סיקור מקיף

קיפאון מוח

שאלה שמטרידה לא מעט אנשים בשלב כלשהו של חייהם נוגעת לכאב החד המורגש בין הרקות ביס גדול מידי של גלידה, או בשמו הפופולארי brain-freeze.

עצב ה Trigeminal בצהוב באדיבות btarski – ראה קישור למקור התמונה
עצב ה Trigeminal בצהוב באדיבות btarski – ראה קישור למקור התמונה

שאלה שמטרידה לא מעט אנשים בשלב כלשהו של חייהם נוגעת לכאב החד המורגש בין הרקות ביס גדול מידי של גלידה, או בשמו הפופולארי brain-freeze.

הכתב ביורן קארי ממגזין Popular Science ניסה לענות על השאלה הבוערת ופנה למומחים רפואיים שיחוו דעתם בנושא. באופן לא מפתיע ( ואולי כן), לא נערך מחקר מסודר במטרה לברר את פשר הכאב המסתורי. אך מסתבר שהרפואה כן טרחה לתת לו שם: “כאב ראש של גלידה” (ice-cream headache).

בין הרופאים והמדענים מקובלים שני הסברים אפשריים למקורו של הכאב: הראשון טוען כי הקור מהגלידה גורם להתכווצות כלי דם בסינוסים, מה שפוגע בזרימת הדם באופן דומה למה שמתרחש בזמן מיגרנה, ולכן מורגש כאב. ההסבר השני הוא גירוי יתר של עצב הגולגולת החמישי (trigeminal) האחראי על התחושה בפנים. העצב עובר בפה ולכן נחשף לקור של הגלידה.

החדשות הטובות, למקרה שחששתם שהכאב עשוי לגרום לנזק מוחי כלשהו, הן שהוא לא גורם כל נזק. הנה שני הסברים מרגיעים: א. שני ההסברים המקובלים להיווצרות הכאב לא קשורים למוח. ב. רופאים מורידים את הטמפרטורה של המוח באופן שגרתי במהלך ניתוחים מסוימים. עד כה, לא תועד נזק ישיר כתוצאה מהקור, המוח חוזר לפעולה מלאה עם העלייה בטמפרטורה.

קישור למקור התמונה

8 תגובות

 1. לאיתי:
  לאחרונה יצא לי לצפות בסרט “העולם אינו מספיק” מסדרת סרטי ג’יימס בונד. לאחת הדמויות שם אין יכולת לחוש כלום. התעודד! אתה לא לבד.

 2. אבל זה לא כאבים שיש לכל האנשים ..יש אנשים שאין להם “קיפאון מוח ”
  למשלי לי ,
  אפפעם בחיים שלי לא היה לי כאבים כאלה..
  אני יכול לשתות כוס של איסקפה בשניות,ואוכל גלידה נורא מהר (גם בחורף וגם בקיץ) ואפפעם לא הרגשתי שום כאב כזה..

 3. כסובל מסינוסיטיס,
  אין לי ספק שכאב כזה מופיע בעוצמה הרבה יותר גדולה כאשר הסינוסים “סתומים”

 4. השם מטעה. כאב הראש מתרחש כאשר הגלידה מחליקה במורד הגרון ודווקא מתרחקת מהמוח. לא המוח הוא הקופא אלא צינור הבליעה הוא זה שנחשף לטמפרטורה הנמוכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן