סיקור מקיף

הפיתוחים הישראליים שיוצגו היום (ה') לנשיא אובמה

שלושה פרוייקטים של חוקרי ובוגרי הטכניון ושנים של אוניברסיטת בן גוריון יוצגו בפני הנשיא ברק אובמה 
שלושה פרוייקטים של חוקרי ובוגרי הטכניון יוצגו בפני הנשיא ברק אובמה בעת ביקורו בישראל.

רובוט נחש - צילום: דוברות הטכניון
רובוט נחש – צילום: דוברות הטכניון

רובוט נחש

פותח בידי פרופסור אלון וולף מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון. הוא מיועד להיכנס לחללים באזורי רעידות אדמה וקריסות בתים, ולסייע בפעולות איתור והצלה, על ידי שידור תמונות וקולות של לכודים. הרובוט ייחודי באופן זחילתו וגמיש מאוד בזכות מספר רב של חוליות. כל חוליה מכילה מנועים, מחשב, חיישנים, תקשורת אלחוטית וסוללות. הרובוט נושא בראשו מצלמה. בזכות המבנה הגמיש של הנחש, הוא יכול להשתחל בין ההריסות באופן שלא גורם לקריסה נוספת של המבנה, ולספק מידע חיוני מאזורים שאינם נגישים אודות מצב הלכודים, הימצאות חומרים מסוכנים וכו'.

Rewalk

ד"ר עמית גופר מציג את reawalk בכנס של אייפק בתחילת 2013. צילום יח"צ

בוגר הטכניון דר' עמית גופר, מייסד חברת "ארגו טכנולוגיות רפואיות", יציג את ה-ReWalk שהוא שלד חיצוני ממונע שמשיב למשותקים את יכולת ההליכה ועוד תפקודים יומיומיים (ישיבה, עמידה ועליה/ירידה במדרגות). ה-ReWalk הינו המכשיר הראשון מסוגו שמשנה את חייהם של משותקים, וסטיבן הוקינג הגדיר אותו כאחד מחמש המכונות החשובות ביותר לאנושות. המכשיר כבר השיב לכמעט 200 נכים את יכולת ההליכה ומשתמשים בו בארה"ב, אירופה ובישראל, כולל השתתפות במרוצי מרתון. עמית יציג את ה-ReWalk וראדי כיוף, נכה צה"ל שמשותק בגפיים התחתונות, יבצע הדגמה חיה.

המכשיר מאפשר למשותקים בגפיים התחתונות לשחזר תפקוד בחלק גוף תחתון, ע"י התקן מיוחד הנרתם על הגוף. המכשיר מופעל ע"י סוללה נטענת שמספיקה למשך כל היום. המכשיר משתמש בחיישני תנועה על מנת לזהות את תנועות המשתמש ולתרגם אותן לתוך תנועת המפרקים. המשתמשים במכשיר אינם צריכים להשתמש עוד בכיסא הגלגלים ויכולים לנוע ולעמוד בצורה זקופה. ה-ReWalk מאפשר הליכה במישור ומשטחים משופעים.

לאחרונה הציג ד"ר גופר הציג  הטכנולוגיה שלו, הנחשבת לפורצת דרך ומשנת חיים בכנס השנתי של איפא"ק בוושינגטון, ותיאר את תוכניות הצמיחה של החברה –
ארגו מדיקל דגם ה- Rehabilitation 2.0 ReWalk זמין היום לשימוש מסחרי בישראל, אירופה וארה"ב ודגם ה- ReWalk Personal המיועד לשימוש פרטי זמין באופן מסחרי בישראל ובאירופה

מייסד חברת ארגו מדיקל טכנולוגיות, ד"ר עמית גופר, קיבל הוקרה מאת הוועד האמריקני-ישראלי לענייני ציבור (איפא"ק) במהלך הכנס השנתי בוושינגטון. גופר הדגים את ה- ReWalk, חליפת "שלד חיצוני" (exoskeleton) , המאפשרת לנכים או משותקים ברגליהם (כגון פרפלגיה) לעמוד וללכת באופן עצמאי וללא עזרה. ד"ר גופר הוא יזם ישראלי המשותק בארבע גפיו, אשר סיפורו וניסיונו האישי העניקו לו את ההשראה להמצאת ה-ReWalk .

ד"ר עמית גופר מסר: "קטונתי מלקבל את ההוקרה הזאת מארגון מכובד כדוגמת איפא"ק. אני נרגש עד מאוד מהעובדה כי ה-ReWalk הפך למוצר גלובלי ומהאופן שבו הוא משפר כיום את איכות חייהם של הרבה אנשים מוגבלים בעולם. אנו מחויבים להמשיך ולפתח את טכנולוגיית exoskeleton ולקדם את זמינותה בעולם כולו."

ד"ר גופר הקים את "ארגו מדיקל" בשנת 2001 כחברה המסורה לפיתוח ה-ReWalk. מאז הקמתה צמחה ארגו לחברה עולמית עם יותר מ-30 מרכזי ReWalk ויותר מ-200 משותקים שאומנו לעשות שימוש ב-ReWalk , כמו גם הנהלה בינלאומית מנוסה, שהצטרפה לחברה במהלך השנה האחרונה.

ארגו מציעה כיום שני דגמים של המכשיר:ReWalk Personal לשימוש ביתי, הזמין כיום בישראל ובאירופה וממתין לאישור ה-FDA בארה"ב; וה-ReWalk Rehabilitation, הזמין כיום בישראל, אירופה וארצות הברית. שני הדגמים נועדו לספק חוויית שימוש מותאמת אישית, באמצעות מחשבים וחיישני תנועה הכלולים בהתקן. המחשבים והחיישנים משחזרים את פעולת ההליכה היזומה, ללא צורך בהתקני ריסון או מתגים בכדי להתחיל את התנועה.

לארי ג'סינסקי, מנכ"ל ארגו מדיקל מסר: "ד"ר גופר נמנה עם המנהיגים שלוקחים את החדשנות הישראלית לרמה הגלובלית. אופיו היזמי וגישתו העסקית של ד"ר גופר, עולים בקנה אחד עם היעד של איפא"ק – לכונן קשרים אמיצים ופעילים בין ארה"ב וישראל, באמצעות תמיכה בשיתוף פעולה כלכלי ושותפויות."

ד"ר גבריאל זייליג, מנהל המחלקה לשיקום נוירולוגי בבי"ח שיבא: "זכינו להיות חלק ממחקר קליני מוצלח ביותר ולעשות שימוש בשלד החיצוני ReWalk. אנחנו נרגשים לראות את תהליך הפיתוח של הטכנולוגיה לשימוש ברחבי העולם".

ReWalk עושה שימוש בטכנולוגיה הרשומה כפטנט המניעה את הברך ומפרק הירך. הוא שולט בתנועה באמצעות שינויים קלים במרכז הכובד, מחקה את צורת ההליכה הטבעית ומספק מהירות הליכה פונקציונלית. המערכת מרגישה הטיה קדימה של פלג הגוף העליון בכדי ליזום את הצעד הראשון. שינויים חוזרים במנח הגוף מחוללים רצף של צעדים המאפשרים הליכה טבעית ויעילה.

מימין לשמאל: ירין פרנקל, עומר שושן ועומר זמיר.  צילומים: דוברות הטכניון
מימין לשמאל: ירין פרנקל, עומר שושן ועומר זמיר.
צילומים: דוברות הטכניון

דור מדעני העתיד

ירין פרנקל, עומר זמיר ועומר שושן, תלמידי בית הספר עירוני ג' בחיפה, הם זוכי תחרות רובוטיקה בינלאומית שנערכה בקונטיקט שבארצות הברית בשנת 2012. התלמידים, בהנחיית פרופסור איגור ורנר והדוקטורנט שלו דן קופרמן, מהמחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון, זכו בזכות פיתוח רובוט-מלצר שנועד להדגים רעיון של שירות לבעלי מוגבלויות בביתם. הם פיתחו רובוט מלצר "אנושי", המתקבל טוב יותר על ידי המשתמש. לרובוט יש 18 מנועים, חיישנים, מצפן ומצלמה.
פיתוחים טכנולוגיים של אוניברסיטת בן-גוריון יוצגו לנשיא ארה"ב ברק אובמה בעת ביקורו בישראל

שני פיתוחים של חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב יוצגו בפני נשיא ארה"ב, ברק אובמה, במהלך ביקורו בישראל. הפיתוחים ישולבו בתערוכה שתבליט הישגים מדעיים של חוקרים ישראלים, אשר תוצג לנשיא אובמה במוזיאון ישראל ביום חמישי, ה-21.3.2013. בחירת הפרויקטים נעשתה על ידי ועדה מיוחדת במשרד ראש הממשלה.

הפיתוח הראשון הוא MinDesktop, קסדה המאפשרת שליטה במחשב בכוח המחשבה או הבעות פנים בלבד באמצעות ממשק מוח-מחשב מתקדם (BCI). השליטה במחשב מתבצעת ללא עכבר ומקלדת אלא באמצעות קסדה הדוגמת את גלי המוח של המשתמש בארבע-עשרה נקודות שונות. המערכת שפותחה במחלקה להנדסת תכנה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בהובלתו של ד"ר רמי פוזיס, מיועדת לשרת אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות שאינן מאפשרות להם לתפעל מחשב או עזרים מופעלי-מחשב באמצעים הרגילים.

הערכה שפותחה בחברה המאפשרת ביצוע הדמיה וניטור של הפעילות המוחית לצרכים של אבחון מדויק של תפקוד מוחי. צילום: יחסי ציבור.
הפיתוח השני הוא טכנולוגית הפעלת מוח-רשת (Brain Network Activation (BNA™) ) של ElMindA, חברת בת של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מדובר בפלטפורמה, בהובלתו של ד"ר אמיר גבע, פלטפורמה המאפשרת ביצוע הדמיה וניטור של הפעילות המוחית לצרכים של אבחון מדויק של תפקוד ואי-תפקוד מוחי, התפתחות מחלות ושיקום מפגיעות, תגובות לטיפולים ובעיות פסיכיאטריות, נוירולוגיות וכאב. טכנולוגית ™BNA מנוצלת כיום במגוון רחב של תכניות מחקר עם שותפים מובילים בארה"ב, בפרט היא מוערכת ככלי להדמיה אובייקטיבית וכפלטפורמת ניטור להתאוששות מפגיעות ספורט וזעזועי מוח וכתומכת בקבלת החלטות לחזרה לפעילות – ענין בעל משמעות גדולה בבריאות הציבור בארה"ב.

ן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. קצת עצוב(ויש יגידו חצוף) שבעוד "אנחנו" מציגים את הישגי מדענים ומהנדסים ישראלים לטובת מוגבלים בגופם, רוב רובה של ישראל כלל אינה נגישה לאותם מוגבלים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן