סיקור מקיף

האבל צילם ארבע ערפיליות פלנטריות מרהיבות

ערפיליות פלנטריות הן השאריות שנותרו כאשר כוכבים מסיימים את חייהם ומשילים את שכבתם החיצונית לחלל

ערפיליות פלנטריות
ערפיליות פלנטריות

ערפיליות פלנטריות הן כמה מהעצמים היפים ביותר ביקום. אבל אסור לתת לשם לבלבל אתכם, אין להם דבר וחצי דבר עם כוכבי לכת (פלנטות). הן השאריות שנותרו כאשר כוכבים מסיימים את חייהם ומשילים את שכבתם החיצונית לחלל. בתמונה, שצולמה על ידי טלסקופ החלל האבל, יש ארבע ערפיליות כאלה.

אף כי כוכבים כמו השמש מגיעים לסיום חייהם הארוכים, הם משילים את שכבתם החיצונית בסדרת אירועים דרמטיים. האור האולטרה סגול מהכוכב מאיר את החומר, גורם לו לזהור כמו שרואים בתמונות שצילם האבל. אותו אור אולטרה-סגול גם מפזר את ענן החומר, ודוחף אותו החוצה כך שלבסוף הוא מתאדה לתוך הריק של החלל.

אף כי הכוכב חי אולי 10 מיליארד שנה, הערפילית הפלנטרית מתקיימת רק רגע אחד – כ-10,000 שנה.

בצד שמאל למעלה של התמונה, הערפילית He 2-47 שכינויה "כוכב ים" בשל צורתה. יש לה שש אונות נפרדות, כשבכל אירוע פליטה, הכוכב מעיף החוצה שני זרמי חומר.

בצד ימין למעלה , הערפילית הפלנטרית NGC 5315, שנראית כמו האות X. כמו במקרה הקודם היא סבלה משני אירועי פליטות חומר מהשכבות העליונות של האטמוספירה של הכוכב, שהעיפה החוצה שכבות אלו וירתה החוצה סילונים לכיוונים מנוגדים.

IC 4593 בצד שמאל למטה, הנמצאת בקבוצת הרקולס הצפונית. צורתה המרהיבה נגרמת מהתנגשות של הרוח הנפלטת מהכוכב המרכזי בזמן הפיכתו לענק אדום ולאחר מכן לננס לבן, במעטפת שהושלה. צורתה הכדורית לחלוטין של הערפילית הפלנטרית היא צורה נדירה והיא נובעת כנראה מסוג מסוים של תנע זויתי שהכוכב מקבל ובעטיו הוא ממשיך להסתובב.

ולבסוף NGC 53O7, נמצאת בצד ימין למטה, יש לה צורה סלילית יפה. הכוכב הגוסס חווה כנראה סדרת פעימות כאשר הוא פלט את הגז, והדבר יצר צורה מורכבת הנראית בתמונה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. זה יקרה גם לנו (כלומר לשמש שלנו), אבל רק עוד 5 מיליארדי שנים. יש מספיק זמן להתכונן.

  2. הצבעים הם צבעים מזויפים.
    הם יכולים לציין מגוון של דברים ולרוב מציינים את סוג הקרינה הנפלטת.

  3. תמונות יפות ומרהיבות, רק תקנו אותי אם אני טועה, אך נראה לי שהצבעים הם לא אמיתיים ורק אמורים לסמל את סוג החומר או הקרינה שהוא פולט?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן