סיקור מקיף

יבמ – שוב בראש רושמי הפטנטים

בין הפטנטים – רבים שפותחו במעבדות יבמ בחיפה: קול באינטרנט, זיהוי תמונות עבור בנקים ותמיכה ב-Computer Clusters

אבי בליזובסקי

מיכאל רודה, מנהל מעבדות יבמ בחיפה
מיכאל רודה, מנהל מעבדות יבמ בחיפה

יבמ רשמה בשנת 2002 יותר פטנטים בארה"ב מכל חברה אחרת. זו השנה העשירית ברציפות בה מובילה יבמ ברישום פטנטים, הפעם עם 3,288 פטנטים מאושרים – לעומת 1,893 בלבד ל- Canon , שבמקום השני.

מעבדות יבמ בחיפה היו השנה פעילות במיוחד ברישום פטנטים וחלק מהפטנטים שפותחו מחוץ לארה"ב היו פרי עבודתם של חוקרי מעבדות יבמ בחיפה.

הפטנטים המרכזיים שנרשמו השנה על ידי מדעני יבמ בחיפה עוסקים בהעברת קול על גבי האינטרנט, שורת פטנטים של זיהוי תמונה המשרת כבר בבנקים גדולים בעולם לטיפול בהמחאות, ופטנט לתמיכה של תוכנות תשתית של Computer Clusters עבור Platform iSeries.

ד"ר מיכאל רודה, מנהל מעבדות יבמ בישראל ציין כי "הובלה טכנולוגית מותנית ביכולת לחדשנות המצריכה השקעות עצומות במחקר ופיתוח. יכולתה של יבמ להוביל ברישום פטנטים במשך 10 שנים רצופות מבטאת את העוצמה הטכנולוגית של יבמ". "למעבדות יבמ בישראל תרומה נאה בתחום זה , במהלך 2002 רשמו אנשי המעבדה בישראל כ- 50 פטנטים" הוסיף ד"ר רודה.

יבמ מעניקה פרסי הוקרה לחוקרים האחראים לפטנטים המהווים אחוז חשוב ברשימת הפטנטים של יבמ מדי שנה. חוקרי יבמ בחיפה זכו לאות ההצטיינות הזה בתחומי האחסון, טכנולוגיות עיבוד תמונה, טיפול בבר-קוד ואינטרנט. תקציב המחקר והפיתוח של יבמ העולמית עומד על 5.5 מיליארד דולר בשנה.

בעשור האחרון, רשמו ממציאים הנמנים עם שורות יבמ בכל העולם 22,357 פטנטים – לעומת קרוב ל- 7,000 של Canon, שבמקום השני. השנה, היה משקלם ברשימת הפטנטים של חוקרי יבמ הפועלים באירופה ובכלל זה בישראל גבוה מבעבר. בתקופה הזאת, קיבלה יבמ יותר פטנטים מאשר סך כל ההמצאות בעשר החברות האמריקאיות הגדולות ביותר, ובהן HP-קומפק, אינטל, סאן, מיקרוסופט, דל, אפל, EMC, אורקל ו- EDS. יבמ היא גם החברה היחידה שחצתה את קו 3,000 הפטנטים בשנה אחת – והיא עושה זאת זו השניה השניה ברציפות.

בצד היתרונות ברמות היכולת להביא פעם אחר פעם מוצרים ראשונים מסוגם אל השוק, מאפשר תיק הפטנטים של יבמ לחברה להפיק הכנסה ישירה ממכירת זכויות קניין רוחני, בהיקף של כעשרה מיליארד דולר בעשור האחרון, וכ- 1.5 מיליארד דולר בשנת 2001 בלבד.

ההמצאות המרכזיות של יבמ בשנת 2002 משפרות את היערכות החברה לעידן העסקים האלקטרוניים על פי דרישה, ומרחיבות את הפער הטכנולוגי ממנו היא נהנית בתחומים מרכזיים דוגמת מחשוב אוטונומי במערכות המנהלות את עצמן, מחשוב Grid ברשתות מחשבים המקצות לכל משתמש עוצמת מחשוב על פי הצורך, וננו-טכנולוגיה.

בין הפטנטים החדשים האלה – מערכת המשתפת משימות מחשוב על גבי הרשת, בפריצת דרך טכנולוגית המאפשרת למחשב "לקרוא לעזרה" ולשלוח משימות או חלקי משימות למחשבים אחרים באותה רשת. המחשב ה"מסייע" יבצע באופן אוטומטי את המשימה, ויחזיר את התוצאה למחשב מבקש השירות. פטנט אחר, לאבחון השלכות הסביבה על כשלים במערכת, מהווה צעד חשוב לקראת זמינותן של מערכות בעלות כושר התאוששות עצמי. הפטנט הזה מציג שיטה לניטור עצמי של המחשב, כאשר המערכת קובעת האם תנאי הסביבה בהם היא פועלת גורמים לטעויות או כשלים ברכיבים דוגמת ספקי כוח או יחידות קירור.

הפטנט של יבמ לחיבור מחדש של הרשת מאפשר למחשב לאבחן אוטומטית כל ניתוק שלו מהרשת – ולהגדיר בעצמו חיבור חדש.

בתחום הננו-טכנולוגיה הבסיסית, מבססת יבמ את עמדת ההובלה שלה במה שנתפס כיום כטכנולוגיית השבבים העתידית, עם שיטה חדשה לעיצוב ובנייה של "ננו-שפורפרות" פחמן: מבנים מולקולאריים זעירים המתפקדים כטרנזיסטור לכל דבר.

מדעני יבמ רשמו בשנת 2002 גם שורת פטנטים על טכנולוגיות המסוגלות לשפר את חיי היום-יום, דוגמת מערכת מבוססת חיישנים המנטרת את מצבה המכני של מכונית ומזמינה באורח אוטומטי שירות או תיקון נדרש, דוגמת החלפת שמנים או כיוונון מנוע.

לאחרונה, הקימה יבמ במסגרת חטיבת המחקר שלה יחידה חדשה לשירותי חדשנות על פי דרישה – On Demand Innovation Services – המפנה את המדענים הבכירים ביותר של יבמ לפתרון בעיות העולם האמיתי של לקוחות החברה. יבמ מציעה ללקוחותיה גם שירות ייעוץ בתחום הפטנטים, המסייע בניהול ובניצול תיק הפטנטים של כל לקוח כזה.

למעלה מ- 950 מהפטנטים של יבמ נרשמו בתחום המיקרו-אלקטרוניקה. 335 – בתחום האחסון, 580 בתחום השרתים, 470 בתחומי תוכנה, 135 במחשוב אישי, ו- 25 על ידי חטיבת השירותים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן