סיקור מקיף

סופר כדורי ארץ ראשונים התגלו סביב שמשות דומה לשלנו

צוות בינלאומי של מדענים העוסקים בציד כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, גילו ששה כוכבי לכת בלעי מסה קטנה המקיפים שני כוכבים קרובים, לרבות שני סופר כדורי ארץ, בעלי מסות של 5 ו-7.5 מסות ארץ

61virb - כוכב לכת בעל 5 מסות ארץ, מקיף כוכב קרוב ודומה מאוד לשמש
61virb - כוכב לכת בעל 5 מסות ארץ, מקיף כוכב קרוב ודומה מאוד לשמש
צוות בינלאומי של מדענים העוסקים בציד כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, גילו ששה כוכבי לכת בעלי מסה קטנה המקיפים שני כוכבים קרובים, לרבות שני סופר כדורי ארץ, בעלי מסות של 5 ו-7.5 מסות ארץ.

החוקרים, בראשות סטיבן ווגט מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז, ופול בולטר ממכון קרנגי בוושינגטון אמרו כי שני סופר כדורי הארץ הם הראשונים המתגלים סביב כוכבים הדומים לשמש שלנו.
“גילוי זה מעיד על כך שכוכבי לכת קטנים די נפוצים סביב כוכבים קרובים אלינו. הגילוי של עולמות בעלי פוטנציאל לחיים עשוי להגיע בתוך שנים מועטות” אמר וגט, פרופ' לאסטרונומיה ואסטרופיסיקה ב-UCSC.

הצוות גילה את מערכות כוכבי הלכת באמצעות השוואת נתונים שנאספו במצפה קק בהוואי ובטלסקופ האנגלו-אוסטרלי בניו סאות' וולס שבאוסטרליה. שני מאמרים שתיארו את כוכבי הלכת החדשים התקבלו לפרסום באסטרופיסיקל ג'ורנל.

שלושה מכוכבי הלכת החדשים מקיפים את הכוכב הבהיר 61 Virginis שניתן לצפות בו בעין בלתי מזוינת בשמי הלילה בקבוצת בתולה. האסטרונומים והאסטרו-ביולוגים טיפחו ציפיות בכוכב זה הנמצא רק במרחק של 28 שנות אור מאיתנו. בין מאות השכנים הכוכביים שלנו, 61 Virginis הוא הדומה ביותר לשמש בגילו, מסתו ותכונות חשובות נוספות. ווגגט ועמיתיו גילו כי 61 Virginis מארח לפחות שלושה כוכבי לכת, בעלי מסות הנעות בין 5 ל-25 מסות ארץ.

לאחרונה גילה צוות נפרד של אסטרונומים שהשתמשו בטלסקופ החלל שפיצר של נאס”א כדי לגלות ש61 Virginis מכיל גם טבעת דקה של אבק במרחק הכפול ממנו פי שניים מאשר מרחק פלוטו מהשמש. האבק נוצר ככל הנראה בשל התנגשות של גופים דמויי שביטים באיזורים החיצוניים של המערכת.

“הגילוי של שפיצר של אבק קר המקיף את 61 Virginis מעיד על כך שיש קשר בין השמש לבין כוכב זה” אומר אוגינו ירברה, פוסט דוקטורנט בסנטה קרוז. ריברה ערך סדרה גדולה של סימולציות נומריות וגילה כי כוכבי לכת דמויי כדור הארץ המסוגלים לקיים חיים יכולים להתקיים באיזור שעדיין לא נחקר בין כוכבי הלכת שהתגלו לבין דיסקת האבק החיצונית.

המערכת השניה שבה מצאו האסטרונומים כוכב לכת בעל 7.5 מסות ארץ מקיף את הכוכב HD 1461, אף הוא כוכב כמעט תאום של השמש הנמצא במרחק 76 שנות אור מאיתנו. לפחות אחד אם לא שני כוכבי לכת נוספים מקיפים את הכוכב, הנמצא בקבוצת הכוכבים לוויתן. HD 1461 נראה לעין בלתי מזוינת בשמי הערב המוקדם בתנאי שמים אפלים.
כוכב הלכת בעל 7.5 מסות ארץ נקרא HD 1461b. מסתו נמצאת למעשה באמצע הדרך בין זו של כדור הארץ לזו של אורנוס. החוקרים אמרו כי אינם יכולים לומר אם HD 1461b הוא גרסה מוגדלת של כדור הארץ ומורכב בעיקר מסלעים וברזל, או שאולי הוא דומה לאורנוס או נפטון ומורכב בעיקר ממים.

10 תגובות

 1. דן סימונס מצא דרך בדיונית להתמודד עם מעבר בין מרחקים עצומים – חורי ברנה שמעבירים מיידית במרחב ובזמן. יש סיכוי לחשוב על זה באופן מדעי? (לא, הא?…)

 2. ספוק – אני בטוח שאנשים לפני 500 שנה חלמו על טיסה, ואפילו על הגעה לירח. גם עוד 500 שנה יחלמו על דברים. מצבך טוב.

 3. 25.920.000.000ק"מ = המרחק שצריך לעבור ביום אחד במהירות האור
  אני בטוח שכל מי שקורא את האתר באופן קבוע יודע זאת
  אבל אני חייב לציין זאת כי עד שנגיע למצב שעצם מעשה אדם ינוע במהירות
  של 1% ממהירות האור יקח עוד הרבה מאוד שנים שרוב הסיכוי שזה לא יהיה בדורנו אכן אנחנו מתקדמים יפה במדע אבל עדין לא נפתרנו מהדלקים ששורפים את עולמנו השאלה היא מה יהיה קודם למה

 4. מה יקרה עוד כמה שנים, כשנראה ציביליזציה אחרת חיה במרחק 50 שנות אור מאיתנו?
  האם זה ישנה את האנושות?
  אולי זה ישכין שלום עולמי? אולי יביא למלחמה עולמית?
  האם נשרוד את האבולוציה הגלקטית?

 5. פשוט חדשות שכיף לקרוא!

  אני מקווה שלפחות אם לא נוכל לשלוח לשם רכב חלל כלשהו מתישהו בתולדות האנושות, לפחות נוכל לקבל איכשהו איכשהו איכשהו איכשהו… צילומים של פני השטח של כוכב לכת מסוג זה או אפילו צילומים יותר ברורים של כוכב הלכת מרחוק.
  כולי תקווה!

  תודה על החדשות

 6. חבל שלא נולדתי בעוד 500 שנה – אם האנושות לא תשמיד עצמה לדעת עד אז, אולי אז יוכלו בני האדם לסייר ולהתנחל ברחבי החלל.

 7. נדמה לי שבכל הכרוך למציאת מקלט מפני הגורל הצפוי לכדור הארץ בעקבות שינויים בשמש – כדאי שנתעניין יותר בכוכבים דמויי שמש שהם צעירים מן השמש מאשר בכאלה שהם בני גילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן