סיקור מקיף

פרופ' יוסי קלפטר נבחר לנשיאה השמיני של אוניברסיטת תל-אביב

זאת לאחר שמינויו אושר פה אחד על ידי מליאת הסנאט והוועד המנהל של אוניברסיטת תל-אביב

פרופ' יוסף קלפטר. צילום: מיכל ראש- בן עמי, אוניברסיטת תל אביב
פרופ' יוסף קלפטר. צילום: מיכל ראש- בן עמי, אוניברסיטת תל אביב

בתחילת החודש הודיעה וועדת החיפוש לבחירת נשיא בראשותה של ד"ר ליאורה מרידור המשמשת אף כיו"ר הוועד מנהל, על החלטתה להמליץ בפני סנאט האוניברסיטה ובפני הוועד המנהל של האוניברסיטה, כי פרופ' יוסף קלפטר יהיה נשיאה הבא של אוניברסיטת תל-אביב.

היום התכנסו מליאת הסנאט והוועד המנהל, כפי שקובעת החוקה, לאשר את המלצת הועדה.

בנאום שנשא היום בפני חברי הסנאט, הציג פרופ' קלפטר את חזונו והקשר שלו לאוניברסיטת תל-אביב. בדברי הפתיחה הדגיש פרופ' קלפטר כי "האוניברסיטה עבורי כמו עבורכם, היא ביתי.דרושה נחישות! לעבוד ולתקן וזו אינה עבודה של איש אחד אלא עבודה משותפת של קמפוס שלם. לא הייתי מקבל עלי את תפקיד הנשיא ללא אמונה בפוטנציאל האדיר של האוניברסיטה שלנו. אני רואה את משימת הנשיא, בין היתר, בהמשך בניית הכוח האקדמי. עוצמתנו נובעת מסגל החוקרים שלנו- מאיכותו. על הועד מנהל וחבר הנאמנים לפעול כעת יחד לטובת המוסד והצעדתו קדימה. יש להחזיר לחוקה את האיזונים והבלמים הראויים. אני מקווה שנצא מישיבת הסנאט לעתיד של עשייה ובניה. דווקא עיתות של משבר קשה יכולות להיות הזדמנות להצבת חזון גדול. אני פונה אליכם מכובדי, שתתנו בי אמון היום להצלחת האוניברסיטה שלנו" אמר בסיום דבריו.

במסמך סיכום פעולת ועדת החיפוש למועמד לתפקיד הנשיא הבא כפי שנשלח לחברי סנאט האוניברסיטה , ביום 2 באוקטובר 2009 , נאמר, בין היתר, כי הוועדה הגיעה אחרי דיון ארוך וממצה למסקנה ש "פרופ' יוסי קלפטר הוא המועמד הנבחר. הוא מדען בעל שם עולמי ויש לו חזון אקדמי ברור, שבבסיסו עומדת המצוינות האקדמית. הוועדה הגיעה למסקנה כי אישיותו, המנהיגות שלו, ויכולת קבלת ההחלטות שלו מבטיחים כי יוכל למלא את התפקיד בהצלחה ויוכל לקדם את האוניברסיטה בשנים הבאות להישגים מרשימים".

פרופ' דני לויתן, רקטור אוניברסיטת תל-אביב וממלא מקום נשיא אמר כי הוא שמח מאוד על הבחירה של פרופ' קלפטר שהינו מדען בעל שם עולמי. "אני בטוח שפרופ' קלפטר יביא הרבה כבוד לאוניברסיטה. אני מקווה שאנו יוצאים לדרך חדשה ושמים את העבר מאחורינו" הוסיף פרופ' קלפטר .

פרופ' לויתן הקריא את החלטת מליאת הסנאט שאושרה פה אחד. " מליאת הסנאט מברכת על בחירתו של הנשיא החדש-פרופ' יוסי קלפטר ומאחלת לו הצלחה במשימתו להחזיר את האוניברסיטה למסלול של צמיחה, לשיפור המימון, ההישגים והתדמית של ההשכלה הגבוהה והמחקר המדעי באוניברסיטת תל-אביב ובישראל. המליאה קוראת לנשיא וליו"ר חבר הנאמנים לפעול במשותף עם הסנאט במטרה לגרום בהקדם לתיקון חוקת האוניברסיטה ולשינוי הרכב הוועד המנהל, המליאה מדגישה את הצורך לאפשר לסגל האקדמי הבכיר להשפיע על עתיד האוניברסיטה באמצעות הרחבת סמכויות הבקרה של הסנאט על מוסדות האוניברסיטה והוועד המנהל.

פרופ' רון שמיר,חבר ועדת החיפוש, מופקד הקתדרה לביואינפורמטיקה ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר וראש תכנית אדמונד י. ספרא לביואינפורמטיקה ציין כי פרופ' קלפטר הינו מדען מהשורה הראשונה בתחום הכימיה הפיסיקלית שזכה לפרסים רבים על הישגיו המדעיים, ביניהם פרס וייצמן למדע, פרס רוטשילד בכימיה ופרס האגודה הישראלית לכימיה. פרופ' שמיר הדגיש כי הועדה התרשמה מאוד מסגולותיו, מאישיותו ומתפיסתו של פרופ' קלפטר את מהות תפקידו של הנשיא. החזון שמביא פרופ' קלפטר לנשיאות רואה את המצויינות המחקרית כאבן היסוד של האוניברסיטה, ואת איכות ההוראה כנגזרת ממנה. פרופ' שמיר הוסיף כי לפרופ' קלפטר היכרות מצויינת עם כל הספקטרום המדעי, וניסיון עשיר במגע עם המועצה להשכלה גבוהה ועם גורמי הממשלה המשפיעים על התנהלות האוניברסיטה . לדבריו הוועדה התרשמה מ"יכולת המנהיגות שלו, מכושר הביצוע, מדרך קבלת ההחלטות ומהעומק האינטלקטואלי שלו. הישגיו בניהול הקרן הלאומית היו מעולים"

פרופ' קלפטר, מומחה בעל שם עולמי ומדען מהשורה הראשונה בתחום הכימיה הפיסיקלית. מכהן מאז 2002 כיו"ר ההנהלה של הקרן הלאומית למדע, הגוף המרכזי התומך במחקר במדינת ישראל.

פרופ' קלפטר השלים תואר ראשון ושני בפיסיקה באוניברסיטת בר אילן, ותואר שלישי בכימיה באוניברסיטת תל אביב, בהנחיית פרופ' יהושע יורטנר, בשנת 1978. לאחר פוסט דוקטורט בכימיה ב-MIT הצטרף ליחידת המחקר וההנדסה של חברת EXXON בארה"ב ועבד בה במשך שמונה שנים. הוא הצטרף לסגל ביה"ס לכימיה באוניברסיטה כמרצה בכיר בשנת 1987, קודם לפרופ' חבר בשנת 1988 ולפרופ' מן המנין בשנת 1989. משנת 1998 עד 2003 היה מופקד קתדרת גורדון לכימיה, ומשנת 2003 הוא מופקד הקתדרה ע"ש היינמן לכימיה פיסיקלית. פרופ' קלפטר היה ראש החוג לכימיה פיסיקלית בשנים 90-92 ושוב בשנים 98-2002. במקביל, באותן תקופות, היה גם ראש מכון סאקלר לכימיה פיסיקלית.

במקביל לתפקידו בקרן הלאומית למדע פרופ' קלפטר המשיך בפעילות מלאה באוניברסיטה – בהוראה, במחקר, בחברות בועדות – כולל שנתיים בועדת המינויים האוניברסיטאית – ובהנחיית סטודנטים. הוא השתתף גם בועדות לאומיות, ביניהן בתת הועדה למחקר של ועדת שוחט ובועדת הקרן למחקר ביורפואי, ובינלאומיות, ביניהן כיהן כנציג ישראל בקרן האירופאית למדע.

פרופ' קלפטר הינו חוקר פורה מאוד שפירסם עד היום קרוב ל-400 מאמרים מדעיים, ערך 18 ספרים ומסיים כתיבת ספר בימים אלה. הוא הנחה ומנחה 13 תלמידי דוקטורט וכעשרה פוסט-דוקטורנטים. הוא חבר בצוות העורכים של שישה עיתונים מדעיים, והיה חבר בועדות מדעיות של עשרות כנסים מקצועיים.

פרופ' קלפטר זכה לפרסים רבים על הישגיו המדעיים, ביניהם פרס וייצמן למדע, פרס רוטשילד בכימיה ופרס האגודה הישראלית לכימיה.

פרופ' קלפטר יחליף את פרופ' צבי גליל אשר התפטר מתפקידו בחודש יוני האחרון .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן