סיקור מקיף

האיראנים ישגרו בעל חיים נוסף לחלל, כנראה קוף

הפעם ימריא בעל החיים בטיל המונע בדלק נוזלי, דבר שיאפשר להעלות לחלל תוך הפעלת תאוצה נמוכה יותר

אירן - ממשיכים בתוכנית החלל למרות העיצומים המערביים. איור: shutterstock
אירן – ממשיכים בתוכנית החלל למרות העיצומים המערביים. איור: shutterstock

ראש סוכנות החלל האירנית, חמיד פאזלי, הכריז בשבת כי הסוכנות תשגר בעל חיים שני לחלל באמצע אוקטובר על גבי טיל המונע בדלק נוזלי.

סוכנות הידיעות האירנית פארס מוסרת כי לטיל המונע בדלק נוזלי נדרשת האצה קטנה יותר מאשר לטילים המונעים בדלק מוצק והוא מצויד במערכות בקרה וניטור שיוכלו לאפשר החזרתו של הקוף בחיים.

פאזלי הדגיש כי אירן כבר הצליחה לשגר בתחילת השנה בעל החיים ראשון לחלל בטיל על גבי טיל המונע בדלק מוצק.

בחודש ינואר השנה הודיעה זרוע התעשיות הביטחוניות של משרד ההגנה כי שיגר קוף לחלל על גבי טיל מדגם פישגאם (חלוץ) ושהוא הוחזר לכדור הארץ בחיים.

 

בעבר, אמר פאזלי כי שיגור בעלי החיים לחלל הוא צעד ראשון לקראת שיגור מאויש שטהרן מתכננת לשנת 2020. הרפובליקה האיסלמית שהציבה לראשונה לווין בחלל בשנת 2009 הצהירה על תכנית חלל שאפתנית ועד כה, טוענים האירנים, היא הצליחה להתקדם בה למרות הלחץ הנובע מהעיצומים שהטיל עליה המערב. לאחר שיגורו של הלוויין אומיד, ב־25 באפריל 2009, חשפה טהרן שלושה לוויניים המכונים טולו, מסבח 2 ונאביד, וכן חשפה את ההישג האחרון שלה בתכנון וייצור משגרי לוויניים.

אחד המשגרים הוא Simorgh (עוף החול) שמסוגל לשאת לוויניים במשקל 60 קילוגרם לגובה 500 קילומטרים. הטיל, שגובהו 27 מטרים שוקל 85 טונות והוא מונע בדלק נוזלי, במשקל ראשוני של עד 143 טונות.

רק לפני מספר ימים חשפה אירן את תכנון החללית המאויישת הראשונה שלה.

להודעה המלאה של סוכנות הידיעות האירנית

3 תגובות

  1. עכשיו זה נהיר לי מדוע אחמניג'ד לא נבחר לנשיא, הסיבה, היא, הוא המועמד המועדף לטיסה לחלל.

  2. אואה…סופסוף הם הצליחו לשחזר הישגים טכנולוגיים משנות ה-60. זה נראה כאילו הם מחפשים כל דרך אפשרית לגרום לעצמם להיראות מגוחכים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן