סיקור מקיף

למעלה מ- 700 עובדי אינטל מרחבי הארץ יציינו את יום כדור הארץ במגוון פעילויות התנדבותיות למען הסביבה

לקראת יום כדור הארץ, שיצוין היום, יום חמישי 22 באפריל, אינטל ישראל מסכמת את הישגיה בתחום הסביבתי לשנת 2009

בול שיצא בארה"ב לרגל יום כדור הארץ
בול שיצא בארה"ב לרגל יום כדור הארץ
לקראת יום כדור הארץ, שיצוין היום, יום חמישי 22 באפריל, אינטל ישראל מסכמת את הישגיה בתחום הסביבתי לשנת 2009.

הפעלת מתקן הטיפול בעומס אורגני בשפכים – Membrane Bio Reactor‏ – במהלך שנת 2008 השקיעה אינטל במפעל F28‏ בקרית גת למעלה מ- 20 מיליון דולר בבניית מתקן טיפול בעומס אורגני בשפכים התעשייתיים של המפעל. זאת על מנת לוודא כי שפכי המפעל ייועדו להשקיה ללא מגבלה, ויעמדו באיכות השפכים הטובה ביותר, כפי שמוגדר בוועדת ענבר. הפעלת המתקן החלה ב- 2009 לאחר שתוך כשלושה חודשים הוצב המתקן והוכיח ביצועי טיפול מצוינים.

במתקן מותקנים רגשים אוטומטיים המנטרים את בריאות התהליך על בסיס קבוע ומווסתים את צריכות האנרגיה והכימיה, ובכך מייעלים את העבודה ומפחיתים פליטות לסביבה.

איכות השפכים במוצא המתקן מאפשרת שימוש חוזר בהם לצרכי המפעל, ובכך מפחיתה שימוש במים שפירים. פרויקט השבת שפכים למגדלי הקירור נמצא בעיצומו בימים אלה.

במהלך השנה הותקנו רגשים נוספים במערכת, אשר מחוברים למערכת מקוונת שמשדרת ומתריעה בזמן אמת (on-line‏) על איכות השפכים לרשות המקומית.

שימור אנרגיה – מסוף שנת 2008 ובמהלך 2009 ביצעה אינטל פרויקטים שונים בתחום שימור האנרגיה, על מנת להוביל לחסכון בחשמל ובפליטות לסביבה. הפרויקטים כללו הפעלת מערכות בקרת תאורה באזורים שונים במפעל, כיבוי אורות בשטחי המשרדים בשעות הערב והלילה, הפחתת ואיזון צריכת אנרגיה של משאבות ומערכות חירום וגיבוי.

פרויקטים אלו חסכו כ- 2,800 קילווואט חשמל ליום, שווה ערך לחסכון של צריכת 70 בתי אב בחודש.

בתחום האנרגיה הירוקה, אינטל פועלת להתקנת מערכת פוטווולטאית של חברה ישראלית על גג מבנה החברה בירושלים כפיילוט. התקנת המערכת הסולרית תחל השנה, ותסייע לאינטל לחסוך בפליטות לאוויר ולעודד פיתוח טכנולוגיה ישראלית בתחום הירוק.

מיחזור פסולת מסוכנת – כחלק מתהליך ייצור שבבי המחשב נוצרת פסולת מסוכנת שונה, הדורשת טיפול וסילוק בהתאם לחוק. אינטל שמה לה למטרה להוביל למיחזור של למעלה מ- 80% מהפסולת המסוכנת. עם הקמת מפעל F28‏ הותקנו מערכות איסוף וטיפול בפסולת בעלות של מיליוני דולרים, ונעשו מאמצים אדירים למצוא יעדי מחזור למרב הפסולות של המפעל. עם כל הקושי הקיים בהרמה לייצור בתפוקה מלאה תוך זמן קצר (פחות משנה), הצליח המפעל להוביל פרויקטים למיחזור פסולת שיאפשרו עמידה בכ- 70% מיחזור כבר בשנה זו. היעד ל- 2011 הוא עמידה ב- 90%, להובלת אינטל לביצועים מצוינים בתחום הסביבתי.

חלק חשוב בעמידה ביעד זה נתמך על ידי קשר עסקי הדוק ופורה בין אינטל והחברה לשירותי איכות הסביבה ברמת חובב, אשר מסייעת בזיהוי "צרכנים" בשוק המשני העושים שימוש בפסולת של אינטל כחומר גלם למוצריהם (מוצרי דישון, תחליפי חומרי בערה, מתכות ובכו').

כחלק מתהליך זה מבצעת אינטל ביקורות אצל ספקי המשנה, על-מנת לוודא הטמעה של נהלים וסטנדרטים תפעוליים גבוהים, שיתמכו בתפקוד ברמה גבוה ועמידה בצרכי אינטל בכל עת. תהליך זה הוא דוגמא לשיתוף פעולה הדדי בו קיים win-win situation‏, ומתן פתרונות סביבתיים טובים יותר לשותפים בו ולמדינת ישראל.

תקן איכות הסביבהISO14001 ‏ – במקביל לכל מאמצי הקמת המפעל, עבר F28‏ של אינטל בקרית גת מבדק חיצוני על ידי חברת NSAI‏, לשם הסמכה לתקן איכות הסביבה ISO14001‏. בתחילת חודש נובמבר 2009 ביקרו במפעל בודקים חיצוניים שערכו מבדק מקיף במשך 6 ימים לכל המערכות הסביבתיות של המפעל, ממערך הייצור, דרך מערכות התמיכה וכלה בקבלני משנה. במסגרת המבדק נבחנו נהלי החברה, מערכות הטיפול, מנגנוני הבקרה ועמידה בדרישות חוק ורשויות. המפעל סיים את המבדק בהצלחה מרובה וללא ממצאים משמעותיים, ושמר על הסמכתו לתקן בהצלחה.

בנוסף, למעלה מ- 700 עובדי אינטל מרחבי הארץ יציינו את יום כדור הארץ במגוון פעילויות התנדבותיות למען הסביבה:

  • בחיפה – כ- 150 מתנדבים ינקו את שמורות הטבע והמרחבים הפתוחים של מערת אצבע. כ- 150 מתנדבים נוספים יצאו לפעילות סביבתית עם תלמידי בית הספר היסודי בטירת כרמל – דגניה, במהלכה ינקו ואדיות, ‏את נחל שיח ונחל נדר. כ- 50 מתנדבים יצאו לקטיף בשדות קבוצת שילר עם עמותת שולחן לשולחן. כ- 15 מתנדבים מאינטל ומתנדבים בעלי מוגבלויות מעמותת נגישות ישראל, ינגישו את שמורת הטבע בפארק הכרמל לרווחתם של בעלי מוגבלויות.
  • בפתח תקווה – כ- 100 מתנדבים יצאו בשיתוף עם קק"ל לניקוי חופים באזור השרון.
  • בקרית גת – כ- 30 מתנדבים יפעלו בבית הספר רוגוזין. המתנדבים יצבעו את כיתות הלימוד סביב נושאים סביבתיים שיעשירו את הידע של התלמידים במקום. כמו כן, כ- 15 מתנדבים יעבירו ערכות הדרכה ירוקות בנושא טביעת הרגל הסביבתית ומחזור, לכ- 120 תלמידים בבית ספר שפרינצק.
  • כל הפעולות שמתקיימות ביחד עם בתי הספר יכנסו למסגרת תוכנית "אינטל תורמים ברבוע", בה על כל שעת התנדבות מקבל המוסד החינוכי המוכר על ידי אינטל העולמית עשרה דולרים.
  • בירושלים – כ- 20 מתנדבים יצאו לשקם את שמורת ליפתא. הקבוצה כבר החלה בשיקום השמורה לפני מספר חודשים ועתה היא חוזרת להמשיך בשימור. קבוצה של כ- 20 מתנדבים תקים גינה חדשה לבי"ס לילדים אוטיסטיים בחוות הנוער הציוני, אותו אינטל מאמצת. קבוצה של כ- 15 מתנדבים תקים גינה קהילתית ביחד עם בני נוער מתנועת הצופים בעמק המצלבה. קבוצה של כ- 10 מתנדבים תקים גינה קהילתית ביחד עם סטודנטים מהאוניברסיטה העברית במוסרה. קבוצה של כ- 20 מתנדבים תקים גינה במרכז הקליטה לאתיופיים במבשרת. הקבוצה מאמצת את מרכז הקליטה ואף מעבירה במקום קורס מחשבים לנערות האתיופיות המתגוררות שם. קבוצה של כ- 15 מתנדבים תסייד את מבנה צער בעלי חיים בתלפיות. עובדי אינטל שהם הורים יעבירו הדרכות בבתי הספר של ילדיהם בנושא של שמירה על איכות הסביבה.

חלק

3 תגובות

  1. לך אל הנמלה עצל למד דרכיה והנח לאינטל..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן