סיקור מקיף

הודו טסה לירח – באיחור

משימת צ'אנדריאן 1 הבלתי מאוישת תשוגר ביוני, דחיה של כשלושה חודשים. בנפרד, בקרוב תפרסם הודו את תאריכי הטיסה המדוייקים של המשימה המאוישת הראשונה שלה לירח

תרשים המסלול ההודי לירח
תרשים המסלול ההודי לירח

דיווח בטיימס ההודי מגלה כי שיגורו של צ'אנדריאן-1, אשר יועד במקור לחודש אפריל, נדחה במעט לחודש יוני בגלל בעיות טכניות.

צ'אנדריאן-1 הוא פרוייקט של הסוכנות ההודית לחקר החלל (ISRO) שמטרתו היא לשלוח חללית לא מאויישת לירח. הרעיון המקורי הועלה על ידי האקדמיה ההודית בשנת 1999 ובשנים העוקבות הרעיון התחיל לקבל עור וגידים עד שבשנת 2003 הממשלה קיבלה החלטה להשגת היעד דרך סוכנות החלל ההודית.

יש לציין כי רק שתי מדינות אסיאתיות שלחו חלליות (לא מאויישות) לירח – יפן וסין. יפן הייתה הראשונה לשלוח חללית רובוטית קגויה (Kaguya) בספטמבר 2007, ובאוקטובר אותה שנה סין שלחה את החללית הרובוטית שלה (Chang'e I lunar satellite).

החללית ההודית הראשונה לירח מתוקצבת ב-100 מיליון דולר. והיא אמורה להמריא בחודש יוני, כך לפי הדיווח בטיימס, ועל פי התוכניות החללית הבאה של הודו תשוגר לירח בשנת 2012. כמו כן הוסיף יו"ר סוכנות החלל ההודית כי עד סוף השנה יפורסם לוח הזמנים למשימת הירח המאויישת של הודו.

מאז תוכנית אפולו, במהלכה נחתו 6 חלליות מאויישות על פני הירח בין 1969 ל-1972, לא נשלחו חלליות מאויישות לירח. ואולם שלוש עשורים שקטים יחסית עוררו גל התעניינות חדש בשכננו הלבן ומספר אומות כבר עובדות בגלוי על תוכניות שונות להחזרת האדם לירח.

מידע נוסף

אודות צ'אנדריאן-1

עוד באתר הידען

הודו: נשגר אסטרונאוט הודי לחלל עד 2014, נגיע לירח עד שנת 2020, ארבע שנים לפני סין

רוסיה תסייע להודו לשגר חללית לא מאוישת לירח, וחדשות נוספות מרוסיה

ארה"ב תשתף פעולה בבניית הלווין ההודי שיקיף את הירח

אירופה תומכת במשימת הירח ההודית

הודו תשלח חללית לירח עד 2008

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן