סיקור מקיף

איראן נכנסה למועדון החלל

עשרים שנה לאחר ישראל, הצליחה איראן לראשונה לשגר לוויין קטן, להוכחת יכולת, על גבי טיל מתוצרתה, שלדעת אלוף במילואים עוזי רובין הוא הגורם המסוכן יותר מאשר לוויין צילום

מימין לשמאל: משגר הלוויינים האיראני סאפיר בתצוגה ראשונה בעת חנוכת המרכז האיראני לחקר החלל בתחילת 2008, חופת החרטום של משגר הלוויינים האירני סאפיר. ניכר כי בוצע בה ניסוי הפרדה, דבר המעיד על מצב מתקדם של תכנית הפיתוח
מימין לשמאל: משגר הלוויינים האיראני סאפיר בתצוגה ראשונה בעת חנוכת המרכז האיראני לחקר החלל בתחילת 2008, חופת החרטום של משגר הלוויינים האירני סאפיר. ניכר כי בוצע בה ניסוי הפרדה, דבר המעיד על מצב מתקדם של תכנית הפיתוח

אתר יוניברס טודיי מוסר כי איראן שיגרה את הלוויין המתפקד הראשון מתוצרתה לחלל ביום שני בלילה תוך שימוש במשגר ארוך טווח שהותאם לשיגור לחלל. מדובר בלוויין מחקר ותקשורת. איראן מצטרפת לקבוצה קטנה של מדינות בעלות יכולת לבנות ולשגר את הלוויינים שלהם בעצמם.

ב-2005 השתמשה איראן בטיל רוסי כדי לשגר לוויין, ובאוגוסט 2008 דיווחה איראן על שיגור לוויין דמי לחלל תוך שימוש בטיל סאפיר 2, אך מקורות אחרים מסרו כי הטיל סבל מתקלה חמורה שגרמה לכישלון השיגור.

השיגור השבוע היה השיגור המוצלח הראשון בטיל שלהם ובלוויין המתפקד הראשון ששוגר מאדמת איראן. השיגור התקיים באמצע חגיגות בנות עשרה ימים לציון שלושים שנה למהפכה האיסלאמית האיראנית. נשיא איראן, מחמוד אחמדיניג'אד אמר בטלוויזיה האיראנית כי הלוויין היה "צעד קדימה לעבר צדק ושלום".

הלוויין הקטן, אומיד שמשמעו בפרסית תקווה, נשא מערכות בקרה ניסוייות, ציוד תקשורת ומטען קטן לחישה מרחוק. תחנת מעקב של צבא ארה"ב שעקבה אחר השיגור מסרה כי שני העצמים, כנראה הלוויין עצמו וחלק מהמאיץ, מקיפים את כדור הארץ במסלול אליפטי שהנקודה הנמוכה שלו היא בגובה של 245 קילומטרים והנקודה הגבוהה היא 437 קילומטרים. זווית ההקפה שלו היא 55.5 מעלות.

בכך מצטרפת איראן לשורה של שמונה מדינות בלבד בעלות יכולת שיגור לוויינים לאחר ברית המועצות (כיום רוסיה) ששיגרה את ספוטניק 1 ב-1957, ארה"ב ששיגרה את אקספלורר 1 בינואר 1958, ולאחר מכן צרפת, יפן, סין, בריטניה (שהסתפקה בשיגור בודד), הודו וישראל פיתחו והצליחו לשגר לוויינים באמצעות משגרים מתוצרתן. איראן מתכננת לשגר כמה לוויינים בשנים הקרובות, לטענתה כדי לנטר אסונות טבע ולהתגונן מפניהם ולשרת את התקשורת בתוך המדינה. איראן נתונה תחת עיצומים של האו"ם משום שכמה מעצמות מערביות סבורות כי היא מנסה לבנות פצצת אטום. טהרן אומרת כי שאיפותיה הגרעיניות מוגבלות לייצור אנרגיה וכן כי פרויקט הלוויינים נועד כולו למטרות שלום.

עוזי רובין, שעמד בראש פרויקט החץ, התראיין הערב לתוכנית לונדון את קירשנבאום בערוץ 10 ואמר כי האיראנים שקיבלו את הטכנולוגיה מצפון קוריאה עלו על מוריהם שלא שיגרו בעצמם לוויינים. לדבריו, מדובר בלוויין ומשגר שאין להם משמעות רבה. "המשגר לא יכול לעשות הרבה, 20-30 קילוגרם. ואולם כל התהליך אפשר להם ללמוד על כל הנושא של שיגור בשלבים.

"האיראנים הכריזו על תוכנית חלל כבר ב1998, הם עובדים בשקיפות מלאה. לקח להם 10-11 שנה שזה המון זמן, כנראה שלא הקצו מספיק כסף. באוגוסט 2008 היה ניסיון שלא הצליח. אתמול בערב הם שיגרו וכל האנשים שלהם דיברו בשפה אחת, דבר המעיד על כך שכנראה הם הצליחו."

בתשובה לשאלת ירון לונדון ומוטי קירשנבאום כמה זמן יידרש לאיראנים לפתח לוויין ריגול אמר כי מדובר בחמש שנים ואולי יותר עד שהאיראנים יוכלו לשגר לוויין ריגול. "עם זאת אנו חשופים האיראנית, החמאסית כבר עכשיו, תפתח google earth . ישראל מצולמת מימין ומשמאל. מה שמיוחד הוא שכשיש לך את לוויין הריגול, אתה לא מזמין צילומים אצל אף אחד, אף אחד לא יודע בדיוק מה אתה מצלם. בכל מקרה מדובר במודיעין אסטרטגי, לא במודיעין טקטי. יש להם מפת דרכים ועם מתכוונים להגיע ב-2015 ליכולת שיגור לווייני תצפית כמו אופק.

גם רובין מאשר כי מי שיכול לשגר לוויין למסלול יכול להגיע עם טיל דומה לכל מקום בעולם ומשמעות הדבר היא שיש להם יכולת לפתח טילים בליסטיים.

4 תגובות

  1. איזה מטרות שלום ואיזה נעליים, חייבים להוריד את הלווין הזה כמה שיותר מהר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן