סיקור מקיף

צדק לכד שביט והפך אותו לירח במשך 12 שנה

גורלו של השביט קושידה-מוראמאטסו שפר עליו לעומת שומייקר-לוי 9 מ-1994 והשביט האלמוני מיולי השנה שהתפרקו על כוכב הלכת הענק

מסלול השביט קושידה-מוראמאטסו
מסלול השביט קושידה-מוראמאטסו

השביט 147P/Kushida-Muramatsu נלכד והפך לירח זמני של צדק באמצע המאה ה-20, והוא נשאר לכוד במסלול לא סדיר במשך כ-12 שנה.

ידוע רק על שביטים בודדים שנלכדו למשך זמן כה ארוך כמו במקרה של קושידה-מוראמאטסו, שהקיף את צדק בין השנים 1949 ל-1961, בסך הכל הלכידה השלישית באורכה. הגילוי הוצג בכנס המדעי של האגודה הפלנטרית האירופית שהתקיים ב-14 בספטמבר בפוטסדם גרמניה, בידי מגלהו האסטרופיסיקאי הבריטי דיוד אשר.

צוות בינלאומי בראשותו של ד"ר קאטסוהיטו אוצוקה פיתח מודל של 18 שביטי קווזי-הילדה, עצמים שיש להם פוטנציאל להילכד זמנית בידי צדק שגרם להם להצטרף או לעזוב את קובצת הילדה בחגורת האסטרואידים. מרבית המקרים של לכידה זמנית הסתכמו במעברים קרובים, שבהם השביטים לא נכנסו למסלול מלא. ואולם חברי הצוות של ד"ר אטצוקה עקבו אחר השביט  קושידה-מוראמאטסו במשך תשע שנים, חישבו מאות מסלולים פוטנציאליים עבור השביט במאה שעברה. בכל התסריטים, קושידה-מוראמאטסו ביצע שתי הקפות מלאות של צדק, דבר שהופך אותו לעצם החמישי מסוג זה שהתגלה.

ד"ר ממצפה ארמה בבריטניה אומר: "התוצאות שלנו מדגימות כמה מהנתיבים שנעים בהם שביטים בחצותם את החלל בין כוכבי הלכת, דבר שמאפשר להם להכנס למסלול קצר  יותר סביב השמש או להימלט מממערכת השמש לחלוטין, העבורים דרך מסלול הקפה סביב צדק."

שביטים ואסטרואידים עשויים להיות מוסטים או להתפרק כתוצאה מהשפעת הגיאות הנובעת מכוח המשיכה של כוכב הלכת, או אף להתרסק על כוכב הלכת. הקורבן המוכר ביותר של השפעות אלה הוא השביט שומייקר-לוי 9, שנקרע לגזרים במעבר קרוב לצדק ואשר רסיסיו התרסקו על כוכב הלכת ב-1994. מחקרים חישוביים קודמים הראו כי שומייקר-לוי 9 היה שביט קוואזי-הילדה לפני שנלכד בידי צדק.

למזלנו, צדק, ככוכב להכת המאסיבי ביותר ובעל הכבידה החזקה ביותר, מושך אליו עצמים שאחרת היו עשויים לפגוע בכוכבי לכת אחרים, ואנו היינו עלולים לחוות הרבה יותר התנגשויות על כדור הארץ. קושידה-מוראמאטסו ניצל מהגורל של שומייקר-לוי 9 לעתיד הנראה לעין." אמר ד"ר אשר.

העצם שפגע בצדק ביולי השנה, שגרם להיווצרות כתם כהה ואשר נצפה בידי אסטרונום חובב מאוסטרליה, אנטוניו וסלי, עשוי להיות אף הוא חבר בקבוצה זו, אף כי הוא לא סבל מהפרעות בעוצמה של שומייקר-לוי.

לאור המקרה של ההתרסקות הזו, והמחקר שלנו, נראה כי לכידת ירחים זמניים בידי צדק עשויה להתרחש בתדירות גבוהה יותר מזו שצפינו קודם לכן" אמר ד"ר אשר.

הצוות גם זיהה ירח עתידי של צדק- השביט 111P/Helin-Roman-Crockett, שכבר הקיף את צדק שלוש פעמים בין השנים 1967 ל-1985, עשוי להשלים שש הקפות סביב צדק בין השנים 2068 ל-2086.

להודעה של האגודה הפלנטרית האירופית

8 תגובות

 1. מסתבר שאפילו שביטים ואסטרואידים מכירים את הביטוי "צדק צדק תרדוף".

 2. לפאדי
  אפשר לקטלג את תגובתך בקטגוריית "חדשות מן העתיד". להערכתי הידיעה שאתה מביא כאן בתגובה מס' 4 , היא בערך מהשנים
  2080-2060 דהיינו עוד כ: 70-50 שנה. משמעות הדברים היא כי, אם גילך הנו פחות מ-50 הרי שכיום אתה עדיין לא נולדת.
  סוף סוף אישוש ניסיוני לתאוריית הרוורסביליות של הזמן.

 3. 2068 נשמע כמו אחלה תאריך להתקרב לצדק ולהתבונן מקרוב בשביטים שנכלאים בכבידה שלו. עד אז המרחק יתקצר – הרי החללית תישלח מבסיס האם שלה במאדים.

  אם אחיה עד אז – אהיה בן 91 ומקווה שאוכל להבין על מה מדברים איתי

 4. אפילו אם הם יקפצו לביקור אני לא אהיה מודאג יותר מדי נאסא כבר הוכיחה שיש לה יכולת להתמודד עם עצמים בסדר גודל כזה כשלפני כמה שנים ( לא זוכר בדיוק כמה ) הצליחה להצמיד חללית לא מאויישת לשביט ובעזרת המדחפים שלה לגרום לשביט לסטות ממסלולו .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן