סיקור מקיף

חוקרת מיבמ חיפה תנהל את תחום אנליזת הנתונים ביבמ בעולם * יישום ראשון: התאמת תרופות לאיידס

אחד הפרוייקטים עליו שוקדים מומחי האנליזה במעבדת המחקר של יבמ בחיפה, EuResist, מתמקד בתחום הבריאות ובחיזוי עמידות לתרופות, מתבצע בשיתוף פעולה עם שורת גופים וגורמים בתעשייה – וכבר זכה בשורת פרסים. עתון המחשבים Computerworld בחר אשתקד ב- EuResist כפרוייקט המצטיין של השנה בתחום הבריאות.

ד"ר איה סופר
ד"ר איה סופר
יבמ צופה גידול משמעותי בשוק הכלים והפתרונות לאנליזה עסקית. שימוש בכלי אנליזה מתקדמים לניתוח מכירות איפשר ליבמ עצמה להגדיל אשתקד את מכירותיה בכמיליארד דולר – כאשר במקביל היא מיישמת פרוייקטים בתחום הזה בחברות טלקום, שם מאפשרים הכלים למנוע נטישת לקוחות, בחברות ביטוח המקטינות תביעות כוזבות וחוסכות זמן סליקה, ובחברות חשמל – דוגמת זו של ספרד – החוסכת כ- 50,000 אירו ביום בזכות אנליזה מדוייקת החוזה את דרישות הצריכה בכל שעה לאורך היממה.

במסגרת ההתמקדות בתחומי האנליזה החכמה, מונ

תה ד"ר איה סופר, ממעבדת המחקר של יבמ בחיפה, למנהלת העולמית של תחום ניהול מידע ואנליזה במערך המחקר של יבמ. סופר היא המנהלת הראשונה שאינה אמריקאית הזוכה למינוי גלובאלי כזה, במסגרתו היא מובילה את פעילותם של מאות חוקרים בכל העולם, ובכלל זה בסין, יפן, הודו, ארה"ב, וציריך. כמנהלת מחלקת מידע ואינטראקציה במעבדה בחיםה, מטפלת סופר באופן ההתממשקות עם מידע.

בשיחה במהלך ביקור עתונאים במעבדת המחקר בחיפה, מסבירה סופר כי תחום האנליזה החכמה הוא תחום בהתקדמות והתהוות – כאשר הבעייה היא טיפול בכמויות גדולות יותר של מידע. "אין ערך למידע אם איננו יודעים לנתח אותו, והעובדה היא שכמות המידע הולכת וגדלה. קפיצת המדרגה בתחום ייצור התוכן מדהימה: אם בעבר נדרש סף יכולות ליצירת תוכן, הרי כיום – כולם תורמים ליצירת תוכן, בכלים שונים. חברות אוספות יותר ויותר מידע אודות לקוחות מערכות אספקה וכן הלאה. כולנו אוגרים אמנם יותר ויותר נתונים – אלא שהנתונים האלה אינם שווים דבר אם לא נדע להפיק את התובנות הנכונות בזמן הנכון".

עולם האנליזה התמקד בשלבים הראשונים בתחום הדיווח הקבוע, הדיווח אד-הוק, ניתוח וחקירת מידע. כיום, הוא מתפתח אל עולם הסימולציה, החיזוי, המודלים והאופטימיזציה. "אנחנו רוצים להפעיל אלגוריתמים שידעו לאבחן מצב ולשפר את ההתנהלות בו", אומרת סופר. "אם בעבר התמקדו מעבדות המחקר באלגוריתמיקה ובסימולציה ברמת שבב המעבד – הולידה היציאה של המעבדות לעבודה ישירה מול עולם העסקים שינוי כיוון ומיקוד. במעבדות המחקר של יבמ עובדים כיום באופן צמוד עם יועצים בתחומי התעשייה ובמגזרי השוק בהם פועלת יבמ, על מנת להשתמש בטכנולוגיות האנליזה בתחומים האלה".

כ- 250 חוקרים ומתמטיקאים ביבמ בכל העולם עובדים כיום על הבעיות האלה, בהם יותר מחמישים בחיפה, תוך שהם רותמים יכולות אלגוריתמיות לטובת לקוחות.

פרוייקט חיזוי עמידות איידס לתרופות

אחד הפרוייקטים עליו שוקדים מומחי האנליזה במעבדת המחקר של יבמ בחיפה, EuResist, מתמקד בתחום הבריאות ובחיזוי עמידות לתרופות, מתבצע בשיתוף פעולה עם שורת גופים וגורמים בתעשייה – וכבר זכה בשורת פרסים. עתון המחשבים Computerworld בחר אשתקד ב- EuResist כפרוייקט המצטיין של השנה בתחום הבריאות.

הטכנולוגיות החדשות והמודלים המתמטיים שפותחו על ידי חוקרי יבמ במעבדה בחיפה, מספקות דרך חכמה ויעילה יותר לבחירת התרופות הטובות ביותר והצירופים היעילים ביותר של תרופות שונות לטיפול בחול חולה איידס, על בסיס המאפיינים הגנטיים המיוחדים המזוהים אצלו. מערכת EuResist היא כלי מקוון רב-עוצמה, המסייע לרופאים לבחור בטיפול המציע את רמת ההסתברות הגבוהה ביותר לעצירת תהליך השכפול של הנגיף בגוף, ולמניעת התפתחות עמידות של הנגיף לתרופות.

למרות ההתקדמות העצומה במחקר נגיפי האיידס, מסוגל נגיף ה- HIV לפתח עמידות בפני כל חומר המונע את שכפולו. במציאות הזאת, חייבים רופאים לנטר באופן רצוף את רמת הנגיפים בדמו של החולה, ולרשום תרופות חדשות על מנת לשמור על האפקטיביות של הטיפול. שמירה על רמה נמוכה של הנגיף בדם תלויב בבחירת הצירוף הנכון של תרופות, שיעבדו למשך זמן ארוך ככל האפשר.

EuResist היא שיטת החיזוי הראשונה והיחידה, הזמינה ללא תשלום לשימושם של אנשי בריאות, המאפשרת חיזוי ממוחשב על בסיס נתונים מתעדכנים באופן רצוף, של סיכויי ההצלחה של כל משטר טיפול נגד כל מוטציה של וירוס ה- HIV, לא רק על בסיס הניתוח הגנטי של הוויאוס עצמו – אלא גם תוך שימוש בטכנולוגיות אנליזה מתקדמות המביאות בחשבון את נתוני התגובה לטיפול כפי שהצטברו לאורך הניסיון בתרופה הזאת. המערכת היא גם היחידה מסוגה המציעה לקהילה הרפואית העולמית אומדן של יעילות הטיפול בשילובים שונים של תרופות – ולא רק בכל תרופה בפני עצמה.

החוקרים העומדים מאחורי EuResist פיתחו מודלים מתמטיים חדשים לחיזוי יעלות הטיפול, המתחשבים לא רק בהיסטוריה הטיפולית של החולה עצמו – אלא גם בכמויות גדולות של מידע המצטברות במסגרת פרוייקט EuResist. בסיס הנתונים של הפרוייקט הכלל אירופי הזה כולל כיום יותר מ- 33,000 חולים, ו- 98,000 תרופות ודפוסי טיפול – יחד עם נתונים מ- 370,000 בדיקות עומס נגיף. נפחי המידע האלה הופכים את EuResist למאגר הנתונים הגדול בעולם בתחום עמידות נגיף ה- HIV ומידע לגבי תגובות קליניות לתרופות שונות ולצירופי תרופות מגוונים.

המערכת מספקת חיזוי מדוייק ב- 76% – טוב יותר מכל כלי אחר הזמין כיום לצורך זה, ומרופאים מומחים הפועלים בתחום. במחקר שהשווה בין יכולות החיזוי של מומחים ובין יכולות החיזוי של 10 מומחים בינלאומיים, ובחן את ההיסטוריה של הטיפול ב- 25 מקרים, הוכח כי EuResist מסוגל לספק תחזית טובה יותר מזו של תשעה מעשרת המומחים.

לדברי ירדנה פרס, חוקרת במעבדת המחקר של יבמ בחיפה ומי שהובילה את העבודה במסגרת הפרוייקט האירופי, "ניטור ההיסטוריה של הטיפולים והתקדמות הווירוס חיוניים על מנת להבטיח את הצלחת הטיפול. זמינות הידע הנולד על בסיס כמויות גדולות של נתונים, תאפשר לרופאים להביא בחשבון את המאפיינים המיוחדים לחולה, אופי הווירוס, המוטציות שלו ומצב המחלה בכל רגע נתון".

פרוייקט EUResist משלב את מאגרי הנתונים הגדולים ביותר המנוהלים באירופה בתחום האיידס, ומידע על התגובה לטיפולים השונים על פי ניתוח גנטי של פרופיל החולים והווירוס. עיקר הנתונים מגיעים ממאגרים באיטליה, גרמניה ושוודיה. המחקר בחיפה מתבצע כחלק מתוכנית המסגרת השישית של הקהיליה האירופית, והוא כולל בין השאר גם חוקרים ממכון מקס פלנק, בית החולים האוניברסיטאי בקלן, והתאגדות התעשייה האירופית למחקר פרמצבטי, EFPIA.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. איך זה עובד? זה מבוסס על רשתות נוירונים ואלגוריתמים של דטה מינינג? אפשר כמה מילים על שיטת הניתוח?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן