מוצר דם עתיר נוגדנים עשוי לסייע לחולי אלצהיימר

נוגדן בשם IVIg משפר את מצבם של חולי אלצהיימר

מוצר דם, שבדרך כלל משמש לטיפול בהפרעות במערכת החיסונית ובסוג של סרטן הדם, עשוי להאט או לעצור את ההידרדרות המנטלית של חולי אלצהיימר. על כך דיווחו בשבוע שעבר חוקרים שהופיעו בכנס לחקר המחלה במדריד.

המוצר, IVIg שמו, הוא תערובת סמיכה של נוגדנים, חלבונים שבעזרתם נלחמת המערכת החיסונים בפולשים לא רצויים החודרים לגוף. זה 30 שנה שמוצר זה משמש לטיפול במחלות שונות, באמצעות עירוי לווריד.

מדענים הסבירו כי הממצאים שלפיהם הטיפול ב-IVIg משפר את מצבם של חולי אלצהיימר, הופקו בניסוי בהיקף מצומצם. בניסוי השתתפו שמונה חולים בלבד ואין עדיין ממצאים ממחקרים בהיקף גדול יותר. ד"ר נורמן רלקין מבית הספר לרפואה באוניברסיטת קורנל אמר, כי אף שמוצר הדם המופק מפלזמה עדיין אינו התרופה "המוכנה לשימוש נרחב", התוצאות מבטיחות. לדבריו, הניסוי עשוי להוביל לפיתוח דרכי טיפול חדשות ולהבנה טובה יותר של המחלה.

התיאוריה הרווחת היא שמחלת אלצהיימר נגרמת עקב הצטברויות של החלבון עמילואיד במוח. הצטברויות החלבון משבשות את פעולת העצבים ובסופו של דבר מביאות למותם של תאי המוח. IVIg מכיל נוגדנים שנדבקים לעמילואיד ועשויים לסייע לסילוקו מהמוח. ייתכן של-IVIg יש גם תכונות אנטי-דלקתיות שמסייעות לחולי אלצהיימר.

ממשלת ארצות הברית מממנת מחקר נרחב יותר, שיחל ב-2007 ויכלול 210 חולים ב-21 מרכזים בארה"ב, כדי להעריך את מידת הבטיחות של טיפול בחולי אלצהיימר באמצעות IVIg ולקבוע אם המוצר אכן יעיל.

ניו יורק טיימס

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~541800595~~~238&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן