סיקור מקיף

שיטה משופרת לייצור ביו-דלקים

5חוקרים מאוניברסיטת אילינוי חשפו, לראשונה אי-פעם, את יחסי הגומלין המורכבים שבין תגובות מטבוליות, בקרת גנים והשפעות סביבתיות, ממצאים שיוכלו לספק תובנות חדשות באשר לפיתוחם של ביו-דלקים מתקדמים.

דלק ביולוגי. איור: shutterstock
דלק ביולוגי. איור: shutterstock

[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]

חוקרים מאוניברסיטת אילינוי חשפו, לראשונה אי-פעם, את יחסי הגומלין המורכבים שבין תגובות מטבוליות, בקרת גנים והשפעות סביבתיות, ממצאים שיוכלו לספק תובנות חדשות באשר לפיתוחם של ביו-דלקים מתקדמים.

"מחקר זה מקדם את ההבנה העמוקה שלנו באשר לתהליך המורכב של ייצור אצטון-בוטאנול-אתאנול (ABE) בחיידקי קלוסטרידיום," הסביר Ting Lu, פרופסור לביו-הנדסה באוניברסיטת אילינוי. "בה בשעה, הממצאים מספקים לנו כלי עוצמתי להכוונת תכנון זנים ולשיפור הפרוטוקול, מה שמקדם את הפיתוח של ביו-דלקים מהדור הבא."

חילוף חומרים (מטבוליזם) בחיידקים מהווה כלי בעזרתו החיידקים מנצלים חומרי מזון להפקת אנרגיה לשם המחיה והרבייה שלהם. מנגנון זה כרוך בדרך כלל בתהליכים ביוכימיים מורכבים המתרחשים תוך בקרה מדויקת של תגובות מטבוליות ובקרת גנים ותוך יחסי גומלין גם עם הסביבה.

אחת מהדוגמאות החשובות והידועות ביותר היא תהליך הייצור של אצטון-בוטאנול-אתאנול (ABE) בחיידקי קלוסטרידיום, במהלכו תאי החיידקים ממירים מקורות פחמן, כגון עמילן, לחומצות אורגניות שמשמשות לאחר מכן לייצור התעשייתי של ממסים חשובים. "חיידק הקלוסטרידיום הוא מעין מפעל שבמהלך תהליך התסיסה שבתוכו ממיר מקורות פחמן לביו-דלקים מתחדשים ומתקדמים היכולים לשמש ישירות ברכבים שלנו לשם הנעתם," מסביר החוקר הראשי. "המורכבות וטיב המערכות של התהליך לא קיבלו, עד כה, את תשומת הלב המגיעה להן, מה שהוליד אתגרים בהבנה ובשיפור של התהליך."

"במהלך המחקר שלנו, פיתחנו מסגרת חישובית משולבת לאנליזה ולניצול של מטבוליזם הממסים בחיידקי קלוסטרידיום," אמר החוקר הראשי. "למיטב ידיעתנו, המחקר שלנו חושף, לראשונה אי-פעם, את הארגון המורכב יחדיו של המערכות של תגובות מטבוליות, בקרת גנים והשפעות סביבתיות," מציין החוקר. "המחקר מספק גם כלי כמותי לניסוח היפותזות חדשות ולתכנון מושכל של זנים יעילים וכן לשיפור הפרוטוקול, מה שמקדם את הפיתוח של ביו-דלקים מהדור הבא."

תקציר המאמר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

 1. חשוב ומענין
  רק ראוי לזכור
  שבעברית אין הטית מכלולים לרבים
  כמו :
  נשק , מידע , לחם או דלק ,
  לכן ״דלקים״ יוק !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן