סיקור מקיף

הטבח במערכת העיתון שרלי הבדו יגרום לפחד כמו אפקט כריתת הראשים של דאע”ש

כך אומרת ד”ר נסיה שמר, מרצה על האיסלאם במחלקה למזרח תיכון באוניברסיטת בר-אילן. עם זאת, ד”ר שמר סבורה שמלכתחילה היה רצוי להימנע מקריקטורות מעין אלה

שער הניצחון בפריז, 10.1.15 (צילום: Benoit Tarlant רישיון CC BY-ND 2.0). דרך "העין השביעית"
שער הניצחון בפריז, 10.1.15 (צילום: Benoit Tarlant רישיון CC BY-ND 2.0). דרך “העין השביעית

 

“הטבח במערכת העיתון שרלי הבדו יגרום לפחד כמו אפקט כריתת הראשים של דאע”ש, אנשים יפחדו לבקר את האיסלאם.” כך אומרת ד”ר נסיה שמר, מרצה על האיסלאם במחלקה למזרח תיכון באוניברסיטת בר-אילן בראיון לאתר הידען.

“קיים הבדל מנטלי גדול מאוד בין יהודים ונוצרים לבין מוסלמים בכל הקשור ליחס לדמויות קדושות. בקרה המוסלמים נחשב הנביא מוחמד לדמות נערצת, לאדם המושלם, דוגמה ומופת. הוא נקי מחטאים, חסין מפני טעות. רק כדי לסבר את האוזן כשבעולם המוסלמי עושים סרטים על הנביא מוחמד אפילו אין שחקן המגלם את דמותו אלא רק מוזיקה. לא קול לא צורה ולא דמות.”
“אם יוצאים מתוך נקודת הנחה כזו, לצייר את הנביא בתנוחות עירום, להשפיל אותו או לבזות אותו זה בבחינת ייהרג ובל יעבור. לנו קשה להבין את זה, כי אנחנו חניכי התרבות המערבית.”

“במנטליות הערבית והאיסלאמית הכבוד הוא ערך מרכזי ואם אתה לא מגיב בצורה כזו, אין לך כבוד. הרי מה משמעות רצח על כבוד המשפחה? שאבא ירצח את הבת שלו בגלל שדיברה עם בחור ונפוצו שמועות, אפילו אם לא היה ביניהם שום דבר. בעיניים מזרח תיכוניות זאת התגובה ההולמת. אם העלבת, אם פגעת, חיללת את הקודשים, מוות היא תשובה הולמת. בעולם המערבי זה נתפס כחסר פרופורציה, אבל במזרח התיכון זה קורה כל הזמן.”
עוד הבדל בין היהדות והנצרות לבין האיסלאם: בתנ”ך כל אבות האומה הכי גדולים מתוארים כבני אדם בשר ודם שחטאו בחטאים הכי גדולים. בקוראן קורה בדיוק להיפך לא תמצא שם סיפור אחד של חטא של נביא – ישנו עיקרון של חסינות הנביאים, הנביאים לא יכולים לחטוא. הם לקחו את כל סיפורי התנ”ך ואימצו אותם אבל הם ערכו בהם שינויים ומחקו את כל התיאורים האנושיים, למשל את הסיפור של דוד ובת שבע לא תמצא בקוראן. הפסוק “ודוד שב בתשובה אל אלוהיו” מופיע אבל לא כתוב על מה ולמה. גם משל כבשת הרש אבל מנותק לגמרי מההקשר המוכר לנו כביקורת על דוד אלא כסוגיה משפטית שהוצגה בפני המלך.
ובכל זאת, הם פגעו בחופש הביטוי?
“אני לא נגד חופש הביטוי, אני מבינה שזה עיתון סאטירי ואין לו פרות קדושות והוא צוחק על כולם. להציג את הנביא מוחמד ערום זה לא טוב. אני לא רואה ערך חשוב בללעוג. שישקיעו ביותר סובלנות. אולי אני שמרנית.”

 

לדברי ד”ר שמר, לאיסלאם הפוליטי יש תוכנית מסודרת ומובנית כלפי אירופה מזה 20-30 שנה. הם מאמינים שהאיסלאם עתיד לחזור לאירופה. אם בעבר זה היה באמצעות החרב כאשר ההתפשטות המוסלמית הגיעה עד ספרד ונעצרה בשערי צרפת הם מאמינים שעכשיו השלטון יושג בכוח ההגירה והדמוגרפיה.
אחת הטענות כנגד המוסלמים באירופה היא סירובם להיטמע, מה הסיבה לכך?
“הם לא רוצים להיטמע. הם רוצים ליצור קהילה שלהם בתוך הקהילה הכללית על מנת להשפיע על החברה הנוצרית. באופן מסורתי הנוצרים נתפסים ככופרים. האידאולוגיה שלהם היא להשפיע כמה שיותר באמצעות דאווה – הטפה. הם יוצרים קהילות חזקות של חברים ויש לגם גם תשתית הלכתית כי למוסלמי דתי קשה לחיות במדינות לא מוסלמיות. הפרט המוסלמי נדרש להתמודד עם סוגיות רבות בחיי היום יום, החל מכשרות המזון (חלאל), דרך חינוך ילדים ועד לסוגיות כלכליות כמו למשל אי היכולת לקנות בית ללא בנק איסלאמי הפועל לפי חוקי השריעה משום שהחברה המערבית מבוססת ריבית, האסורה על פי חוקי האיסלאם. לפיכך רבים נוטים לגור בשכירות.”

 

“נכתבה ספרות עניפה המכילה הלכות למיעוטים המוסלמים במערב ממש ספרים שלמים שנכתבים מוסלמים איך אתם יכולים לחיות במדינות הללו ולשמור על הזהות האיסלמית שלכם כדי להשפיע על החברה הכללית והחזון הוא שבעצם המדינות הללו לאט לאט יאמצו את חוקי האיסלאם. זה לא יקרה מהיום למחר אבל ניתן לראות ניצנים של זה. לפני חצי שנה בבריטניה הכניסו תיקון לחוקי הירושה הבריטים שמעכשיו מותר לכתוב צוואות בבריטניה גם על פי השריעה והן תקפות לחלוטין. לפי חוקי הירושה האיסלמית יש מגזרים מסוימים שעלולים להיות מקופחים, כמו נשים היורשות חצי מגברים, או ילדים מאומצים שמודרים לחלוטין משום שהאימוץ באיסלאם לא קביל.”

 

“אחוז המוסלמים בצרפת הוא לא גבוה במיוחד – 10% אבל יש מקומות, למשל העיר מרסיי, שם כבר 30% מוסלמים, יש פרוורים מסוימים בפריס שהם נטו פרברים של מהגרים, וארגון חכמי הדת המוסלמים הכי גדול בצרפת, OUIF הוא זה שאחראי על הכשרת האימאמים, הקמת בתי ספר ומוסדות. הוא ארגון המקורב לאחים המוסלמים. האחים המוסלמים הם חלק מהאיסלאם הפוליטי – זה שמביע שאיפות ההתפשטות. ”

 

“הארגון הזה מקבל תכתיבים מארגון גג יותר גדול ECFR, המועצה האירופית לפתוות ומחקרים – ארגון גג של מלומדים מוסלמים ששמו לעצמם למטרה לפתח את כל האידאולוגיה ולפסוק פסיקות הלכתיות איך להקל את החיים למוסלמים במערב כדי להשתלב . הנשיא של שני הארגונים הוא השייך יוסוף אל קרדאוי, מצרי במקור, היושב כיום בקטאר, איש הדת המשפיע והמפורסם ביותר בעולם והמנהיג הרוחני של חמאס אחרי יאסין, הוא האידאולוג הראשי של כל הרעיון של איסלום המערב. הוא יושב גם על קרנות רבות של כספי זקאט – צדקה שכל מוסלמי צריך להפריש ויש קרנות שלמות של זקאט שהוא אחראי עליהם והכספים הללו מגיעים למערב לצורך קידום הרעיון.. לא מזמן קראתי שקטאר השקיעה סכום גדול בשיקום פרוורים של מהגרים בצרפת.

 

\”לא שהארגונים המוסלמים הללו תומכים בטבח, הם דווקא מגנים אותו. זה לא אומר שהם מסכימים עם הקריקטורות של שארלי אבדו אך הם אינם בעד הטרור נוסח אל קאעידה ודע”ש. הוא מהווה פחות איום בטחוני אבל בהחלט יש לאיסלאם הפוליטי שאיפות פוליטיות ותוכניות ארוכות טווח לגבי עתידה של אירופה.”

“הם משתמשים בדמוקרטיה כדי לצבור כוח פוליטי להשיג את המטרות שלהם – להקים מפלגות, להיכנס לפרלמנטים לאט לאט. הבעיה שאירופה לא מספיק מודעת לזה והיא גם כבולה בתוך הערכים שלה עצמה כי הלא יכולה להפלות חלק מסוים באוכלוסייה לא יכולה לחסום את חופש הביטוי.”

הולנד במלכוד
לדברי ד”ר שמר, בבחירות האחרונות לנשיאות צרפת הכריעו הקולות המוסלמים את הכף ונתנו להולנד את הזכיה, “היה פער של מיליון קולות בינו למועמד השני, 93% מהמוסלמים בצרפת הצביעו עבורו מכיוון שהוא סוציאליסט והם נהנים גדולים משירותי מדינת הרווחה. לכן קשה לן לצאת נגד הציבור המוסלמי כי הם צריכים אותו.”

הערת העורך: הראיון התקיים ביום חמישי, לפני הטבח במרכול הכשר.

16 תגובות

 1. דוד
  ההבדל העיקרי בין דת לכת הוא בגודל. האיסלם גדול פי 100 מהיהדות. אז אם האיסלם הוא כת, מה היהדות?

  אני אישית חושב שאין כל הבדל בין כת לדת…

 2. אני יכול להסכים עם הקביעה ש״למה סתם לפגוע ברגשות״, עד התוצאות שאליהם זה מוביל. אם זה מוביל לרצח, אין מקום למשפט כזה.
  הדבר שלא ברור לי, איפה אותם מומחים שיעמדו גם לצד החרדים כאשר עוברת אישה לא צנועה ברחוב ויורקים עליה, למה שם אתם לא אומרים שצניעות היא הדבר החשודהביותר ביהדות וצריך לכבד? שוב, אני אישית נגד כל פעילות אלימה שמקורה בדת, אבל לא תזיק קצת פחות צביעות. כאשר מדובר על חגים/מנהגים של האיסלם/נצרות כולם יודעים להסביר את היופי בזה ולמה צריך לכבד אני מצפה מאותם אנשים לומר בדיוק את אותם דברים כאשר הם מדברים על יריקות על ילדות קטנות (כמובן שזה יותר גרוע מלרצוח 11 עיתונאים).

 3. חיים
  תקן אותי אם אני טועה. יש לי רושם שיש משהו רצחני ביהדות/נצרות בדיוק כמו שיש באיסלם.
  (לא קיים בדת אלא בני האדם)

 4. חיים
  תקן אותי אם אני טועה. יש לי רושם שיש משהו רצחני ביהדות/נצרות בדיוק כמו שיש באיסלם.
  (לא קיים בדת אלא בני האדם)

 5. מאמר מעולה. מראה מה באמת מתרחש ולא ההזיות והשקרים של השמאל. אירופה תתעורר כנראה לבסוף ויהיה טבח גדול מהשואה.
  תקיה-המושג הזה שלמוסלמי מותר לשקר ולהעמיד פנים כל עוד הוא חלש. זה מה שעלול להביא לסוף המערב הפתי.

 6. הגברת נסיה שמר,מצדיקה רצח? ” לא ממליצה לפרסם קריקטורה” אם משהוא נפגע שיגיש תביעה.מה זה הדבר הזה? למה צריך ללכת על קצות האצבעות ליד דת האיסלאם? האם זו דת לא לגיטימית?

 7. אם לנביא מוחמד מעמד קדוש,איך כל ילד נקרא מוחמד? הרי הסביבה רואה שילד יכול להתנהג בצורה לא הולמת.נראה כי כסף גדול מתועל מהמפרץ ההפרסי,ומערב הסעודית כדי לקדם את החזון שצויין במאמר.ולכל דבר טוב יש סוף,מי אמר שמוסלמי סעודי טוב ממוסלמי אינדונזי.וכשסעודיה ואולי הנפט ירדו מחשיבותם,השפיות תחזור לאיסלאם.

 8. גם קריאת המואזין ברמקלים זה טרור נגד האוכלוסיה
  גם התפילות ההמוניות של המוסלמים ברחובות צרפת זה טרור נגד האוכלוסיה

  נראה שהם פשוט התרגלו לטרור, כמו שבני אדם מתרגלים לא לראות טוב
  וזה רק שלב נוסף לפני השתלטות של האירגון טרור על צרפת ועוד על כמה מדינות באירופה.

 9. נראה לי שהציטוט “לכן קשה לן לצאת נגד הציבור המוסלמי כי הם צריכים אותו” שגוי – זה לא “הוא צריך אותם”?

 10. כול הדתות הם אירגוני טרור, וזה לא רק טרור של פיגועים, זה גם טרור נגד האוכלוסיה.
  טרור זה גם לסגור את החנויות והתחבורה הציבורית בשבת, טרור זה גם הדרת נשים, טרור זה גם לחייב את ביתי הספר ללמד את התורה שלהם, גם כשרות זה טרור.
  מבחינת טרור נגד האוכלוסיה, האיסלם הוא המוביל עם חוקי השריעה, זה נותן להם שליטה על האוכלוסיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן