לראשונה טיפול אימונותרפי הצליח להאריך משמעותית את חיי חולי סרטן ריאה

טיפול אימונתרפי הוא טיפול המעורר את מערכת החיסון לזהות ולתקוף את הגידול הסרטני. מחלתם של החולים שטופלו באימפינזי לא הפכה למפושטת בממוצע למשך 28.3 חודשים לעומת 16.2 חודשים אצל החולים שטופלו בטיפול המקובל כיום ונותרו במעקב בלבד

תאי סרטן הריאה. איור: shutterstock
תאי סרטן הריאה. איור: shutterstock

טיפול אימונתרפי הוא טיפול המעורר את מערכת החיסון לזהות ולתקוף את הגידול הסרטני. מחלתם של החולים שטופלו באימפינזי (דורבאלומאב), לא הפכה למפושטת בממוצע למשך 28.3 חודשים לעומת 16.2 חודשים אצל החולים שטופלו בטיפול המקובל כיום ונותרו במעקב בלבד. אלו נתונים חדשים ממחקר "הפסיפיק" שתוצאותיו נחשפו בכנס סרטן הריאה העולמי בטורונטו בימים אלה.

טיפול אימונתרפי מסוג מעכב PD-L1 מעורר את מערכת החיסון לזהות ולתקוף את הגידול הסרטני. אימונותרפיה כבר הוכחה כיעילה בשנים האחרונות לטיפול בחולי סרטן בשלב הגרורתי, אך אף טיפול לא הצליח להוכיח עד היום יעילות בשלב מוקדם יותר של המחלה, שלב 3.
כשליש מחולי סרטן הריאה מאובחנים בשלב 3, שלב המוגדר כמחלה מקומית מתקדמת. בשלב זה הגידול טרם פלש מחוץ לריאות, אך לרוב אלו חולים שאינם ברי ניתוח.
שלב מחלה זה הוא חלון ההזדמנויות האחרון בו ניתן עדיין, בחלק מהמקרים, לרפא את המחלה, רגע לפני שהחולה מתדרדר ומחלתו שולחת גרורות.
מתוך מטרה לנסות לרפא את החולה, הטיפול המקובל לחולים בשלב 3 מזה מספר עשורים הוא טיפול משולב של כימותרפיה וקרינה.
לאחר הטיפול המשולב, אין שום טיפול נוסף שיכול לשמר את המצב ולמנוע מהחולה להתדרדר בשלב מסוים לשלב של מחלה גרורתית.
מעל ל-40 מחקרים גדולים ומשמעותיים לאורך השנים לא הצליחו לשפר את עקומת ההישרדות של החולים.
עד היום החולים שסיימו את הטיפול המשולב נותרו במעקב רפואי בלבד, ללא טיפול, ואל תוך אותו חלון זמן נכנס כעת "אימפינזי" במטרה לייצר תגובה של מערכת החיסון כנגד המחלה.
מחקר הפסיפיק עקב במשך מעל לשנתיים אחר יותר מ-700 חולים אשר חולקו במחקר לשתי קבוצות:
קבוצה אחת טופלה רק במשלב המקובל (כימותרפיה והקרנות) ולאחר מכן, קיבלה טיפול דמה (פלצבו) כדי להקביל את המצב המקובל כיום, בו החולים נותרים במעקב בלבד עד להתקדמות למחלה מפושטת.
הקבוצה השנייה טופלה, מיד לאחר טיפולי הכימותרפיה וההקרנות, באימפינזי, הניתן בעירוי אחת ל-3 שבועות וזאת לאורך שנה שלמה.
תוצאות המחקר:
לראשונה, הטיפול הוכיח השפעה משמעותית על הישרדות החולים: בסוף תקופת המחקר מעל ל-50% מהחולים היו עדיין בחיים, והטיפול הפחית את הסיכון למות ב-32% ואת הסיכון להתדרדרות למחלה גרורתית ב-47%.
מחלתם של החולים שטופלו באימפינזי לא הפכה למפושטת בממוצע למשך 28.3 חודשים לעומת 16.2 חודשים אצל החולים שטופלו בטיפול המקובל כיום ונותרו במעקב בלבד.
הנתונים מצטרפים לנתונים קודמים שהראו שהטיפול באימפינזי הצליח לעצור את המחלה למשך של 17.2 חודשים לעומת 5.6 חודשים אצל החולים שטופלו רק בטיפול המשולב הקיים כיום.
במחקר נבדקה גם רמת איכות החיים של החולים ובטיחות התכשיר ולא נצפו תופעות לוואי ייחודיות לטיפול. איכות חיי החולים נשמרה ואף השתפרה במספר מדדים.
"אימפינזי מהווה את ההתקדמות הראשונה מזה שנים רבות בשלב זה של המחלה, ומספק תקווה חדשה לחולי סרטן ריאה בשלב 3. תוצאות המחקר הופכות את הטיפול למענה הרפואי הטוב ביותר מעתה לחולים" הכריז פרופ' סקוט אנטוניה, החוקר שעמד בראש מחקר הפסיפיק וראש המחלקה לאונקולוגיה במרכז מופיט לחקר הסרטן בפלורידה.
המחקר המלא פורסם במקביל לכנס גם בכתב העת המדעי הנחשב ה'ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין'

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. עצוב ששיא הטכנולוגיה היא לחיות עם שעון. מדובר בשנתיים.
    סטיב ג'ובס חי עם סרטן לבלב 13 שנים, בשילוב של זן נדיר איטי ושל הון כסף. עבר השתלת כבד אם אינני טועה – לא בטוח. הכסף האריך לו חיים, לא קנה לו אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן