סיקור מקיף

נדודי שינה מנבאים את הופעתם של כאבי גב בקרב מבוגרים

כך עולה מממחקר חדש באוניברסיטת חיפה בשיתוף המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב) * *המחקר, שערכו במשותף ד"ר מעיין אגמון מהחוג לסיעוד וד"ר גלית ערמון מהחוג לפסיכולוגיה, קושר לראשונה קו ישיר בין שתי תופעות שכיחות מאוד באוכלוסייה, וחשף קשר חד-כיווני ביניהן. "הממצאים מדגישים את חשיבות הטיפול המשולב בשתי התופעות, למניעת כאבי גב ולשיפור איכות השינה", הן אומרות

נדודי שינה. המחשה: shutterstock
נדודי שינה. המחשה: shutterstock

אתם סובלים מנדודי שינה? הסיכויים שיהיו לכם כאבי גב עולים בצורה משמעותית, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. "לאחר נטרול משתנים מתערבים, כמו מצב סוציו-אקונומי, סגנון חיים ועוד, זיקקנו את המסקנה כי נדודי שינה מנבאים כאבי גב, אך לא להיפך", אמרו ד"ר מעיין אגמון מהחוג לסיעוד ע"ש שריל ספנסר וד"ר גלית ערמון מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, עורכות המחקר, שנעשה בשיתוף עם פרופ' שלמה ברלינר ופרופ יצחק שפירא מהמרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב).

כאבי גב הם תופעה נפוצה למדי: 60%-80% מאוכלוסיית הבוגרים סובלים ממנה, בשלב מסוים בחייהם. יותר מכך, כאבי גב נמצאים במקום הראשון בסולם הפיצויים שמשולמים לעובדים, ולראיה, באירופה הם מהווים 0.5%-2% בממוצע מהתוצר הלאומי הגולמי. הסיבות לכך רבות ומגוונות ועל פי הערכות המומחים, ל-90% מהסובלים מכאבי גב אין מכנה משותף, אך כ-50% מהאנשים שסובלים מכאבי גב דיווחו גם על נדודי שינה, שמוגדרים כאי-יכולת להירדם או להישאר רדומים, שעות ערות ארוכות בלילה או השכמה מוקדמת מדי, למשך כחודש. ידוע, כי נדודי שינה מעלים את רגישות הפרט לכאב וכי הסובלים מהתופעה חווים כאבים ספונטניים לעיתים קרובות יותר ובעצימות גבוהה יותר, בהשוואה לאנשים בריאים, אך המחקר חושף לראשונה קשר ישיר בין נדודי שינה לכאבי גב.

הנבדקים במחקר הם עובדים שמגיעים למרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב) לבדיקות סקר שגרתיות, ובסה"כ נבדקו ב-3 נקודות זמן שונות 2,131 אנשים, בני 46.2, בעלי השכלה של 15.8 שנות לימוד ואשר עובדים 9.6 שעות ביום בממוצע. היקפו הגדול של המחקר הוא אחד מיתרונותיו הבולטים, בנוסף להטרוגניות של הנבדקים ולעובדה כי אלו עם בעיות רפואיות נופו ולא נכללו בתוצאות הסופיות ולתקופת הזמן הארוכה (8 שנים) בה התבצע.

אבחון כאבי הגב של הנבדקים במחקר התבצע באמצעות שני קריטריונים – וידוא היסטוריה רפואית ע"י ביקור הנבדק אצל רופא, לפחות פעם אחת במהלך 12 החודשים, וראיון שאשרר את עקביות כאבי הגב לפחות במשך 3 חודשים. כאמור, סיכויים של עובדים, שבריאותם תקינה אך סובלים מנדודי שינה, לסבול מכאבי גב, גבוה בכמעט 150 אחוז לעומת אלו ששנתם תקינה. בקרב נשים, המתאם בין נדודי שינה וכאבי גב גבוה יותר, ואכן – כאבי גב נפוצים יותר בקרב נשים מאשר בגברים.

"מחקר מקיף שכזה, שמתקיים לאורך תקופה כה ארוכה, הוא הדרך הנכונה להראות את הקשר בין שתי התופעות הרפואיות הנפוצות. בדקנו בוגרים בריאים, עובדים, לאורך 3 תקופות זמן. לאחר נטרול משתנים מתערבים, כמו מצב סוציו-אקונומי, סגנון חיים ועוד, זיקקנו את המסקנה כי נדודי שינה מנבאים כאבי גב, אך לא להיפך. הגורם לכך עדיין לא ידוע, אך ייתכן והקשר בין התופעות נובע מגורם ביולוגי שלישי, שכרגע איננו מצליחות לשים עליו את האצבע", אמרו. "כרגע ישנם כמה גורמים אפשריים, ביניהם מתח – אנשים שסובלים מנדודי שינה מתארים את חייהם כלחוצים, לכן קרוב לודאי שיסבלו מחוסר מנוחה כרוני שיוביל למתח שרירי, יוריד את מספר המנוחות הקצרות בפעילות הגוף ויגרום לכאבי גב", אמרו עורכות המחקר.

2 תגובות

 1. ברשותכן, אבקש להעלות השערה נוספת.
  ידוע לי שחולים הסובלים מטיניטוס ("צפצופים באוזניים" בלשון העם), רגישים יותר לרעש בזמן שהם שוכבים לישון. ההסבר הוא סביבה שקטה ונטולת גירויים שיסיחו את הדעת מהטיניטוס.
  הקשר למחקר שלכן הוא האפשרות שיש לנבדקים כאבי גב בעצמה נמוכה יחסית ולכן הם לא מרגישים אותם במהלך היום או במהלך השינה. אך כיוון שהכאב קיים, הוא מתבטא בנדודי שינה.
  במשך הזמן הכאב, ככל הנראה, מחמיר אצל חלקם וגם המודעות.

 2. מנסיון שינה ארוכה גורם לכאבי גב, גם מאורר שדולק בזמן שינה מוסיף שמן למדורה.
  אם נרדמתם עם מכנסיים שיש בהם חגורה, תקומו עם כאבי גב.
  לעומת זה נעלי אייר שבולמים זעזועים במשך היום מפחיתים את כאבי הגב התחתון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן