סיקור מקיף

משגר הטילים האירני סאפיר הגיע לחלל

אירן שיגרה לפנות בוקר (א’) לחלל טיל דו שלבי, אך הלווין שעליו הוא לווין דמה * בישראל חוששים מהעוצמה של הטיל העלול לפגוע בישראל

מימין לשמאל: משגר הלוויינים האיראני סאפיר בתצוגה ראשונה בעת חנוכת המרכז האיראני לחקר החלל בתחילת 2008, חופת החרטום של משגר הלוויינים האירני סאפיר. ניכר כי בוצע בה ניסוי הפרדה, דבר המעיד על מצב מתקדם של תכנית הפיתוח
מימין לשמאל: משגר הלוויינים האיראני סאפיר בתצוגה ראשונה בעת חנוכת המרכז האיראני לחקר החלל בתחילת 2008, חופת החרטום של משגר הלוויינים האירני סאפיר. ניכר כי בוצע בה ניסוי הפרדה, דבר המעיד על מצב מתקדם של תכנית הפיתוח

ראו סקירה מחודש מארס 2008: התקווה האירנית לחלל
אירן קיימה את הבטחתה בעת ניסוי שיגור שנערך בתחילת השנה ואתמול (א’) היא שיגרה לחלל את משגר הלוויינים המכונה סאפיר (Safir) ועליו לווין דמה.

המשגר סאפיר מבוסס על טכנולוגיית הטיל הבליסטי האיראני שיהאב 3 (שהוא בעצם ייצור מקומי של הטיל הצפון-קוריאני ארוך-הטווח נו-דונג). הוא נבדל מטילי השיהאב האיראניים באורכו הגדול יותר ובתצורת חופת החרטום, המיועד להכיל לוויין במקום ראש נפץ.  למרות דיווחים משנת 2007 על שיגור לווין לחלל, הפעם מעידים צילומי הטלוויזיה האיראנית כי המשגר הגיע לחלל, אך לדברי טל ענבר, חוקר במכון פישר לחקר החלל ויו”ר אגודת החלל הישראלית, עד לשעות הערב לא התקבל אימות באשר להכנסת הלווין למסלול.


קטע וידאו המתאר את השיגור

לפי הידיעות המוקדמות האיראנים היו אמורים לשגר לווין אמיתי ולא לווין דמה. הלוויין שבו דובר, אומיד Omid, (תקווה) הוא לווין קטן במשקל 15 ק”ג מפיתוח עצמי. הוא נושא מקלט ומשדר, ויתכן שגם מצלמה למטרות שונות, אך זו אינה יכולה עדיין להגיע לרמה של מצלמות שעל לוויני ביון משוכללים וכבדים יותר. לפי הדויווחים האיראניים, מטרת שיגור הלווין היא לבדוק את ציוד הקרקע ותחנות הקליטה וכן את משדרי הלווין, ולהפיק מידע גיאוגרפי ליישומים חקלאיים ועירוניים. אך כאמור ניסויים אלה יצטרכו להידחות לשיגור הבא.

הפרשן הצבאי של ערוץ 2 רוני דניאל אמר במהדורת החדשות המרכזית הערב כי ישראל לא מודאגת כל כך מהלווין כמו מטיל השיגור שהוא חזק יותר מטילי השיהאב המאיימים הן על ישראל והן על אירופה.

14 תגובות

 1. נקודה:
  אינני מגדיר את עצמי כמומחה לנושאים הללו אבל יש לי קשר לגורמי ביטחון – הן עקב שירותי הצבאי והן עקב היסטוריה משפחתית. אני יכול לומר לך שלמרות חוסר מומחיותי כבר יצא לי להאיר בפני המומחים נושאים ורעיונות שלא חשבו עליהם.
  בסך הכל מדובר כאן בבני אדם והם, בסך הכל, מבולבלים כמו כולנו.
  לא מדובר כאן במדע מדוייק.
  אינני יודע אם אתה מכיר את מבנה מערכות המודיעין הצבאיות אבל דבר אחד אני יכול לומר לך: הרעיון החשוב ביותר מאחורי ארגון זה הוא פלורליזם. לא סתם המוסד וגופי המודיעין הצבאיים הם גופים נפרדים. הנושאים שהם עוסקים בהם מאד מעורפלים והחלוקה הארגונית נועדה למנוע השתרשות של דוגמות וקונספציות שגויות.
  גם המבנה הפנימי של גופים אלה מעודד פלורליזם.

 2. מיכאל. כולנו מכירים את הגופים האחראיים על איסוף וניתוח המידע. הם עושים את העבודה האמיתית. כל הדיונים האחרים בנושא. הם ריקים וחסרי ביסוס.

 3. נקודה:
  קודם כל – המומחים הצבאיים מתווכחים.
  שנית – לא ברור לי איך מקבלים תואר של "מומחה צבאי". לפי מיטב זיכרוני חלק מאלה שזוכים כיום להכרה כמומחים כאלה זכו בתואר בין היתר מכיוון שהתבטאו בדיונים כאלה.
  שלישית – זה פשוט – כמו כל החלטה אחרת – כשיש הסכמה על הנתונים ועל משמעותם. אין הסכמה כזאת. אולי לך זה פשוט אבל כל המומחים הצבאיים עדיין רואים בזה עניין מסובך.

 4. למיכאל. אם אירן מסוכנת או לא זה לא קשור לדיון ציבורי זה או אחר. יש מומחים צבאיים והם היחידים שיכולים להחליט בנושא. וכן, העניין פשוט הרבה יותר ממה שחושבים אחרים.

 5. אין מה לידאוג לדעתי זאת עוד סתם המצאה כמו הזיוף של הצילומים של השיגורים בעבר עובדה שלא אמרו מילה על האם הטיל הגיע למסלול הדרוש מכאן ניתן להניח שזהו סתם שיהאב "בתחפושת" אין מה לידאוג

 6. ל-5. אם הם יכולים לשגר טיל עם מטע"ד מסלולי,
  הם יכולים למקם את הטילים שלהם בנקודות רחוקות
  יותר בתוך אירן (ובכך להקשות על הפגיעה בהם)
  וגם להכניס לראש החץ מטען גדול יותר (כולל
  פצצה גרעינית פרימיטיבית יחסית אם וכאשר
  תהיה להם) – ולכן גם לגבינו יש משמעות לטיל
  גדול יותר.

  כרגע, מדובר בעוד צעד לקראת פיתוח טיל כזה.

 7. נקודה:
  אני מקווה שאתה מתבדח.
  זה לא נראה לך קצת פשטני?
  הרי כל הדיון הציבורי הוא סביב השאלה אם איראן מסוכנת עד כדי כך שיש להלחם בה (והאם מלחמה בה תביא לתוצאות הרצויות).
  תאר לך שתבוא לאדם המתלבט בדרך שבה עליו לנהוג ותאמר לו: "עזוב שטויות! אם צעד א מועיל לך יותר מצעד ב – בצע צעד א, אחרת בצע צעד ב".
  האם אתה באמת חושב שדבריך אלה יעזרו לו כאשר כל ההתלבטות נובעת מאי הידיעה איזה צעד מועיל יותר.

 8. אם אירן מסוכנת, שישמידו אותה. ואם לא, אז זה לא מעניין אף אחד מה הם עושים או חושבים.

  לכן נראה לי שכל העניין של אירן והפצצה הגרעינית היא ליצור הפחדה בציבור. זה משרת את העשירים.

 9. היום הם יכולים פגוע בנו בשיהב 3 גם ככה.
  טוב לנו אולי להגזים ולהיעצים את היכולת הזאת כדי שהאירופים יכנסו ללחץ.
  כל פרסום כזה הוא דווקא יכול לעזור לנו.

 10. עמי:
  לי זה נראה כמו משהו שמחובר אל המצלמה עצמה – אולי שערה של הצלם עם שני קשקשים ואולי איזה קור עכביש עם גרגירי אבק.

 11. יתכן שעוד פעם עבדו עלינו בעיניים, לווין אמור
  לשדר אותות כדי שאפשר יהיה לזהות בקלות
  את מיקומו ומסלולו. אם הלווין האירני לא עושה
  את זה – סביר מאד שפשוט לא נכנס למסלול –
  וניפוח השיהאב למשהו גדול יותר הוא פשוט עבודה
  בעיניים.

 12. בסרטון רואים לכל אורכו שתי נקודות מרצדות כמו שני זבובים. למישהו יש מושג מה זה יכול להיות? מופע מוזר

 13. הטיל הזה צריך להדאיג את ארה"ב ואירופה לא אותנו אנחנו כבר בטווח של הפצצה הגרעינית בכל מקרה עם ראש קונבנציונלי או בלתי קונבנציונלי הטיל הזה יהיה בעדיפות ראשונה של החץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן