סיקור מקיף

ישראל מובילה בפרסומים מדעיים * שני זוכי פרס נובל הישראלים יהיו פטורים ממס הכנסה

למרות נתונים מעודדים שמסר יו”ר הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה על כמות הפרסומים, מתריע שר המדע, אילן שלגי: “צריך לעשות חשבון נפש. הפלא של המדע הישראלי לא יכול להימשך”

“פרסי הנובל צריכים לאלץ אותנו לבצע חשבון נפש: הקיצוץ בתקציבי ההשכלה הגבוהה והמחקר המדעי מאיימים על הכשרת הדור הבא של מדענים איכותיים ועל יכולתה של ישראל להשיג פריצות דרך מדעיות. הפלא הזה של מדע ישראלי מהראשונים בעולם ומערכת חינוך מהאחרונות בעולם המתועש לא יוכל להימשך”, כך אמר שר המדע, אילן שלגי בדיון שקיימה הכנסת בנושא זכייתם של אהרון צ'חנובר ואברהם הרשקו בפרס נובל בכימיה.

קיצוץ תקציבים ומצב החינוך

שלגי ענה למספר שאילתות בנושא, ובין היתר אמר: “האיום על המדע הישראלי אינו נובע מתופעת בריחת מוחות, אלא מירידה כללית בתקציבי המדע בארץ, ירידה הפוגעת במחקר ובפיתוח, וגם דוחפת חלק זעום מהמדענים לחפש אפשרות לקיום מחקר ופרנסה בחו”ל. מצבה של מערכת החינוך הישראלית מהווה איום נוסף”.

“אני מרשה לעצמי לנצל הזדמנות זאת על מנת להאיץ בחברי הכנסת וכל מקבלי ההחלטות, להעלות את נושא המדע הישראלי אל ראש מעיינכם. קהילת המדע הישראלי היא אולי הקבוצה האיכותית ביותר ובעלת תרומה מכרעת לעוצמתה של מדינת ישראל ולחוסן הלאומי שלה”.

למרות הכל, מפרסמים הרבה

עם או בלי קשר, מפרסם הבוקר (ה') עיתון “ידיעות אחרונות” כי המדענים הישראלים מובילים על פני עמיתהם בעולם המערבי בפרסומים מדעיים. את הנתון המעודד הזה חשף יו”ר הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, פרופסור שלמה גרוסמן, לרגל שנת הלימודים האקדמית שתיפתח בשבוע הבא.

על פי הנתונים שהציג, נמצאים המדענים הישראלים במקום הראשון מבחינת הפרסומים המדעיים בתחום מדעי המחשב. אחרי ישראל ממוקמים ברשימה מדענים מארצות הברית, מדנמרק ומקנדה. גם בתחומי ידע נוספים מרבים הישראלים לכתוב מאמרים: כך, נמצאת ישראל במקום השלישי במחקר הביו-רפואי, במקום החמישי בכימיה, במקום השישי במדעי כדור הארץ והחלל, ובמקום השמיני בפיזיקה.
“ישראל תופסת מעמד אדיר במחקר בעולם”, אמר גרוסמן, “אך כדי שתוכל לשמור על מעמדה היא חייבת להקצות משאבים מתאימים להמשך ביצוע מחקרים”.

שני זוכי פרס נובל הישראלים יהיו פטורים ממס הכנסה

בתוך כך מוסר YNET כי שר האוצר, בנימין נתניהו, ומנהל רשות המיסים, איתן רוב, החליטו אתמול לפטור את שני זוכי פרס נובל הישראלים מתשלום מס על זכייתם הכספית – כשני מיליון שקל לכל אחד מהם.

מדובר במקרה חריג וראשון שבו פוטרים זוכים בפרס ממס, מאז שנכנס לתוקפו החוק המחייב הטלת מס על זוכים בפרס כספי בסכום העולה על 70 אלף שקל.

שני הזוכים בפרס, הפרופסורים אברהם הרשקו ואהרון צ'חנובר, זכו כל אחד בפרס ששוויו מגיע ל-2.1 מיליון שקל. כל אחד מהם היה אומור לשלם מס על הזכייה בסום של 525 אלף שקל.

בהתייעצות שהתקיימה אתמול בין האוצר לבין מנהל רשות המיסים, הוחלט כי בגלל המקרה המיוחד והעובדה ששני המדענים לא פיתחו את המצאתם לצורך קבלת פרס – הם יהיו פטורים ממס. זאת בניגוד למי שמשתתף, למשל, בתוכנית טלוויזיה, שבה המטרה היא זכייה בפרס.
בסמכות מנהל רשות המיסים להודיע על הפטור ממס, ואין צורך בחקיקה או באישור אחר לשם כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן