ידענים: כללי

מאת 13 באפריל 2017 3 תגובות

"היינו רוצים לראות עוד בנות מתחרות באולימפיאדות מתמטיקה בישראל" אומרים מאיה נוה, אחת הזוכות. ראש המשלחת, דן כרמון מאוניברסיטת תל אביב אומר כי מטרת התחרות היתה לעודד יותר בנות להתחרות במתמטיקה

מאחור, המתחרות מימין לשמאל: ירדן מודעי (17, י"ב, תיכון אלון), שירה בן דור (18, י"ב, התיכון שליד האוניברסיטה), דנה זיידמן (17, י"ב, עתיד למדעים לוד), מאיה נוה (16, י"א, ליאו בק). מקדימה: ימין למטה - מריה גרינגלז, סגנית ראש המשלחת; שמאל למטה - דן כרמון, ראש המשלחת. זיידמן גם מחזיקה את קמע המשלחת - מינקובסקי המינק (בובת חורפן). צילום: אוניברסיטת תל אביב לנוער

מאחור, המתחרות מימין לשמאל: ירדן מודעי (17, י"ב, תיכון אלון), שירה בן דור (18, י"ב, התיכון שליד האוניברסיטה), דנה זיידמן (17, י"ב, עתיד למדעים לוד), מאיה נוה (16, י"א, ליאו בק). מקדימה: ימין למטה – מריה גרינגלז, סגנית ראש המשלחת; שמאל למטה – דן כרמון, ראש המשלחת. זיידמן גם מחזיקה את קמע המשלחת – מינקובסקי המינק (בובת חורפן). צילום: אוניברסיטת תל אביב לנוער

אבי בליזובסקי
הישג מרשים לנבחרת הישראלית באולימפיאדת המתמטיקה הבינ"ל לנערות EGMO שהתקיימה בציריך שבשווייץ בימים האחרונים. נבחרת ישראל לאולימפיאדת המתמטיקה לנערות המונה 4 משתתפות תחזור לישראל עם שלוש מדליות כסף ומקום 6 מתוך 44 נבחרות בדירוג הכללי.

חברות הנבחרת שירה בן דור (מדליית כסף), דנה זיידמן, ירדן מודעי (מדליית כסף) ומאיה נוה (מדליית כסף), השתתפו בתחרות היוקרתית שהתקיימה בציריך שבשוייץ לצד 168 מתחרות מ 44 מדינות. מעבר להישג יוצא הדופן, עבור הנבחרת מדובר בזינוק מרשים לעומת השנה שעברה, בה דורגו במקום ה-21. מאמן הנבחרת הוא לב רדזיוילובסקי.
חברת הנבחרת דנה זיידמן תשתתף בעוד כשבועיים גם באולימפיאדה האסייתית בפיסיקה, שתערך ביקוטסק אשר בסיביר ותכלול משתתפים משני המגדרים.

ה-EGMO נועדה ליצור מרחב בו נשים ונערות תוכלנה למצות את הפוטנציאל שלהן ולהפגין את כשרונן מעל בימה בינלאומית ולעודדן לפתח קריירה בתחום. התחרות הלכה וצברה חשיבות, וכחלק מההערכה העולמית כלפיה, זכתה לתמיכת גופים בינלאומיים מדעיים נחשבים. זו היא השנה השניה שישראל משתתפת בתחרות, כשגם בשנה שעברה שירה בן דור ומאיה נוה זכו במדליית כסף. חברות נבחרת הנערות הן חלק מסגל נבחרת המתמטיקה, שחבריו מייצגים את ישראל בתחרויות שונות בעולם. סגל הנבחרת נבנה והוכשר ע"י ביה"ס למדעי המתמטיקה באוניברסיטת תל-אביב ואוניברסיטת תל-אביב לנוער.

בראיון לאתר הידען מסביר ראש המשלחת, דן כרמון, דוקורנט אצל פרופ' זאב רודיק במחלקה למתמטיקה באוניברסיטת תל אביב כי התחרות מורכבת משני ימים של מבחנים, כל יום מבחן של 4.5 שעות המכיל שלוש שאלות קשות במתמטיקה שהבנות נדרשות לשבת ולפתור. "מעבר לתחרות עצמה הן פוגשות מתחרות מכל אירופה והעולם – גם ארה"ב, יפן והרבה מדינות מדרום אמריקה משתתפות בתחרות, וכמו כן השתתפה נציגה ממדינה נוספת במזרח התיכון – ערב הסעודית. בשנה שעברה שלחנו נבחרת מצומצמת, השנה אנו שולחים נבחרת מלאה שהגיעה למקום מאוד יפה."

"כל מתחרה פותרת את הבחינה בשפה שלה. השאלות הן בשפת האם ובשפה נוספת ואחרי זה צריך לתרגם את התשובות שלהן. מתוך 45 מדינות שהשתתפו בתחרות היו מעל 30 שפות שונות שבהן המתחרות קיבלו שאלות ופתרו פתרונות."

תן דוגמה לשאלה
"נתונים 2017 ישרים במישור, כך שאף שלושה לא עוברים דרך נקודה אחת. טורבו החלזון יושבת על נקודה כלשהי על בדיוק אחד הישרים, ומתחילה להחליק לאורך הישרים באופן הבא: היא נעה לאורך הישר עליו היא נמצאת עד שהיא מגיעה להצטלבות עם ישר אחר. בהצטלבות היא ממשיכה את מסעה לאורך הישר האחר תוך פנייה שמאלה או ימינה, ובכל הצטלבות היא משנה את בחירת כיוון הפנייה, לסירוגין. טורבו יכולה לשנות את כיוון תנועתה רק בנקודות ההצטלבות. האם ייתכן שקיים קטע אשר טורבו מחליקה לאורכו בשני הכיוונים האפשריים במהלך מסעה?"

מדוע בעצם צריך אולימפיאדה נפרדת לבנות הרי לא מדובר בספורט?

"זה יותר מקביל לשחמט, יש אליפות בינלאומית כללית שמשתתפים בה גם בנים וגם בנות אבל המצב לצערנו הוא שיש יותר בנים מבנות. המטרה של התחרות הזו היא לעודד נשים להשתתף בתחרויות מתמטיקה ולהגיע למצב של שוויון בתחרות הבינלאומית."

כיצד התבצעו ההכנות?

"ההכנות היו בעיקר במסגרות של מחנות אימונים, השנה היו ארבעה מחנות, כל מחנה נמשך כשבוע וביניהם מפגשים שבועיים בהם מתאמנים המשתתפים באולימפיאדות השונות (בנים ובנות) על בעיות מהסוג שמופיעים באולימפיאדה. במחנות מאמנים באופן קבוע 30 משתתפים, ואחר כך בוחרים את המשתתפים בכל נבחרת."

מה חלקה של אוניברסיטת תל אביב?

"אוניברסיטת תל אביב היא הגוף שמנהל את הנושא, שתחת המטריה שלו מתקיימת האולימפיאדה (המקומית) בארץ תחת הארגון של אוניברסיטת תל אביב לנוער (לשעבר נוער שוחר מדע). אוניברסיטת תל אביב מסבסדת גם חלק נכבד מהטיסות ומחנות האימונים בנוסף להשתתפות משרד החינוך וכן מספקת משאבים כדוגמת שימוש במתקני האוניברסיטה לצורך פגישות ואירוח חלקים מסוימים של המחנות. רוב הסגל של האימונים והמחנות הם בוגרי עבר של המחנות לרבות כמובן לב רדזיוילובסקי, המאמן הראשי של הנבחרת." אומר כרמון.

המתחרה שירה בן דור, אחת מזוכות מדלית הכסף מספרת על עצמה: "אני בת 18 גרה בירושלים לומדת בבית הספר התיכון ליד האוניברסיטה, אני אוהבת מתמטיקה יודעת מכיתה ח' בערך, זה נושא מגניב, אני רוצה להיות מתמטיקאית."

איך הסביבה מקבלת את זה?

"הסביבה מאוד מפרגנת ותומכת. אני חושב שהסביבה נוטה לעשות את זה במקרים של הצלחות ופחות במקרים של לפני הצלחות, בעיקר אצל בנות, כדאי שלא יפרגנו רק במקרה של הצלחות. ויפרגנו גם למישהו או מישהי גם לפני שהם מביאים איזושהי מדליה."

מאיה נוה: "אני תלמידת כיתה יא' בביה"ס ליאובק בחיפה, אוהבת מתמטיקה וגם לטייל. האמת שאני הבנתי בגיל צעיר שאני רוצה לעסוק במתמטיקה. כשהייתי קטנה אבי, אחי ואמי היו שואלים אותי שאלות ומסבירים לי דברים וזה גרם לי לאהוב מתמטיקה. בכיתה ח' עברתי שלב במבחנים לאולימפיאדה והתחלתי להגיע לאימונים ומאז זה יותר חזק אצלי. אבל יש גם כאלה שזה לא בא מהמשפחה אלא פשוט מהסביבה.
נוה היתה רוצה לראות יותר בנות בתחום: "יהיה לנו נחמד לראות עוד בנות באולימפיאדה בארץ, מתקדמות, אוהבות את התחום ומצליחות באולימפיאדות בינלאומיות, אגב גם בנים."

3 תגובות ל “שלוש מדליות כסף לישראל באולימפיאדת המתמטיקה לבנות”

הוספת תגובה

  • (will not be published)