סיקור מקיף

יחוזק שיתוף הפעולה בין ישראל ליפאן בתחומי החלל ננו טכנולוגיה, ביוטכנולוגיה ואלקטרוניקה

בפגישה שהתקיימה השבוע בטוקיו, יפאן, בין שר המדע והטכנולוגיה, אליעזר (מודי) זנדברג, לבין שר המדע והחינוך היפאני, טאקֶא קַאואַמוּרָה, סיכמו שני השרים על הקמת צוותי עבודה משותפים על מנת לבחון ולהגדיר תחומים לשיתוף פעולה בין יפאן וישראל בתחומי ננו טכנולוגיה, הביוטכנולוגיה, החלל והאלקטרוניקה

בכוונת שתי המדינות למלא בתוכן את הסכם שיתוף הפעולה המדעי אשר נחתם ביניהן בשנת 1994. “יש לי הערכה עמוקה להישגי המחקר המדעי בישראל. שיתוף פעולה מדעי טכנולוגי בין שתי המדינות יהיה לטובת האנושות כולה”, אמר קַאואַמוּרָה.
בפגישה הובעה נכונות, משני הצדדים, להעמיק את שיתוף הפעולה גם בתחום החלל. השרים זנדברג וקַאואַמוּרָה סיכמו כי המשך הדיונים בנושא זה ייעשה ישירות בין סוכנויות החלל של ישראל (ISA) ושל יפאן (JAXA ׂ) .

יפאן וישראל הן שתיים מתוך שמונה מדינות בעולם שיש בידיהן ידע ויכולת לבנות ולשגר לוויינים לחלל. השר קַאואַמוּרָה הביע הערכה רבה למעמדה של מדינת ישראל בתחום החלל ואמר כי הוא סבור שיתוף פעולה בתחום זה יתרום לשיפור רמת הדיוק של פרויקטים יפאניים. יש לציין כי בשנה שעברה נכשל נסיון שיגור של סוכנות החלל היפאנית, ומאז הוקפאו תוכניות שיגור נוספות עד שתובהר סיבת התקלה, שגרמה לפיצוץ בעת השיגור. השיגורים צפויים להתחדש ב-2005.

עד 2006 מתכוונת יפאן להגיע ליכולת שיגור מטעדים במשקל של עד 6 טון. עמידה ביעד זה תספק ליפאן יכולת תחרות בשוק שיגורי הלוויין העולמי, בו שולטות כיום ארה”ב, צרפת ורוסיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן