סיקור מקיף

חוק מור ימות, תחי הננוטכנולוגיה

כך אמר ריצ'ארד למפמן, המדען הראשי של HP, בביקור בישראל

ריצ'רד למפמן, המנהל העולמי של מעבדות HP
ריצ'רד למפמן, המנהל העולמי של מעבדות HP

HP משקיעה אמנם את מרבית תקציב המו"פ שלה לפיתוח מוצרים חדשים, אך היא אינה מזניחה גם את המחקר ארוך הטווח יותר. 5% מהתקציב המיועד למו"פ משמש לפיתוחים, שישאו פרי עוד חמש שנים, ובמקרים רבים גם זמן רב לאחר מכן – כך אמר ריצ'ארד למפמן, מנהל מעבדות HP בעולם, והמדען הראשי של החברה. למפמן היה אתמול אורחו של מנכ"ל HP ישראל, גיל רוזנפלד, ושל פרופ' אברהם למפל, מנהל מעבדות HP ישראל.

לדברי פרופ' למפמן, שני תחומים אליהם נכנסה HP כבר מזמן, ואשר אמורים להגיע לידי ביטוי בשנים הקרובות, הם הננוטכנולוגיה וכן הווימקס (WiMAX). הווימקס היא טכנולוגיה שתאפשר להתחבר במהירויות גבוהות ברשת אלחוטית אזורית, ולא רק מקומית כמו ב-WiFi של היום בו מחויבים להציב אנטנות במרחקים קצרים מאוד זה מזה אם רוצים לכסות שטח נרחב. אולם, עיקר ההשלכה של טכנולוגיה זו תהיה באזורים שבהם אין כיסוי קרקעי טוב של סיבים אופטיים, כבלים או חוטי טלפוניה. (ראה ידיעה נרחבת על הווימקס במדור שיחות היום).

באשר לננוטכנולוגיה אמר למפמן, כי חוק מור כפי שהוא בא לידי ביטוי ב-40 השנים האחרונות, לפיו המחשבים נהיים חזקים יותר והמחיר ליחידת עיבוד יורד, צפוי להיתקל במכשולים טבעיים בעוד כ-10 שנים אם החברות ימשיכו להסתמך על טכנולוגיות הסיליקון. לעומת זאת, ננו-מחשבים הם סיפור אחר לגמרי על פי למפמן, והם יוכלו להגדיל את עוצמת החישוב הזמינה לשימוש פי כמה מיליארדים. "אם המחשבים של היום חזקים פי 100 אלף מהמחשבים הגדולים שתפסו חדרים שלמים לפני 50 שנה, הרי פה מדובר על גידול של פי מיליארד, דבר שיאפשר יישומים שאף אחד לא חשב עליהם", ציין למפמן, "בתחום הננוטכנולוגיה ילך ויטשטש הגבול בין הביולוגיה לכימיה. המחשבים יהיו כל כך קטנים, שלא יהיה בעצם ניתן לתחזק אותם, והפתרון יהיה ייצור מחשבים עם יכולת ריפוי עצמי, כולל חלקים עודפים, כמו שעושים יצורים חיים. אחד החומרים שבהם אנו בוחנים שימוש בננו-מחשבים הוא הכלורופיל, המשמש את הצמחים בתהליך הפוטוסינטזה".

מושג חדש שייוולד לדברי למפמן, יהיה "מחשבי אבק". כך למשל יפוזרו מחשבים עם יכולת רדיו בתוך אבקת הצבע איתו צובעים את הקיר בחדר. המחשבים הללו יחוברו ביניהם ברשת וירטואלית, כשכל מחשב כזה ידאג לאחת הפונקציות – למדוד את החום ואם יש צורך להפעיל את המזגן, לכוון את עוצמת האור וכן לסייע בניקיון הקיר.

"המדע הבדיוני אפילו לא מתחיל לגרד את האפשרויות של הננוטכנולוגיה, אבל בעוד כמה שנים היישומים שלה יהיו אמיתיים ושימושיים בכל מקום", סיכם פרופ' למפמן.

בהציגו את האורח המכובד, ציין רוזנפלד כי "הפעילות הוותיקה ביותר של HP בארץ היא של פרופ' למפל במעבדות HP בטכניון בחיפה. בלוגו של HP מופיעה המילה INVENT ולא סתם. המעבדות עוסקות היום במוצרים ובטכנולוגיות שישפיעו על חיינו בעוד 10-20 שנה. חברה ששכל הזמן תחכה למישהו אחר על מנת שיפתח טכנולוגיות, והיא רק תטמיע אותן ותעשה להם אינטגרציה – לא תשרוד לאורך זמן. בשוק הישראלי יש לנו נוכחות כחברת IT מובילה, אבל HP רואה את ישראל גם כקרקע מעניינת להשקעות במו"פ, ויש לנו צוות מדהים בטכניון".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן