סיקור מקיף

השביט אייסון התפרק בהתקרבו לשמש * מומחים: הוא התפורר מבפנים בשעות שקדמו למעבר ליד השמש

החללית SDO של נאס”א שצופה בשביטים לוחכי שמש והתמקדה בשביט אייסון לא הצליחה לאתרו לאחר שעבר מאחורי השמש, כך שידרה נאס”א בהודעת טוויטר * אתמול השביט התנהג באורח מוזר – הוא נהיה בהיר למשך כמהשעות ואחר כך החוויר. ככל הנראה זה הזמן שבו הוא החל להתפורר מבפנים עד שהשמש אידתה את מרבית מה שנשאר


סרטון וידאו של נאס”א המתאר מזויות שונות – כל אחת מחללית אחרת – את התפרקות השביט אייסון בהתקרבו לשמש

השביט אייסון מתקרב אל השמש, 28 בנובמבר 2013. צילום: נאס"א/סוכנות החלל האירופית
השביט אייסון מתקרב אל השמש, 28 בנובמבר 2013. צילום: נאס”א/סוכנות החלל האירופית

עדכון 09:39
ביל פלייט הסביר בבלוג “Bad Astronomy” כי סביר להניחה שמעט שרידים ימשיכו להופיע בתמונות והוסיף: “השביט התקיים במשך זמן רב, נהיה בהיר מאוד אתמול בלילה, החוויר הבוקר (ככל הנראה בשל התפוררות מבפנים א.ב.), ובסוף התפרק לרסיסים. הדבר אינו מפתיע. אנו רואים לעיתים קרובות שביטים שמתפרקים בעת ההקפה שלהם את השמש. קוטר גלעינו של ISON הוא קילומטרים ספורים במקרה הטוב, כך שהוא סבל מחום השמש הרבה יותר מאשר שביט גדול היה שורד. עדיין, נותר לבצע תצפיות וכמו כן ניתן לחקור את הנתונים שכבר נצברו על השביט מהתצפיות הקודמות בו.

עדכון חצות – 29/11/2013
נאס”א מודיעה בציוצים בטוויטר בשעה האחרונה כי השביט אייסון, שבשנה האחרונה לפחות נחשב לשביט שצפוי להפוך לבהיר מאוד בשל החומר הרב שעשוי היה להתנדף במעבר הראשון שלו בקרבת השמש, לא יספק את הסחורה. קרוב לוודאי הוא התפרק. עם זאת בנאס”א עוברים על כל התמונות שצילמה החללית SDO.

“לא ראינו את השביט אייסון לאחר המעבר שלו את השמש”. המצייצים של נאס”א השוו את גורלו של השביט לזה של איקרוס. “ככל הנראה אייסון התקרב מדי לשמש.”

22:00

שתי חלליות של נאס”א צילמו את השביט שעות ספורות לפני המעבר שלו את השמש

החללית SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) של נאס”א וסוכנות החלל האירופית והחללית ) Solar Dynamics Observatory (SDO של נאס”א צילמו הבוקר (10:51 שעון החוף המזרחי, אחר הצהרים 17:51 שעון ישראל) את השביט אייסון רגע לפני שהוא עובר בקרבה הגדולה ביותר לשמש.

שתי החלליות הן חלק מצי של חלליות שחוקרות את השמש באורכי גל שונים ובוחנות את כתמי השמש, להבותיה, עטרת השמש, רוח השמש ועוד.
נוסיף ונעדכן בעיקר בסוגיה המעניינת מה עלה בגורל השביט לאחר המעבר בקרבת השמש, וכמובן האם יהפוך לשביט זוהר.

כזכור מתיו נייט, אסטרונום במצפה לוול חבר מקמפיין התצפית של נאס”א השביט ISON פורש בפנינו חלק מהאפשרויות. התפרקות השביט ליד השמש היתה התסריט השני שלו:  “השביט נע מהר מאוד ולכן זה לא ישהה זמן רב בטמפרטורות קיצוניות כאלה . לרוע מזלו של אייסון, הוא עומד בפני מלכודת כפולה בשל קרבתו לשמש. גם אם הוא ישרוד את האידוי המהיר של חלקו החיצוני, הוא עשוי להתקרב מספיק לשמש כדי שכוח המשיכה שלה יקרע אותו לרסיסים.”

דיווחים קודמים באתר הידען:

לחצו על הבאנר כדי לסייע במימון סיקור טקס פרס נובל 2013
לחצו על הבאנר כדי לסייע במימון סיקור טקס פרס נובל 2013

3 תגובות

  1. עדיין יתכן שהשביט שרד , לפחות בחלקו, או במספר חלקים. אסטרונום טוען שהוא זיהה זנב סמוך למקום בו צפוי היה השביט לצאת.

    במקרה של התפרקות למספר חלקים קשה לצפות מראש את מסלולי המעוף של כל החלקים, מה שכן – קל יותר לזהות זנבות של שביט (אם יש) מכיוון שהם משתרעים לממדים גדולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן