סיקור מקיף

בשנת 2100 תתחיל ההיסטוריה האנושית

55 שנה אחרי שחזה את הלוויין, ו-35 שנה אחרי שצפה את האינטרנט, ארתור סי. קלארק מונה את פריצות הדרך של המאה ה-21

המאמר פורסם לראשונה ב-2/5/2000 ולפיכך יש להתייחס לתאריכים לפי נתון זה. לגבי 2004 הוא לא טעה בהרבה, המאמצים לשבט בני אדם נמשכים אבל ככל הנראה עקב החוקים הנוקשים נגד שיבוט בכל רחבי העולם ובארץ, לא נדע על כך, לפחות לא הציבור הרחב.

והרי המאמר לפניכם

לפני ימים אחדים שיגר תאגיד התקשורת האירופי ""Eutelsat לוויין חדש, שאמור לספק שירותי תקשורת נתונים ואינטרנט החל בחודש יוני הקרוב. אירוע שגרתי, אך היה בו משהו מיוחד: הלוויין הוקדש לסופר המדע הבדיוני, ארתור סי. קלארק.

רבים מכירים את יצירותיו של קלארק, בהן "- 2001 אודיסיאה בחלל", אך לא הכל יודעים שהוא היה הראשון שהגה, עוד ב-,1945 את רעיון לוויין התקשורת. המסלול הגיאו-סטציונרי (שבו נע הלוויין בדיוק במהירות הסיבוב של כדור הארץ, ולכן נראה כ"תלוי" בנקודה קבועה בשמים) נקרא גם "מסלול קלארק". מאז אותו רעיון חלוצי, יש לקלארק רקורד של תחזיות מוצלחות בתחום התקשורת. בספרו "קולות מן השחקים" מ-,1965 למשל, הוא תיאר את האינטרנט: "רשת התקשורת תאפשר לתודעת ילדינו להבזיק כברק על פני הפלנטה. הם יבקרו בכל מקום וייפגשו בלי להתרוצץ מחוץ לבית. כל המוזיאונים והספריות בעולם יהיו שלוחות של חדרי מגוריהם".

לפני חודשים אחדים, בגיל 83 ולקראת המילניום החדש (המתחיל ב-,2001 כפי שהוא מקפיד לציין בכל הזדמנות), פירסם קלארק שורת תחזיות למאה ה-.21 קלארק אינו עוסק בחיזוי טכנולוגי שיטתי, ותחזיותיו אינן אמורות, בניגוד לחיזוי "רציני", לשמש בסיס לקבלת החלטות בממשלות או ארגונים עסקיים. יש לו אמנם ידע מדעי רב, אך הוא קודם כל סופר מדע בדיוני, ועל כן הוא יכול להרשות לעצמו תחזיות ספקולטיוויות, נועזות, מעוררות מחלוקת, ובעיקר – מעניינות (בספרו הקלאסי "פני העתיד" מ-1959 הוא טען שתחזיות רבות נכשלות עקב "כשל העזה" או "כשל דמיון").

את תאריכי האירועים העתידיים שהוא מתאר אין לראות כנבואה מדויקת אלא יותר כיעד שאפשר לשאוף אליו, גם אם מימושו מוטל בספק. חלק מהתחזיות ייראו בוודאי בלתי מציאותיות (לפחות בטווח הזמן המדובר). יש לזה קשר להשתדלותו של קלארק להימנע מתחזיות פסימיות: "רצוי להיות אופטימי ביחס לעתיד", הוא אומר, "כי זה עוזר ליצירת נבואות שמגשימות את עצמן" (גם כשהוא חורג מכלל זה, וחוזה שב-2009 תוחרב עיר בצפון קוריאה עקב תקלה בראש נפץ אטומי, ההמשך אופטימי: האירוע הנורא משכנע את העולם להשמיד את כל הנשק הגרעיני).

וכך, לפי קלארק כבר בעוד שנתיים נתבשר על תחילת הקץ של עידן הדלק המבוסס על נפט, הודות להופעת מתקנים מסחריים לאספקת אנרגיה מהיתוך גרעיני בטמפרטורות נמוכות. פונס ופליישמן, מגלי "ההיתוך הקר" השנוי במחלוקת מ-,1998 יזכו בפרס נובל (תחזית שבוודאי רוב הפיסיקאים יראו כמופרכת או לפחות לוקה באופטימיזם קיצוני). תעשיית הרכב תחויב להחליף את המנועים המיושנים במתקני היתוך גרעיני.

וזה כלום לעומת מהפכת האנרגיה הבאה: ב-2010 יפותחו "מחוללים קוואנטיים" שיוכלו להפיק אנרגיה מוואקום (אחת מהנפלאות התיאורטיות של פיסיקת הקוואנטים – שיישומה הטכנולוגי ספקולטיווי ביותר). מתקנים ביתיים מבוססי "מחולל קואנטי" יופיעו חיש מהר, יספקו חשמל ללא הגבלה, ויחסלו את תחנות הכוח וקווי המתח הגבוה (80 שנה מאוחר יותר יהיה צורך לשרוף שוב כמויות גדולות של דלק, כדי להחזיר לאוויר את הפחמן הדו-חמצני החסר על מנת לקיים אפקט חממה מבוקר ולמנוע תקופת קרח חדשה).

ב-2004 ייוודע בפומבי (ייתכן שבמחתרת זה ייעשה עוד קודם) על "שכפול" יצור אנוש (כדוגמת השיבוט של הכבשה דולי). עניין של מה בכך לעומת היכולת העתידית של ההנדסה הגנטית לבנות ד-נ-א בעזרת מחשב. ב-2023 ישוכפלו דינוזאורים בטכנולוגיה זו, וחברת דיסני תפתח גן חיות פרה-היסטוריות בסגנון "פארק היורה" (למרות כמה תאונות מצערות, מוסיף קלארק, התקלות יתוקנו ואנשים ישתמשו בדינוזאורים קטנים ככלבי שמירה).
ב-2014 ייבנה מלון הילטון מסלולי בחלל, ממכלי הדלק הענקיים של מעבורות החלל שעד כה הושלכו אל האוקיינוס עם גמר תפקידם (המלון ייחנך ב-,2017 ואחד מאורחיו הראשונים יהיה מי אם לא קלארק, לכבוד יום הולדתו ה-.100 רשת "הילטון", אגב, תומכת ברעיון הפרויקט הזה.
עד שנת 2025 ישיג המחקר הנוירולוגי הבנה מלאה של פעולת כל החושים ויתאפשר קלט ישיר אל המוח. התוצאה הבלתי נמנעת – "כיפת המוח": מלבישים אותה על הראש, ומתחברים לעולם שלם של חוויות ממשיות או דמיוניות, כבקשתכם. תוכלו גם להתחבר למוחותיהם וחוויותיהם של אנשים אחרים – טלפתיה טכנולוגית, אם תרצו (קלארק עשה שימוש ממצה בצעצוע זה בספרו ""3001). לכיפת המוח תהיה גם חשיבות רפואית: רופאים יוכלו להתחבר למוח של החולה ולחוש את כל מכאוביו (מוחלשים במידה הראויה, מרגיע קלארק). הכיפה תחולל גם מהפכה בתחום המשפטי, בהיותה גלאי שקר מושלם.

האדם, עם הכיפה או בלעדיה, לא יהיה עוד היצור התבוני היחיד על כדור הארץ. ב-2020 תגיע הבינה המלאכותית לרמת הבינה האנושית, והיא תמשיך ותתפתח בקצב מהיר מזה של האבולוציה הטבעית.

ומה באשר לננו-טכנולוגיה? זו תגיע למיצוי מלוא יכולתה ב-,2040 כאשר יופיע "המשכפל האוניוורסלי" שירכיב כל חפץ, מורכב ככל שיהיה, מחומרי גלם פשוטים בצירוף מידע על המבנה המולקולרי הרצוי. "המשכפל" יוכל לבנות כל דבר, החל ביהלום ועד ארוחת גורמה, מפסולת או אדמה. הקץ לחקלאות וכל תעשיית הייצור המוכרת (זהו גם החזון של "נביא" הננו-טכנולוגיה המולקולרית אריק דרקסלר – אם כי קלארק תיאר מתקן פלאים מעין זה עוד ב-1959).

ההשלכות: חזרה לנופי טבע של שטחים אדירים שיפונו משדות או מפעלי תעשיה, עידן של פעילויות פנאי, בידור ולמידה – ועם זאת חיפוש אחר דרכי פורקן חדשות ליצרי התוקפנות. חלק מהאנושות יחשוב שהחיים מתחילים להיות משעממים מדי: החל מ-,2050 מיליוני אנשים יבחרו להקפיא עצמם (מתקן מיוחד יוקם באנטארקטיקה) כדי "להגר" אל עתיד רחוק ומעניין יותר.

אלה שיעשו זאת עלולים להחמיץ את הקמת מושבות הקבע הראשונות על הירח, בשנת ,2051 שבהן אנשים יאריכו ימים בזכות תנאי הכבידה הנמוכה. שש שנים מאוחר יותר תחגוג האנושות 100 שנים לפרוץ עידן החלל (שיגור הלוויין הרוסי "ספוטניק" ב-1957). החגיגות יתקיימו בכל מערכת השמש – מהמאדים ועד ירחי צדק (על אחד מהם יתגלו חיים ב-2011).

אבל הפריחה האמיתית של עידן החלל תבוא רק ב-,2095 עם פיתוח "הנעת החלל" – חלומם העתיק של סופרי המדע הבדיוני לדורותיהם. זאת הנעה האמורה לנצל את עקמומיות המרחב הארבע-ממדי (חלל-זמן), על פי תורת היחסות הכללית של איינשטיין. כך יוכל האדם להגיח סוף סוף ממערכת השמש אל מרחבי הגלקסיה במהירויות המתקרבות למהירות האור.

וכך, לפי קלארק, בשנת 2100 תתחיל סוף סוף ההיסטוריה האנושית.
{הופיע בעיתון הארץ, 2/5/2000{

האלף השלישי – עתידנות

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~404252331~~~222&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן