סיקור מקיף

יפן השמידה שני לוויני ריגול בגלל תקלה בשיגור

 זו הפעם הרביעית שחוסר מזל פוקד את תוכנית החל היפנית

 בכירי סוכנות החלל היפנית פוצצו ביום שישי טיל שנשא שני לוויני ריגול שנועדו לנטר את המתרחש בצפון קוריאה. הלווינים נהרסו לאחר ההמראה בגלל תקלה טכנית בלתי מזוהה. "זה היה בלתי אפשרי להציל את הלווינים" אמר הבכיר לסוכנויות הידיעות. וועדת החקירה כבר החלה בפעולתה.
מועד השיגור המקורי היה בסטפמבר ואולם הוא נדחה שלוש פעמים בשל בעיות טכניות. "זמן קצר לאחר השיגור שלחנו הודעת השמדה לטיל משום שהגענו למסקנה שהמשימה לא תוכל למלא את מטרתה." אמר הדובר שוקו יאמאמוטו. "איננו יכולים למסור פרטים רק לומר שהמשימה הסתיימה בכשלון."
ליפן יש שני לוויני ריגול במסלול המנטרים את צפון קוריאה, החשודה כמפתחת נשק גרעיני.
זו נסיגה מביכה ליפן, רק שבועות אחדים לאחר שסין, מדינה פחות מתקדמת מהבחינה הטכנולוגית –שיגרה והנחיתה בשלום חללית מאוישת. היפנים אמרו כי הם נחושים לנסות ולשגר שוב לוויני ריגול במקום אלו שהושמדו.
צפון קוריאה גינתה את שיגור שני הלווינים הראשונים כ"פעולה עוינת" ואמרה כי השיגור עלול לגרום לחידוש מרוץ החימוש. תוכנית הלווינים של יפן היא תגובה לשיגור טיל בליסטי מצפון קוריאה שחלף בשמי יפן ונחת באוקיאנוס השקט באוגוסט 1998.
"זה ממש הימם את היפנים. הם הבינו כי הם חייבים להתעורר ולא להיות סמוכים במאה אחוזים על האמריקנים" אמר פרופ' ויקטור צ'ה, מומחה ללימודי אסיה באוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון הבירה. "עד אז רכשה יפן צילומי לווין מארה"ב ומצרפת."
השיגור בא בזמן רגיש ליפן ולצפון קוריאה כאשר שתי המדינות מתכוננות לועידה המשותפת לשש מדינות שמטרתה לנסות ולפתור את המשבר סביב השאיפות הגרעיניות של פיונג-יאנג. כ-400 אנשי בטחון הוצבו באתר השיגור באי הדרומי טנגאשימה. משמר החופים פיטרל במים סביב האי והגן מפני התקפת טרור אפשרית או נסיון של צפון קוריאה להפריע לשיגור.
 
 
יפן תשגר לווייני ריגול נוספים נגד צפון קוריאה   
8.7.2003
 
מאת: אבי בליזובסקי 
 
 יפן מתכננת לשגר בספטמבר עוד זוג לווייני ריגול, שיעקבו אחר המצב בצפון קוריאה, בנוסף לשניים אותם כבר שיגרה במרץ.

שני הלווינים הראשונים עוברים מעל תחום צפון קוריאה פעמיים ביום – פעם אחת בבוקר ובפעם שנייה בלילה, והצבת שני לוויינים נוספים בחלל תאפשר ליפן לצלם את צפון קוריאה גם בשעות אחר הצהריים.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן