סיקור מקיף

למה החביא צ'אוצ'סקו את הקוסמונאוט הרומני הראשון מהתקשורת?

ד"ר גנרל דומיטרו דורין פרונאריו, הקוסמונאוט הרומני הראשון, מייסד "התאחדות חוקרי החלל" בה חברים כ-400 מתוך כ-500 האסטרונאוטים, הקוסמונאוטים ותיירי החלל סיפר בכנס החלל ע"ש אילן רמון כי הרודן הרומני הורה לטלוויזיה שלא לאפשר לאף 'גיבור לאומי' אחר להאפיל עליו * בראיון לאתר הידען כי נענה לבקשתה של רונה רמון להכיר באילן רמון כחבר בהתאחדות לאחר מותו

ד"ר גנרל דומיטרו דורין פרונאריו, הקוסמונאוט הרומני הראשון, מייסד "התאחדות חוקרי החלל". צילום: אבי בליזובסקי
ד"ר גנרל דומיטרו דורין פרונאריו, הקוסמונאוט הרומני הראשון, מייסד "התאחדות חוקרי החלל". צילום: אבי בליזובסקי

ד"ר גנרל דומיטרו דורין פרונאריו היה בן 25 כאשר המריא למשימתו היחידה בחלל על גבי החללית סויוז 40 לתחנת החלל סליוט 6, בה שהה שמונה ימים במשימה מדעית במסגרת תוכנית אינטרקוסמוס בה אירחה ברית המועצות קוסמונאוטים מארצות הקומוניסטיות במזרח אירופה.

"אינטרקוסמוס היתה תוכנית טובה מאוד לזמנה וסייעה לפיתוח יכולות חלל במדינות מזרח אירופה. יכולנו להשתמש בתשתיות של ברית המועצות לפתח תוכניות ופרויקטים, לשגר עצמים לחלל ובכך להגביר את שיתוף הפעולה בין המדינות.

פרונאריו שהשתתף בפאנל במסגרת כנס החלל השנתי ע"ש אילן רמון, סיפר למנחה הפאנל טל ענבר כי בעוד בשאר המדינות הפכו הקוסמונאוטים לסלבריטאים (כפי שניתן למשל לראות בסרט "להתראות לנין" המתאר את ימיה האחרונים של מזרח גרמניה, בעיני אדם שבילדותו התלהב משידורי הטלוויזיה המתארים את משימת האסטרונאוט א.ב.), ברומניה קיבל פרונאריו פעם אחת את אות גיבור רומניה (ובמקביל גם את אות גיבור ברית המועצות מברז'נייב) ומאז הוא הסתובב בחוגי האקדמיה אך פניו לא נראו בציבור. כאשר הוזמן שוב, אחרי המהפכה, סיפרו לו עובדים בטלוויזיה כי היתה זו הוראה מיוחדת של הנשיא צ'אוצ'סקו, שלא רצה שגיבורים רומנים אחרים יאפילו עליו.

לאחר המהפכה ברומניה ב-1989 הציעו פרונאריו וחוקרים נוספים לממשלה החדשה לארגן את סוכנות החלל הרומנית. ב-1991 הממשלה אישרה את הארגון של סוכנות החלל האירופי תחת משרד החינוך והמדע. בשיחה עם אתר הידען הוא מסביר: " ההסכם הראשון שנחתם על ידי סוכנות החלל החדשה שלנו היה כמובן עם סוכנות החלל האירופית כבר ב-1991. חידשנו את ההסכם ב-1997 שכלל שיתוף פעולה גדול יותר, גם בתחומי התעשיה ולא רק מחקר וישיומים, ובתחילת 2012 הפכנו לחברה מלאה של סוכנות החלל האירופית.

"מ-1998 עד 2004 הייתי נשיא סוכנות החלל הרומנית, אז עברתי לרוסיה כשגריר רומניה" (הוא למד רוסית במסגרת ההכנות לטיסתו א.ב.). "כשחזרתי הייתי שנה בבריסל מנהל המשרד הרומני למדע וטכנולוגיה בנציבות האירופית. תוך כדי כך המשכתי בתפקידי כחבר מועצת המנהלים של סוכנות החלל הרומנית, מ-2010 עד 2012 הייתי יו"ר משרד האו"ם לשימושי שלום בחלל החיצון שמרכזו בוינה וכעת אני נשיא "התאחדות חוקרי החלל" (ASSOCIASION OF SPACE EXPLORERS) – האיגוד של כל האסטרונאוטים והקוסמונאוטים בעולם. בתפקיד זה אני צריך לקדם בתוך האיגוד את הדיאלוג המקצועי בין אסטרונאוטים וקוסמונאוטים מכל העולם וכן להעזר בסיפורי המסע של האסטרונאוטים כדי לעודד ילדים ללמוד מדע וטכנולוגיה. אנחנו מארגנים כל שנה כנסים, לפני שנה היה לנו כנס בגרמניה, השנה בסין, בשנה הבאה בשבדיה. לפני שנה במהלך הקונגרס בגרמניה קיבלנו מכתב מרונה רמון עם כך שהיא מצטערת שאילן רמון לא יכול להיות חבר באיגוד, התרשמנו מהגישה המרגשת שלה והחלטנו לקבל חריגה ולקבל אותו כחבר לאחר מותו, לרבות ישראל המדינה ה-36 שיש לה נציג באגודה. אנו גם מתכננים לשתף פעולה עם קרן אילן רמון.

במה עוד עוסקת ההתאחדות?

"אנו מכסים את כל תחום עבודתם של האסטרונאוטים והקוסמונאוטים, לדוגמה יש לנו ועדה המטפלת בתחום בטיחות טיסות חלל, מי יודע יותר טוב מאיתנו, האסטרונאוטים שסבלנו בתחנת החלל ויודעים מה קורה שם. בנוסף, יש לנו ועדה על עצמים קרובי ארץ הדנה באסטרואידים המאיימים על כדור הארץ. אני חבר בוועדה ומקדם את ההכרה המדעית של התחום. בשנים האחרונות הצליח מחקר מדעי מקיף של האסטרואידים קרובי הארץ ואחרים, להביא למודעות דעת הקהל העולמית לסכנה. המסמך שהכנו, המתבסס על מחקרים אלה הפך למסמך עבודה של האו"ם. האיגוד עצמו חבר בועדה לשימושי שלום של החלל החיצון. בדצמבר הודיעה מליאת מועצת הבטחון של האו"ם כי אישרה את המסמך וקראה לבצע את המלצותיו: הארגון ברמה עולמית של תצפיות, מודעות לאסטרואידים מסוכנים וגם גוף ייעוץ שיציע לארגן את פעילות סוכנויות החלל כדי שיבנו מערכות שיהדפו את המסלולים של אסטרואידים מסוכנים."

כמה אסטרונאוטים טסו לחלל בכלל וכמה מה חברים בהתאחדות?
החל מגגרין המריאו 540 אסטרונאוטים לחלל. אני הייתי ה-103. באגודה חברים 395 אסטרונאוטים, והחברות היא על בסיס אישי, כאשר יש לנו סניפים בארה"ב, רוסיה, אירופה ואסיה, אם כי את הסניף הזה מובילים היפנים שהמריאו במהלך השנים. בתשובה לשאלת אתר הידען אמר פרונאריו כי חבריו לאגודה מנסים לשכנע גם את הסינים להצטרף.

הידען: האם גם תיירי החלל הם נחשבים אסטרונאוטים?

"כל עוד אדם השלים לפחות מסלול אחד בחללית הוא נחשב אסטרונאוט. ריארד גארט היה בנו של אוון גארט, שטס בסקיילאב והבן טס באופן פרטי כתייר לחנת החלל. אנושה אנסארי, שייכת למשפחה עשירה במקור מאירן, שהשקיעה בפעילות חלל היא גם חברה באיגוד שלנו לאחר שסה כתיירת פרטית. אנחנו רוצים להשתמש בנסיון שלהם בחלל כדי שיספרו על ההרגשות שלהם בפני תלמידים."
אם תיירי חלל יטוסו למלונות בחלל בעתיד הם יוכלו להיות מוכרים כחברי האגודה?
"אין לנו מגבלה בין תיירים למקצוענים. אנחנו רוצים להשתמש בניסיון האנושי שלהם של הטיסה בחלל." מסכם פרונאריו.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן