סיקור מקיף

ניסוי המים הישראלי הוחזר לכדור הארץ

הטכנולוגיה, שפותחה ע"י חברת שטראוס מים, מבוססת על פולימרים המיוצרים בטכנולוגיה ביו-רפואית ומיועדים לטיהור מי שתייה מבקטריות ווירוסים

האסטרונאוטית האמריקאית סאנדי מאגנוס, מצוות מעבורת החלל אטלנטיס, בעת השלמת ביצוע ניוסי טיהור המים של שטראוס מים בחלל ואבטחתו בתא האחסון לקראת נחיתה. (צילום: נאס"א)
האסטרונאוטית האמריקאית סאנדי מאגנוס, מצוות מעבורת החלל אטלנטיס, בעת השלמת ביצוע ניוסי טיהור המים של שטראוס מים בחלל ואבטחתו בתא האחסון לקראת נחיתה. (צילום: נאס"א)

הקשר הישראלי למשימה האחרונה של האטלנטיס – ניסוי מדעי ראשון של שטראוס מים ומכון פישר בודק טיהור מי השתייה מבקטריות ווירוסים

הטכנולוגיה, שפותחה ע"י חברת שטראוס מים, מבוססת על פולימרים המיוצרים בטכנולוגיה ביו-רפואית ומיועדים לטיהור מי שתייה מבקטריות ווירוסים. למידע שיצטבר במחקר בחלל השלכות לטיהור מים על פני כדור הארץ.

לניסוי תיתכן חשיבות גם לתעשיית החלל, המעוניינת לשפר את איכות המים הניתנת לאסטרונאוטים בייחוד במשימות ממושכות.

ביום מסעה האחרון של מעבורת החלל אטלנטיס ניקזו האסטרונאוטים את מאגר המים המזוהמים שהצטברו במהלך המשימה בהצלחה לחלל. "יתכן בעתיד הלא רחוק לא יצטרכו האסטרונאוטים לרוקן את המים המזוהמים לחלל, אלא יוכלו להשתמש בטכנולוגיה לטיהור מים ישראלית חדשה", מסביר ד"ר ערן שנקר, ראש המרכז לחקר רפואת תעופה וחלל במכון פישר

חיים וילדר – סמנכ"ל מחקר ופיתוח בשטראוס מים מוסיף "כי הניסוי משתלב במאמץ המתמשך של שטראוס מים לפתח טכנולוגיות וחומרים חדשים אשר יאפשרו הסרה יעילה של בקטריות ווירוסים ממים בתנאים קיצוניים. הצלחה בניסוי תהווה אבן דרך חשובה".

זה מכבר ציינה עופרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס כי "זהו צעד נוסף של קבוצת שטראוס במטרה לשפר את איכות החיים של אנשים בכל העולם באמצעות הבטחה של מים בטוחים ואיכותיים".

ראש מכון פישר, תא"ל (במיל.) אסף אגמון, רואה חשיבות מיוחדת בהשתתפות ישראל בניסויים המשוגרים לחלל, ומוסיף כי "לישראל מעמד מיוחד בהשתתפות בניסויים מתקדמים במעבורת החלל ואנו נרגשים מהעובדה שאנו משתתפים עם ניסויים שלנו בטיסה האחרונה של עידן המעבורות.

12 תגובות

 1. אני (הראשון):
  הרתחה וקירור בעייתיים לא רק בחלל ולכן, כפי שאמרתי, לא נוקטים בשיטה זו גם על כדור הארץ.

 2. אפשר להרתיח מיד לאחר סינון המיים ואז לקרר אותם, אבל הינה עניתי לעצמי, בעית הקירור בחלל היא בעיה מרכזית ולכן אולי מעדיפים שיטות אחרות שאינן גורמות לחימום

 3. אולי גם המדענים וחובבי המדע והאתאיסטים הישראלים יצטרפו למחאה הישראלית ויגידו כקבוצה את אשר על ליבם מחר ב9 בכיכר הבימה?

 4. The article is very laconic. There is no explanation of what the plastic is doing – is it filtration or other mechanism. Also what is the special case in space – in common reverse osmosis systems on earth a high pressure is used to facilitate the filtration, so the issue of low gravity is mute. So apart from the name of the company which made the experiment and the fact that it was returned to earth, I have learned nothing of interest here.

 5. אני:
  מאותה סיבה שבגללה טרחו לסנן את המים שאתה שותה כיום.
  תאר לך שהיית צריך להרתיח את המים לפני השתייה (וגם לקרר אותם אחר כך אם אתה רוצה מים קרים).
  נראה לך רעיון טוב?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן