סיקור מקיף

אינטל וקריי יבנו את מחשב-העל החזק בעולם עבור הממשל האמריקני

הקמת המחשב, “אורורה: היא חלק מיוזמת משרד האנרגיה האמריקני להתקין מחשבי-על מתוחכמים בשלוש מעבדות לאומיות של המשרד – ארגון, לורנס ליוורמור ואוק רידג’ – במטרה לבסס את המנהיגות של ארה”ב במחקר מדעי ולהציבה בחזית הדור הבא של המחשוב.

מחשב על מתוצרת קריי. אינטל וקריי חוברות לבניית מחשב על לממשל האמריקני
מחשב על מתוצרת קריי. אינטל וקריי חוברות לבניית מחשב על לממשל האמריקני. צילום: יח”צ

אינטל תספק למשרד האנרגיה של ארה”ב את מחשב העל החזק ביותר בעולם – “אורורה” (Aurora). המערכת, שנבנית בשיתוף עם יצרנית מחשבי-העל קריי (Cray), תימסר לממשל האמריקני בשנת 2018.

מחשב-העל החדש יציע ביצועי שיא של 180 פטה-פלופס (FLOPS). 1 פטה = מיליון ג’יגהבייט; פלופס היא יחידת מידה לעוצמתם של מחשבים העוסקים בעיבודים עתירי חישוב, ובפרט עיבודים מדעיים, שבהם נעשה שימוש נרחב בפקודות נקודה צפה. מדובר בביצועים הגבוהים פי חמישה ויותר מהמחשב החזק ביותר הפועל כיום.

ה”אורורה” תתבסס על מסגרת למחשוב עתיר ביצועים מתוצרת אינטל ועל מחשב-העל “שאסטה” (Shasta) של הדור הבא מתוצרת קריי. החוזה הוא חלק מיוזמת משרד האנרגיה האמריקני להתקין מחשבי-על מתוחכמים בשלוש מעבדות לאומיות של המשרד – ארגון, לורנס ליוורמור ואוק רידג’ – במטרה לבסס את המנהיגות של ארה”ב במחקר מדעי ולהציבה בחזית הדור הבא של המחשוב.

המחשב יבוסס על מעבדי Intel Xeon processors ומעבדי Intel Xeon Phi (שם קוד Knights Landing). המחשב החזק ביותר בעולם כיום הוא ה-Tianhe-2 הסיני, שנבנה ב-2013 ומספק עוצמת עיבוד גולמית של עד 33.96 פטה-פלופים. כאשר האורורה יהפוך פעיל, שלוש שנים מעכשיו, הוא צפוי להיות המחשב המהיר ביותר שאי פעם נבנה.
.
הממשל האמריקני אסר על אינטל לספק שבבים למחשבי-על סיניים

ממשל ארצות הברית אסר על החברות אינטל ו-Nvidia לספק שבבים לארבעה מרכזים סיניים למחשבי על. האיסור הוסבר בחשש כי המחשבים הפועלים במרכזים אלה – Tianhe-2, הנחשב למחשב העל המהיר בעולם, ו-Tianhe-1A, המדורג במקום ה-17 בעולם – משמשים לניסויים גרעיניים. שני מחשבי העל מצוידים במעבדי Xeon של אינטל. ב-Tianhe-2 מותקנים גם מאיצים מסוג Xeon Phi של אינטל וב-Tianhe-1A מותקנים מאיצים גרפיים מתוצרת Nvidia.

בחודש פברואר הוסיף משרד המסחר של ארצות הברית את ארבעה המרכזים הסיניים למחשבי על: האוניברסיטה הלאומית של סין לטכנולוגיות הגנה, המרכז הארצי למחשבי על בצ’נגשה, המרכז הארצי למחשבי על בגואנגזו והמרכז הארצי למחשבי על בטיאנג’ין, לרשימת החברות שפועלות כנגד האינטרסים של מדיניות החוץ או הביטחון הלאומי של ארצות הברית.

את הרשימה מרכיבים נציגים ממשרדי המסחר, המדינה, האנרגיה וההגנה של הממשל של ארצות הברית. בחלק מהמקרים משתתפים בהרכבת הרשימה גם נציגים ממשרד האוצר של ארצות הברית.

18 תגובות

 1. האמריקאים מכורים לאשראי זול (נראה ש-18,000,000,000,000$ חוב אינם מספקים את הממשל האמריקאי והוא חייב לשבור את השיא של עצמו , נתראה במשבר הבא והאחרון 🙂

 2. שמוליק
  שלומי טוב, עובד קשה 🙂 מה שלומך?

  אני חושב כמוך. אני לא חושב שיש לנו מושג קלוש איך אנחנו פותרים דברים כאלה. ברגע שפתרת תרגיל אחד כזה, אתה מפתח יכולת חדשה לפתור חידות דומות. אתה גם מאד נהנה ממציאת הפתרון, וזה נראה לי אלמנט חשוב…

 3. אז נשמע שהוא אפילו יותר מהיר ממה שחשבת… כי רשום שמהירותו תהיה 180 פטה-פלופס. אז פי כמה הוא מהיר יותר מהמחשב ששאלו לגביו בהודעה הראשונה ?

 4. “המספר של 30 פטה-פלופ הוא שגוי…. ולכן אתה צודק”

  לא הבנתי ניסים, מאיפה לקחת את המספר 30 ? הוא לא מופיע בכתבה.

  ומה זאת אומרת הוא צודק ? הוא לא מהיר פי 1500 ? אתה טעית ?

 5. יוסי סימון
  חוץ מזה שאתה צודק – כל מה שצריך לדעת זה המהירות בפלופס. מחשב של 30 פטה-פלופ מהיר פי 1500 ממחשב של 20 טרה-פלופ. אבל המספר של 30 פטה-פלופ הוא שגוי…. ולכן אתה צודק.

 6. שלום ניסים!
  לא ברור מהיכן הסקתה כי המהירות פי 1500? מה שמצוין במפורש זה גודל מרחב הזיכרון , אין פירוט על פקודות ה- FLOAT POINT , כמה סיביות מכילה פקודה אחת ומה SET הפקודות מעבר לחיבור/כפל בהקשר של נק’ צפה, שהמחשב מסוגל לבצע. ועוד כהנה וכהנה.

 7. מעניין. כבר חשבתי שחברת קריי כבר לא קיימת. מאז שהאיש קריי נהרג בתאונת דרכים לפני כ-20 שנה לא שמעתי כלום על החברה.

 8. חושם,הם יכולים לדמות פיצוץ של נשק אטומי,מבלי לפוצץ פצצה. הם יכולים לחזות תהליכים לתכנן נשקים,

 9. ל IBM היה מחשב על לפני מספר שנים שהיה מסוגל לחשב:

  “machine that can handle 22.8 trillion operations per second”

  מישהו יכול לעזור לי לחשב פי כמה המחשב המדובר אמור להיות יותר מהיר ממנו ?

  תודה.

 10. מה הם צריכים עצמת עיבוד פי 5 . מה הם כבר עושים איתה
  שלא עשו בעוצמה הישנה.

  גוגל גודלים בקצבים כאלה ואולי הם צריכים את המחשבים .
  אבל משרד ההגנה ?!

 11. בקיצור שכל הפריירים היו בענן הפרוץ,האמריקאים שומרים את הקלפים קרוב לחזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן