סיקור מקיף

מילגות ע"ש אילן רמון לדוקטורנטים מצטיינים בסכום 192 אלף שקל כל אחת

קרן משותפת למשרד המדע ולמועדון המסחרי-תעישייתי בו חברות התעשיות הגדולות בארץ, תעניק מדי שנה ארבע מילגות לדוקטורנטים המתמחים בתחומים הרלוונטיים לחקר החלל

איילין קולינס, מפקדת משימת הדיסקוורי מיולי-אוגוסט 2005; פרופ' מינה טייכר, אסף אגמון - מנכ

קרן משותפת למשרד המדע ולמועדון המסחרי-תעישייתי בו חברות התעשיות הגדולות בארץ, תעניק מדי שנה ארבע מילגות לדוקטורנטים מצטיינים במיוחד בסכום מצטבר של 192 אלף שקלים לכל מילגה על פני שלוש שנים. המילגה תינתן לסטודנטים המתמחים בתחומים הרלוונטיים לחקר החלל – כדי שהללו יוכלו להקדיש את כל זמנם ומאמציהם למחקר בלי להיות מוטרדים בשאלות פרנסה במהלך לימודיהם. כך הודיעו אתמול שר המדע והטכנולוגיה רוני בר-און וממלאת מקום מנכ"ל משרד המדע, פרופ' מינה טייכר בדברי הפתיחה שלהם בכנס "כנס חלל ומדע בישראל 2006" שערך משרד המדע בשיתוף מכון פישר, סוכנות החלל הישראלית ולשכת המדען הראשי במשרד התעשיה והמסחר.

"מלגות סוכנות החלל הישראלית ע"ש אל"מ אילן רמון ", אשר יחולקו בכל שנה החל מ-2006. ארבע המלגות הראשונות, בגובה של 64 אלף שקל לשנה (במשך שלוש שנים), יוענקו במימון משותף של המועדון התעשייתי-המסחרי ומטרתן לתמוך בסטודנטים מצטיינים לתואר שלישי (ומשתלמים במסגרת פוסט-דוקטורט) בתחום חקר החלל. התוכנית פתוחה בפני סטודנטים מכל התחומים השותפים בחקר החלל, דוגמת הנדסת אווירונאוטיקה, מיקרו-אלקטרוניקה, אלקטרו-אופטיקה, פיזיקה שימושית, אסטרופיזיקה, מתמטיקה שימושית ומדעי-המחשב.

רונה רמון התייחסה לכך במסיבת עיתונאים שהתקיימה במהלך הכנס: "יוזמות רבות הוקמו ובוצעו במשך שלוש השנים הללו בנושא ההנצחה של אילן. המשפחה ביחד עם חברים קרובים החליטה על קו מנחה בנושא החינוך. ולשמחתי זו השנה השלישית שמלווים אותי אסטרונאוטים מנאס"א בתקופה הקשה הזו. אנחנו נפגשים בשבוע הזה עם כמה שיותר תלמידים וגם סטודנטים. היום גם נלך לבית החולים שניידר לתת חיזוק והשראה לילדים ללמוד, לחקור ולהגשים את הפוטנציאל שקיים בהם. בנוסף, אני תמיד חושבת על אילן כאדם פרטי, שמבחינת האישיות שלו היתה לו המון אהבה למשפחה והמעגל הרחב יותר – אהבה רבה למדינת ישראל. כולכם יודעים על ההסטוריה האווירית והדרך שבה ייצג אותנו בחלל היתה טובה. אנחנו מתחילים פרויקט במצפה רמון שבו נוכל להכיר את דמותו של אילן ודרך האישיות שלו הוא יקח אותנו למסע מאהבת הטבע והארץ ועד הטיסה לחלל."

באשר להודעת המשרד על חלוקת המלגות למצטיינים אמרה רמון: "המלגות הן גולת הכותרת, אם אנחנו מדברים על הנצחה חיה, כי אלו שיקבלו את המלגה יזכרו גם בעוד עשרים שנה מי האיש ומה עשה. "

באשר לכנס שהתקיים בבית חיל האוויר אמרה רמון: "הכנס הזה יהפוך למסורת ואני מקווה שהוא יביא את ישראל להשגים מדעיים."
הכנס היה גדוש במרצים וכן התקיים בו פאנל בהשתתפות שלושה אסטרונאוטים שנטלו חלק בטיסת המעבורת קולומביה. אנו מקווים להביא את תמליל הפאנל – בתלות באיכות ההקלטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן