי כל קשר לכך, ישראל שכחה שיש לה מדענים מתוצרת בית שאין להם עבודה.
  רק אתמול נפגשתי עם חבר בתחנת הרכבת שגם הוא סיים שנתיים פוסט דוקטורט ופרסם מאמרים וכו'
  גם הוא כבר שנתיים שולח קו"ח לכל הארץ וגם אליו אף אחד לא חוזר. משהו דפוק ומסריח מהיסוד באיך שדברים מתנהלים פה. במקום לחבק את הידע האנושי האדיר שיש לנו בארץ אנחנו עושים הכל כדי לדחוף את המדענים שלנו לגולה. מתי בממשלה יבינו לעומקם של דברים שאין לנו למעשה כלום חוץ מהון אנושי. אולי ימצאו קצת נפט… אבל נפט הוא רק נפט ואין בו ערך מוסף מחוץ למה שהו. המדען הישראלי הוא נכס שיש לטפח. אפילו אשפה לומדים למחזר היום בצורה יעילה. ישראל מובילה וראשונה בעולם במחזור מי שפכים. 80% מהשפכים שלנו ממוחזרים. הבאה בתור היא ספרד עם מחזור של 14%. אם היחס למדענים היה לפחות כמו למי שפכים בספרד, היינו נראים לגמרי אחרת.

  בברכת חברים,
  עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן